Lietuvoje daugėja Vyčių: Papilį papuošė savamokslio akmentašio iškaltas simbolis

Papilio miestelyje pastatytas akmuo su jame iškaltu Vyčiu.
Papilio miestelyje pastatytas akmuo su jame iškaltu Vyčiu.
  © Selonija.lt

Papilio miestelyje (Biržų raj.) šalia autobusų stotelės esančioje aikštelėje liepos 6 d. iškilmingai pašventinta skulptūra, kurioje iškaltas Vytis. 

Taip mažas miestelis nušluostė nosį šalies sostinei, kurios atstovai taip ir nesugebėjo priimti sprendimo pastatyti Vyčio skulptūrą savo mieste. Šis kūrinys skirtas Lietuvos valstybės 100–mečio atkūrimui pažymėti. Jam rastas akmuo, kurio forma primena Lietuvos kontūrus.

Kūrimas – sudėtingas

Vytį akmenyje iškalė Papilio seniūnijos Griauzdės kaime gyvenantis savamokslis akmentašys Valdas Mickevičius. Šiais metais vyrui sueis penkiasdešimt. Tai jau trečias V. Mickevičiaus viešosioms erdvėms pagamintas simbolis, kuris pastatomas Papilio miestelyje. Visi jie atsirado miestelio bendruomenės ir rajono tarybos nario Viliaus Trečioko iniciatyva.

„Ir šįkart man paskambino V. Trečiokas ir pasakė, kad turi akmenį. Jis paklausė, ar aš negalėčiau iškalti ant jo Vyčio Lietuvos valstybės 100–mečio atkūrimo proga. Sutikau“, – pasakojo V. Mickevičius.

Akmuo skulptūrai, akmentašio žiniomis, buvo iškeltas iš keturių metrų gylio. Negana to – jo forma primena Lietuvos kontūrus.

Skulptūrą kurti buvo gana sudėtinga. Akmentašys pirmą kartą gyvenime kalė bareljefą. Akmuo buvo šviesus, turintis daug smiltainio. Anot jo, vos kaltą kiek laikai ne taip, iškart atsiranda duobės, kurias tenka lyginti.

Sunkiausia buvo išlyginti akmenį ir jį paruošti, kad galima būtų iškalti Vytį. Kadangi akmuo šviesus, nuo Vyčio buvo daromi spinduliai, kad jis išsiskirtų iš bendro fono.

Akmuo buvo atvežtas iškart po Naujųjų metų. Jį žmogui teko jaukintis, prie jo įprasti. O ir dirbti ne visuomet galėjo. Daug kas priklauso nuo oro. Tarkim, kai akmuo įkaista, dirbti negali. 


siaure.lt nuotr.

Vyčio skulptūrą kūręs Papilio seniūnijoje gyvenantis akmentašys V. Mickevičius save laiko šalies patriotu. Vyras sako nesuprantantis vilniečių, nepanorusių tokio simbolio pasistatyti savo mieste. „Šiaurės rytų“ nuotr.

Su akmeniu dirba tik fanatikai

Pirmas viešajai erdvei skirtas simbolis, kurį V. Mickevičiui teko kalti, buvo paminklinė lenta Papilio evangelikų reformatų bažnyčią ir mokyklą fundavusiam Kristupui Radvilai Perkūnui. Apie šią istorinę asmenybę akmentašys labai daug skaitė. O susipažinęs su jo biografija suprato, kad kunigaikščio pagerbimui paprastas lauko akmuo netinka. Simbolis buvo iškaltas iš granito. Akmentašio pagaminta paminklinė lenta – skydas 2009 metais buvo pritvirtinta prie Papilio evangelikų reformatų bažnyčios.

V. Mickevičius yra iškalęs skulptūrą, skirtą miestelio jubiliejui. Dar vienas jo kaltas žymuo „Lietuvos vardui 1000“ kultūros darbuotojos Marytės Undzėnienės iniciatyva pastatytas Skrebiškiuose. Akmuo jam buvo paimtas nuo senovinio namo slenksčio.

M. Undzėnienės ir šviesuolio Jono Naktinio iniciatyva planuojama akmenyje iškalti ir buvusių kaimų žemėlapį.

V. Mickevičius neslepia, kad tas, kuris dirba su akmeniu, turi būti savotiškas fanatikas. Juk pjaunant akmenį nusėda dulkės, jos patenka į plaučius. Ir tokių priemonių, kurios nuo akmens dulkių apsaugotų, nėra.

Vyras mano, kad jo meilė akmeniui persidavė iš senelio. Jis Kaune iš vandens keldavo gludintus akmenis ir klodavo grindinį.

Pats akmentašys irgi kaunietis. Į Biržų kraštą, kur gyveno jo žmona Regina, iš Kauno atvyko daugiau nei prieš 20 metų. Iš pradžių ūkininkavo, paskui dirbo laidojimo įmonėse. Vėliau nutarė dirbti sau.

Kapaviečių tvarkymo, akmens gaminių, paminklų paruošimo ir pastatymo individualia veikla užsiima R. Mickevičienė.

Mickevičių trys vaikai jau užaugę. Vyriausias 25 metų Osvaldas gyvena ir dirba užsienyje. Dvidešimtmetis Aivaras ir aštuoniolikmetis Žygimantas mokosi Biržų technologijų ir verslo mokymo centro Vabalninko skyriuje bei planuoja gyventi pas tėvus. Jie jau padeda kalant bei statant paminklus. Vyras džiaugiasi, kad jo vaikai geri.

Kapuose pirmiausia reikia pasikalbėti

V. Mickevičius sakė, kad į jų šeimą kreipiasi dėl kapaviečių sutvarkymo žmonės ne tik iš Papilio, Skrebiškių, Biržų, bet ir iš Suosto, kitų kaimų. „Dirbam bene pigiausiai rajone. Mums svarbiausia, kad žmonės geru žodžiu pamini. Amžinojo poilsio vietą gerai sutvarkyti labai svarbu“, – sako akmentašys.

Jis prisiminė, kad jam buvo pasiūlyta mokytis vadybos, kaip pardavinėti paminklus. Jį šiek kiek nustebino pasiūlymai siuntinėti informacinius lapelius, kalbinti žmones. „Biržų kraštas yra kitoks. Su senu žmogumi reikia nueiti į kapus, pasišnekėti, išklausyti apie artimuosius, gyvenimą. Tik tuomet pradedama kalba apie kapo tvarkymą“, - kalba vyriškis.

Jam yra tekę tvarkyti kapavietes ne tik mirusiems žmonėms. Štai vieniši garbaus amžiaus Kupreliškio kaimo gyventojai paruošė kapavietę sau. Viena senolė Biržuose, Liepų kapinėse, sutvarkė artimųjų amžino poilsio vietą, paprašė paruošti ir jai kapavietę.

Nevertina pašalpininkų

Skulptūrą Vyčiui kūręs akmentašys nesupranta vilniečių, kurie nepanoro tokio simbolio pasistatyti savo mieste. Anot jo, Vytis nėra ir negali būti atgyvena. Todėl jam patinka kauniečiai, kurie iškart priėmė valstybės simbolio statymo idėją. Jam patinka, kad tokie žymenys statomi ir kituose miesteliuose. 

„Tegul jie atsiranda, tik valdžia tegul netrukdo“, – kalbėjo akmentašys, girdėjęs, kiek miestelio bendruomenės vadovei teko vargti, kol gavo suderinimus dėl žemės, ant kurios skulptūra stovės.

V. Mickevičius save irgi laiko šalies patriotu.

„Kas darosi Lietuvoje! Vieni pašalpininkai! Mes turėjome žemės, ūkį, auginome tris vaikus. Žmona seniūnijoje paprašė pagalbos ir jos negavo. Kai stengiesi, dirbi, nieko iš valdžios negausi. O tinginiai ir veltėdžiai gyvena iš pašalpų ir dar iš mūsų šaiposi“, – kalbėjo V. Mickevičius.

Todėl iš valdžios jis nesitiki ir nelaukia nieko. „Ką padarai, padarai pats“, – įsitikinęs žmogus. O ateityje jis tikisi, kad bus įgyvendinti Biržų rajono mero rinkiminiai pažadai ir išasfaltuotas kelias į Skrebiškius. Sako, būtų asfaltas – ir kaimo gyvenimas atgytų, jaunimo, vaikų būtų daugiau.