Važiavimas Šeduvos žvyrkeliais – išbandymas vairuotojų dantims: iškris – neiškris

Šeduva
Šeduva
  © mapio.net

Jei kas gali išversti kietai į Radviliškio rajono mero postą įsikabinusį Antaną Čepononį, tai tik duobėti rajono keliai. Tiksliau – rajono valdžios daugelį metų besitęsiantis atsainus požiūris ar net visiškas nesirūpinimas jais.

Mero komandoje yra žmonių, turinčių nevaldomą potraukį asmenukėms prie greiderių. Niekam ne paslaptis, kad Šeduvos seniūnas Justinas Pranys dažnai socialine medija naudojasi ir būtent dėl tokio elgesio jau ne tik vietinių yra pravardžiuojamas manekenu. Ar nuo to geriau seniūnijos gyventojams, nežinia, tačiau jo vienas paskutinių įrašų feisbuke apie 2 kartus padidėjusias lėšas ne tik seniūnijos, bet ir rajono kelių priežiūrai greičiausiai buvo šilumos smūgio pasekmė nei realybė. Realybėje kai kurie rajono seniūnijų žvyruoti keliai po greideriavimo primena arimus nei rūpestingai prižiūrimus kelius, rašo savaitraštis „Radviliškio kraštas“.

Vairavo girtas?

Kai į redakciją kreipėsi Januškonių kaimo gyventojų interesus ginantis rajono politikas, vietoje patikrinus situaciją teko griebtis už galvų. Mes manėme, kad gyventojai gerokai perdeda arba dramatizuoja, bet išties – kelio viduryje suverstas pylimas greičiau priminė sovietinio kolūkio laikus, kai mechanizatoriai ardami laukus darydavo suvertimus. Vienas tokio reiškinio iracionalus paaiškinimas tegali būti toks: greiderį vairavęs asmuo turėjo būti arba girtas, arba... 

Bet rimtai svarstant, net ir pasibaigus darbo valandoms palikę tokios būklės žvyrkelį, mašinistas ir jo vadovas turėtų būti be jokios sąžinės. Beliko viešinti, kad rajono valdžia atkreiptų dėmesį. Juk taip, beje, elgiasi ir Šeduvos seniūnas J. Pranys, užfiksuotas besipuikuojantis greiderio mašinisto kabinoje ir norintis visiems prisistatyti kaip ypač daug nuveikęs kelių priežiūros srityje. 


radviliskiokrastas.lt nuotr.

Skirtingai nuo J. Pranio įrašo, 6 tūkst. peržiūrų vos per kelias dienas sulaukęs vaizdo įrašas padarė daugiau naudos negu seniūno viso seniūnavimo metu darytas viešinimasis. Juk kaime gyvenantiems svarbūs tinkamai prižiūrėti rajono žvyruoti keliai. Tiesa, opozicijos atstovo prašymas padidinti finansavimą kelių priežiūrai kaimiškosioms seniūnijoms rajono merui nuskambėjo kaip  niekinis pasiūlymas. Jis net nesiruošia eiti į jokį kompromisą ir mano, kad trijų milijonų eurų vertės Aušros aikštės projektas yra svarbiausias.

Visko daugiau, bet ne atsakomybės

Lyg koks pamiškės tetervinas išpūsta krūtine J. Pranys, atrodo, nesupranta, kad seniūno pareigos yra vykdomosios valdžios atstovo. Seniūnams priskirtos funkcijos apima ir kokybiškai sutvarkytus kelius bei jų priežiūrą pagal iš anksto suderintus grafikus. 

Bet jam tai nesvarbu. Ar tai jo „guru“ iš Radviliškio „Baltųjų rūmų“ antrojo aukšto kabineto tiesioginio mokymo pasekmė, ar tiesiog savavališkas noras mėgdžioti jį, tačiau Šeduvoje dirbantis valstybės tarnautojas savo platinamais įrašais pradėjo politikuoti – išplatino įrašą, kad rajonui itin pasisekė: gaus du kartus daugiau lėšų keliams ir jų priežiūrai. 

Akivaizdu, kad šis žmogus nuo kuklumo tikrai nemirs – pasigviešė svetimą garbę, tai yra Automobilių kelių direkcijos vykdomos žvyruotų kelių asfaltavimo programos lėšas kone priskyrė savo nuopelnams. Nesvarbu, kad sekėjai nesiaiškins, kiek nuo seniūno priklausė kelio ruožo asfaltavimas iki Vėriškių kaimo. Svarbu, kad gražus veidas šypsosi jiems. 

Pateikti skaičiai skiriasi 

Dažnam vairuotojui, vykstančiam rajono žvyrkeliais, įskaitant ir Šeduvos, tai neblogas išbandymas... dantims. Jei pravažiavus 10 kilometrų jie neiškrito, tada pas dantistą greitu laiku eiti gal ir nereiks. O jei iškrito, tuo labiau – bus sutaupyta dantų taisymui. 

Taip užtikrintai kalbėti apie išlaidas automobilio remontui po tokių kelionių negalima. Nenuostabu, kad bet kuris perskaitęs padrikas J. Pranio mintis apie rajono laimę gavus du kartus daugiau lėšų kelių priežiūrai, apsidžiaugtų. Ir kaip nusiviltų sužinojęs, kad Šeduvos seniūnas arba padidino skaičius, arba tiesiog darydamasis asmeninį piarą gerokai apsiskaičiavo. 

Pagal pateiktus skaičius Šeduvos seniūnijai priskirtuose 143 km keliuose 2017 m. buvo išberti 1764 kubai žvyro, kai 2018 m. planas – 2350. Akivaizdu, kad tai tikrai nėra 2 kartus daugiau, kaip pabandė pavaizduoti seniūnas. 

Galima įskaičiuoti ir dolomitinę skaldą, kurios, teisybės dėlei, 2018 m. numatyta sunaudoti tris kartus daugiau, bet bendras skaičius vis tiek nebus pagal J. Pranio lozungą „visko 2x daugiau“. 

O dėl asfaltbetonio duobių užtaisymo, matyt, vargšą, sėdintį greiderio kabinoje, gerokai saulė perkepino arba gudruolis kopijuoja garsiąją prekybinę taktiką: šiandien smarkiai pakeli kainą, kad rytoj galėtum pritaikyti nuolaidą. 

Tiesa, J. Pranys, matyt, naudoja atvirkštinį metodą. Jei 2016 m. jo vadovaujamoje seniūnijoje užtaisė 624 kv. m, o 2017 – tik 472. Taigi, planas 2018 m. užtaisyti 800 kv. m skamba tikrai įspūdingai, palyginus vien tik su praėjusiais metais. Tačiau niekas nėra toks kvailas, kad nesuprastų, kad manipuliavimas skaičiais realios naudos neduoda. Suprantama, ši rajono gyventojams kelių (ne)priežiūros tema itin aktuali ir ji bus tęsiama kituose mūsų reportažuose.