Po vienos įtempčiausių dienų NATO istorijoje – D. Grybauskaitės ir D. Trumpo pokalbis akis į akį: ką vienas kitam pasakė prezidentai?

Alfa.lt
2018-07-12 18:36

Ketvirtadienio popietę NATO išgyveno tikrą sukrėtimą po to, kai JAV prezidentas karščiuodamasis užsiminė, jog šalis gali svarstyti apie pasitraukimą iš šios organizacijos.

Negana to, JAV vadovas dar bene 20 minučių privačiame susirinkime plūdo NATO valstybių vadovus, o labiausiai kliuvo Vokietijai.

Antrąją viršūnių susitikimo dieną D. Trumpas pakartojo reikalavimą šalims iškart padidinti išlaidas gynybai iki 2 proc. BVP, o ne laukti iki 2024 m. ir galiausiai šias išlaidas padidinti iki 4 proc. BVP.

Per sąjungininkių susitikimą su Ukraina ir Gruzija „D. Trumpas pasinaudojo jo kalbai skirtu laiku ir grįžo prie dalijimosi našta klausimo“, sakė vienas diplomatinis šaltinis, kalbėjęs su anonimiškumo sąlyga. 

Šaltiniai praneša, kad susirinkimų kambaryje buvo tikrai įtemptų minučių, o šėlstantį JAV vadovą tramdyti ėmėsi Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė.

reklama

Mūsų šalies vadovė bandė įtikinti D. Trumpą, kad viena esminių NATO stabilumo sąlygų – dalijimasis našta.


Žiniasklaidos dėmesio centre atsidūrė būtent du politikai – D. Trumpas ir D. Grybauskaitė.

Žiniasklaidos dėmesio centre atsidūrė būtent du politikai – D. Trumpas ir D. Grybauskaitė.© Robertas Dačkus

Tiesa, vėliau surengtoje spaudos konferencijoje JAV vadovas teigė, kad po pokalbio su NATO vadovais ši organizacija „yra stipresnė nei bet kada“.

„Tas prezidento D. Trumpo spaudimas suveikė tam tikra prasme. Kaip aš vadinu, pozityvioji agresija gerąja prasme“, – po susitikimo Lietuvos žurnalistams sakė D. Grybauskaitė.

D. Trumpas ir D. Grybauskaitė, atslūgus įtampai, dar susitiko prasilenkdami ir apsikeitė keliais sakiniais, o JAV vadovas negailėjo pagyrų D. Grybauskaitei.

„Puikus darbas“, – tradiciškai pirštu besdamas į praeinančią Lietuvos prezidentę sakė D. Trumpas.

D. Grybauskaitė JAV vadovui padėkojo už tvirtą spaudimą ir palankią poziciją mažesnioms NATO bendruomenės šalims.

„Puiki atstovė, puikus darbas“, – atsisukęs į jį apsupusius pareigūnus D. Grybauskaitę gyrė D. Trumpas.

Vėliau žiniasklaidai D. Trumpas taip pat tvirtino liekąs ištikimas NATO, nors žiniasklaida anksčiau paskelbė, kad jis perspėjo bloko lyderius, jog Jungtinės Valstijos gali pasitraukti iš Aljanso, jeigu kitos narės nepadidins savo indėlio.

„Su JAV nebuvo elgiamasi sąžiningai, bet dabar yra kitaip. Aš tikiu NATO“, – JAV lyderis sakė per spaudos konferenciją po audringo viršūnių susitikimo Briuselyje.

„JAV įsipareigojimai NATO lieka labai stiprūs – daugiausia (dėl) pinigų, kuriuos jie pažadėjo“, – pareiškė D. Trumpas.