Lietuvos karo laivas „Kuršis“ virs metalo laužu
Turėta minčių įrengti jaunimo viešbutį

Minų paieškos laivo "Kuršis" iškaba
Minų paieškos laivo "Kuršis" iškaba
  © Andrius Vaitkevičius

Kariškiai senąjį laivą „Kuršis“, kuriame turėta planų įrengti viešbutį jaunimui, seniai nusprendė utilizuoti. Pernai paskelbus konkursą norinčiųjų atlikti tokią misiją neatsirado, o šiemet konkursą laimėjo UAB APK. Bendrovės vadovas Dainius Paplauskas sakė, kad laivą utilizuos per 60 dienų.

„Kuršis“(M51) Lietuvos teisės aktų nustatyta tvarka šiemet bus utilizuojamas“, – teigė Karinių jūrų pajėgų (KJP) štabo N9 civilių ir karių bendradarbiavimo skyriaus vyresnysis specialistas vyr. seržantas Audrius Vitkauskas.

Kai prieš kelerius metus KJP nusprendė nurašyti laivą „Kuršis“, jį norėta pastatyti už burlaivio „Meridianas“ ir įrengti jaunimo viešbutį. Deja, ši VšĮ Marinistikos centro vadovo, buriuotojo Kęstučio Oginsko idėja, nesulaukusi reikiamos miesto savivaldybės paramos, subliūško. Diskusijos vyko ne vienus metus. 

Pasak K. Oginsko, jam nepavyko įtikinti nei kariškių, nei savivaldybės atstovų, kad jaunimo viešbutis – visuomenei naudingas projektas. Savivaldybei imtis bent dalį laivo išlaikymo kaštų pasirodė per brangu. Ji nerėmė privačios iniciatyvos, motyvuodama tuo, kad viešbučių steigimas nėra jos funkcija.

Pernai rugpjūtį KJP pateikė komercinį pasiūlymą dėl senojo laivo „Kuršis“ korpuso antrinių žaliavų pirkimo ir utilizavimo darbų. Deja, norinčiųjų utilizuoti laivą tąkart neatsirado – pasiūlymų nesulaukta.


ve.lt nuotr.

Kitąmet laivui „Kuršis“ būtų buvę jau 60 metų. Bendras antrinių žaliavų kiekis – 350 tonų, iš jų metalo – 120 t. Jo korpusas pastatytas iš impregnuoto braziliško ąžuolo, kuris nedega. „Vakarų ekspreso“ nuotr.

Šiemet konkursas įvyko. Jį laimėjo bendrovė APK. Sutartį su kariškiais bendrovė pasirašė šiemet birželio 19 d. Kol kas senasis „Kuršis“ dar stovi prie krantinės karinių laivų flotilėje. Laivą turi pasiimti APK.

„Kol kas dar negaliu pasakyti, kada pasiimsime laivą. Pagal sutartį kariškiai turėjo mums pranešti, kada tai galėsime padaryti, prieš tris savaites, bet kol kas laukiame pranešimo. Kai tik bus pranešta, turėsime jį pasiimti per 30 dienų. Pagal sutartį likviduoti jį turime per 60 dienų“, – sakė APK vadovas Dainius Paplauskas. 

Paklaustas, ar neketina kam nors panaudoti laivo medienos, D. Paplauskas atsakė: „Labai abejoju, kad ką nors dar kam nors galėtumėme panaudoti. Sutartis įpareigoja viską likviduoti, nes, kad ir kaip būtų, tai karinis objektas. Taigi ardysime, viską sudraskysime.“

Tarnybą Lietuvoje pradėjo 2011 m.

  • Senąjį laivą minininką „Kuršis“ (M51), kurio korpusas medinis, jau seniai pakeitė naujas laivas M54, vėl pavadintas „Kuršiu“.
  • „Kuršis“ (M51) – „Lindau“ (Fulda) klasės minų traleris, pastatytas 1959 m. Vokietijos kariniam laivynui.
  • 1978–1979 m. laivas buvo modernizuotas ir iš minų tralerio perdarytas į minų paieškos laivą.
  • „Kuršis“ tarnybą Lietuvos KJP pradėjo 2001 m. balandžio 27 d., kai buvo paskirtas Priešmininių laivų divizionui. Tais pačiais metais laivas pakrikštytas ir pavadintas vardu „Kuršis“.
  • „Kuršis“ (M51) ne kartą pusmečiui buvo skiriamas dalyvauti Baltijos šalių karinių laivų junginyje BALTRON, o 2006 m. dalyvavo NATO greitojo reagavimo priešmininių laivų grupės veiksmuose Šiaurės ir Baltijos jūrose.
  • 2012 m. Lietuvai iš Jungtinės Karalystės įsigijus du atnaujintus priešmininius „Hunt“ klasės laivus, „Kuršis“ (M51) buvo pašalintas iš Priešmininių laivų diviziono.
  • Apie laivo nurašymą pradėta kalbėti 2010 m. vasarą. Iš esmės pradėta ruoštis laivą nurašyti 2016 m. Lietuvos Vyriausybės 2017 m. sausio 11 d. nutarimu laivas M51 pripažintas netinkamu (negalimu) naudoti dėl fizinio ir funkcinio (technologinio) nusidėvėjimo ir nutarta jį nurašyti.