Politikai tyčiojasi iš turto deklaravimo? Nurodomos dešimtimis kartų mažesnės sumos

Ramūnas Karbauskis
Ramūnas Karbauskis
  © Edvard Blaževič

Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) paviešinus politikų turto deklaracijas, paaiškėjo, kad daugiausia turto turi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos partijos lyderis Ramūnas Karbauskis, antrasis – Kauno meras Visvaldas Matijošaitis. Tačiau politikų deklaruotos turtas dažnai būna nurodomos dešimtimis kartų mažesnis, nei yra iš tiesų.

R. Karbauskis šiemet deklaravo 15,2 mln. eurų, pernai – 14,73 mln. eurų turto. Tačiau turtingiausių Lietuvos žmonių sąrašą sudarantis žurnalas „Top“ rodo visai kitą skaičių. „Agrokoncerno“ grupės savininko turtas yra vertinamas 140 mln. eurų ir jis yra ne tik turtingiausias politikas, bet ir 15-tas turtingiausias šalies žmogus. 

V. Matijošaitis deklaravo 4,5 mln. eurų turtą.  „Top“ skaičiavimais, jo turtas siekia 135 mln. eurų, jis yra 18-tas turtingiausias Lietuvos žmogus. Tapęs Kauno meru, V. Matijošaitis pasitraukė iš „Vičiūnų“ įmonių grupės vadovo pareigų, tačiau liko akcininkas.

Galimybė apeiti deklaravimo tvarką?

Sociologas Romas Lazutka pasidalijo keliomis mintimis apie tai, kaip būtų galima apeiti turto deklaravimo reikalavimą. 

„Pirmiausia R. Karbauskio turtas gali skirtis nuo jam priklausančių įmonių turto. Čia yra svarbus skirtumas. Gali skirtis turto vertė, viena yra rinkos kaina, kita – Registrų centre nurodoma suma. Taip irgi gali susidaryti skirtumas. Ne visi šeimos nariai turi deklaruoti pajamas, tad turtas gali būti perrašomas artimiems giminaičiams“, – sakė R. Lazutka.

Jis stebisi, kad kai kurių politikų turto vertė tesiekia 25 tūkst. eurų, ir jam ši suma atrodo per maža: „Jeigu tokia turto vertė, tai politikas bendrabučio kambaryje gyvena. Jeigu gyvena nuosavame būste, tokia vertė negalima. Dėl pajamų deklaravimo yra labai senas klausimas. Tie, kurie sukūrė tokią tvarką, turi labai detaliai paaiškinti, nes kai kuriais atvejais yra tiesiog sunku patikėti, o galimybės patikrinti žurnalistams nėra.“

Kodėl politikai bijo atskleisti savo tikruosius turtus? 

Kyla klausimas ne tik, kaip politikai nuslepia savo turto vertę, bet ir kodėl jie tai daro. Politologas, Vilniaus universiteto Tarptautinių  santykių ir politikos mokslų instituto profesorius Tomas Janeliūnas mano, kad tai priklauso nuo konkretaus politiko tikslinės rinkėjų auditorijos. 

„Negalioja vienintelis principas visiems politikams, nes tai priklauso nuo to, į kokią auditoriją politikas orientuojasi ir kaip kuria savo įvaizdį. Gali būti politikas, kuris sieks perduoti žinią, kad yra verslininkas, sukūręs darbo vietas, žino, kaip veikia ūkis. Tokiam politikui turto turėjimas nebūtų trūkumas. Kiti nori save pateikti socialinių problemų sprendėjais, jų didelio turto demonstravimas siųstų priešingą signalą“, – sakė T. Janeliūnas.

Kalbėdamas apie R. Karbauskį, politologas teigė, kad jo įvaizdis – kontroversiškas. „Viena vertus jis yra pateikiamas kaip sėkmingas verslininkas, užsiimantis labdara, kita vertus – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungoje daug socialinio teisingumo temų. Šioje vietoje svarbus ne tiek pinigų kiekis, kiek noras juos teisingai paskirstyti. Taip veikia kiti partijos nariai.“

VMI atstovė Rūta Asadauskaitė patikino, kad politikai yra patys atsakingi už pateiktą informaciją. Visgi deklaracijos nėra vienintelis informacijos šaltinis: „Naudojame ir kitus šaltinius, jeigu matome, kad deklaracijoje kyla abejonių, tai vertiname, tiriame.“

Verslas irgi yra turtas

Žurnalas „Top“, paskelbdamas konkretaus žmogaus turtą, pirmiausia apskaičiuoja jam priklausančių įmonių vertę, vertina finansines ataskaitas, skolas, pelną, kitus rodiklius, remiasi Registrų centro duomenimis, kita viešai prieinama informacija.

Būtent įmonių vertė dažnu atveju sudaro didžiausią asmens turto dalį, ta vertė net per metus gali pastebimai kristi pablogėjus ekonominei aplinkai, į rinką atėjus stipriems konkurentams ar įmonių vadovams priėmus blogus sprendimus. Arba priešingai – pakilti. 

Tačiau turtingiausių politikų savanoriškai deklaruotas turtas yra toli nuo realybės. Vien R. Karbauskiui ir jo įmonėms priklausančių žemės sklypų, kurių bendras plotas viršija 17 tūkst. hektarų, rinkos vertė viršija 100 mln. eurų. Visvaldas Matijošaitis taip kukliai įvertinęs savo kapitalą jam priklausančioje įmonių grupėje be vargo rastų pirkėjų, kurie už akcijas pasiūlytų gerokai didesnę sumą nei tie kuklūs keli milijonai eurų. Tad šių ir kitų politikų deklaracijas reikėtų vertinti su gera kritikos doze. 

Žurnale „Top“ paminėti yra ir dar keli Seimo nariai. Tai – Dainius Kreivys (5,6 mln. eurų), Kęstutis Glaveckas (3,1 mln. eurų) ir Kazys Starkevičius (3 mln. eurų).