Panevėžyje trankiai skaldomi politiniai antausiai: vieni kitiems liepia atsistatydinti
Situacija naudojasi konservatoriai

Atsistatydinti raginamas ne tik Panevėžio meras, bet ir Seimo narys P. Urbšys.
Atsistatydinti raginamas ne tik Panevėžio meras, bet ir Seimo narys P. Urbšys.
  © Edvard Blaževič

Politinės aistros Panevėžyje įkaito iki virimo temperatūros. Įtarimų prislėgtą ir teismo trims mėnesiams nuo pareigų nušalintą merą Rytį Račkauską atsistatydinti spaudžia nebe tik opozicinės frakcijos. Antausį skėlė ir buvę politiniai bendražygiai – prieš trejus metus R. Račkauską į merus išvedusio, o dabar nusiteikusio jo vietą po aštuonių mėnesių užimti Seimo nario Povilo Urbšio komanda. 

Politiniame chaose į priekį šovė Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, žaibiškai sureagavę į miesto valdančiuosius purtantį skandalą ir sumaniai jį išnaudoję politinei reklamai. Socialiniuose tinkluose ir Panevėžio centre švieslentėje jau sukasi konservatorių vaizdo klipas, peršantis panevėžiečiams nuomonę balsuoti jau už kitus gelbėtojus. 

Kuria įvaizdį 

Mero rinkimams besiruošiančio P. Urbšio vadovaujamas Panevėžio pilietinis judėjimas „Kartu“ po būstinėje Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) ginkluotų pareigūnų atliktos kratos demonstruoja atsiribojantis nuo R. Račkausko reikalų. „Urbšininkai“ jo reikalauja trauktis iš mero posto, o R. Račkauską palaikančios miesto tarybos frakcijos – atsisakyti „Kartu“ vardo. 

Išplėstiniame judėjimo tarybos posėdyje antradienį, pasak P. Urbšio, dalyvavo beveik visi jo nariai. Lyderis tikina jau turintis 50 sekėjų – esą iš judėjimo prieš porą mėnesių pasitraukus R. Račkauskui su keliolika šalininkų, gretos vėl pasipildė dešimčia naujų narių. 

„Kas siekė, kad judėjimas subyrėtų, apsiskaičiavo“, – tvirtino P. Urbšys. Anot jo, raginimą R. Račkauskui palikti mero kėdę palaiko visa judėjimo taryba – balsuojant atsirado tik vienas susilaikęs. 

Tokį griežtumą P. Urbšys motyvuoja ne tik nepakantumu savo paties iki mero kėdės atvesto R. Račkausko valdymui. Seimo nariui esą svarbu, kad judėjimas rinkėjų akyse atrodytų skaidresnis už partijas. 

„Mes elgiamės skirtingai nei partijos. Kiek buvo į korupcijos skandalus įklimpusių jų merų ar kitų veikėjų – Vitas Matuzas, Vitalijus Satkevičius, Kastytis Vainauskas, Stasys Karčinskas, – nė viena partija jų neišsižadėdavo. Nors daugiau nei prieš mėnesį R. Račkauskas išstojo iš judėjimo, o su juo – dauguma miesto tarybos frakcijos narių, mes vis tiek nesikratom atsakomybės“, – aiškino P. Urbšys. 

Iš frakcijos atims vardą 

Maža to, anot jo, judėjimas atsiriboja ir nuo buvusių savo atstovų miesto taryboje. Į ją su „Kartu“ vėliava prieš trejetą metų išrinkti aštuoni žmonės. Iš jų dabar ištikimas judėjimui beliko vienintelis Rimas Ridikas. Ir nors kiti, kaip patys teigė, neapsikentę P. Urbšio diktatūros pasitraukė iš judėjimo, frakcija vardo nepakeitė. 

„Frakcijos nariai, jei nesutinka su judėjimo pozicija dėl mero atsistatydinimo, turi baigti dangstytis „Kartu“ pavadinimu“, – dabar reikalauja P. Urbšys. Anot jo, jei frakcija toliau toleruos R. Račkauską, judėjimui ištikimas R. Ridikas iš jos pasitrauks. Ar tai reiškia, kad kartu jis paliks ir taip jau trapią Panevėžio valdančiąją daugumą, P. Urbšys tiesmukiškai neatsako. 

„R. Ridikas bus tarybos narys, nepriklausantis nei valdantiesiems, nei opozicijai. Jis laisvas palaikyti tuos siūlymus, kurie jam atrodo teisingi, nesvarbu, valdančiųjų ar opozicijos“, – aiškino „Kartu“ pirmininkas.


Dar prieš porą metų Seimo rinkimų išvakarėse ketvertas politikų demonstravo solidarumą. Dabar P. Urbšiui tenka apgailestauti dėl tokių politinių eksperimentų: su buvusiais bendražygiais keliai išsiskyrė ir Seime, ir Panevėžyje. „Sekundės“ archyvo nuotr.

Šiuo metu iš 31-o Panevėžio tarybos nario valdančiajai daugumai kartu su meru priklauso devyniolika. Kad galėtų priimti sprendimus, valdantiesiems reikia mažiausiai šešiolikos balsų. 

Laikinai mero pareigas einantis nepartinis vicemeras Aleksas Varna tvirtina nematantis jokių daugumos pakrikimo ženklų ar priežasčių tam nutikti. „Daugumos priimtais sprendimais jau atlikti dideli paruošiamieji darbai, kad būtų įgyvendinti miestą pakeisiantys projektai. Nematau pagrindo, kodėl dabar politikai galėtų jų nebepalaikyti ir taip stabdyti galutinį įgyvendinimą. Jei darbai sustotų, didžiulių nuostolių patirtų ir miestas, ir verslas“, – sakė A. Varna. 

Išnaudojo politinei reklamai 

R. Račkauskui nugarą atsukęs P. Urbšys ir pats sulaukė dūrio. Bandomą užsiklijuoti teisuolio etiketę nuo „Kartu“ lyderio taikosi nudrėksti konservatoriai. TS-LKD spaudžia P. Urbšį padėti Seimo nario mandatą ir paleisti judėjimą „Kartu“. Šis pastaraisiais metais Panevėžyje buvo tapęs partijų siaubu, jų kandidatus nušlavęs nuo žemės paviršiaus ir 2015 m. savivaldos, ir 2016-aisiais Seimo rinkimuose. 

„P. Urbšys ėjo į rinkimus su Ramūnu Karbauskiu, kurį iki šiol laikau sėkmingiausiu Kremliaus projektu Lietuvoje. P. Urbšys labai stipriai prisidėjo, kad R. Karbauskis gautų tokį didelį palaikymą Panevėžyje, o kadencijai įpusėjus op, ir išėjo iš to laivo“, – teigė TS-LKD Panevėžio skyriaus pirmininkė Rasa Juknevičienė. 

P. Urbšį konservatoriai kaltina ir dėl to, jog, judėjimo būstinę papurčius STT, prabilo turėjęs abejonių dėl kai kurių dalykų savivaldybėje. „Tai visiška neatsakomybė ir „Kartu“ fiasko, netgi kitų judėjimų kompromitavimas“, – tvirtino R. Juknevičienė. 

TS-LKD pirmininkas Gabrielius Landsbergis, vos tik teisėsaugai pranešus apie R. Račkausko sulaikymą, prabilo apie tai, jog šis tyrimas turėtų būti postūmis Seimui spręsti dėl tokių politinių darinių kaip judėjimai teisėtumo. 

Konservatoriai – vieninteliai žaibiškai sumoję, kaip audrą Panevėžio politinėje padangėje panaudoti politinei reklamai. Jau nuo savaitės pradžios ne tik socialiniuose tinkluose, bet ir Panevėžio arterinės J. Basanavičiaus gatvės švieslentėje sukasi TS-LKD reklaminis klipas. Juo konservatoriai ragina R. Račkauską su P. Urbšiu kartu trauktis ir kalba apie naują pradžią Panevėžiui. 

Kiek tokia reklama kainavo, R. Juknevičienė teigė nežinanti – tuo esą rūpinosi partijos centrinis rinkimų štabas. 

Iš Seimo nesitrauks 

Politinės atsakomybės vėliava bandantiems mojuoti konservatoriams P. Urbšys siūlo veidrodį. Jis teigia neprisimenantis, kad kokios partijos veikėjui įpuolus į korupcijos skandalą Seimo narių būtų reikalaujama atsistatydinti. 

„Kai V. Matuzui buvo pareikšti įtarimai didelio masto korupcijos byloje, kažkodėl nei partijos pirmininkas Andrius Kubilius, nei R. Juknevičienė neatsistatydino. Netgi atvirkščiai. Nors buvo sustabdyti V. Matuzo, kaip partijos nario, įgaliojimai, rinkimų į Seimą kampanijai už jį didesnį finansavimą iš konservatorių gavo tik A. Kubilius. Negana to, V. Satkevičius, kuris buvo partijos narys ir išdrįso save iškelti toje pačioje rinkimų apygardoje, kurioje kandidatavo V. Matuzas, buvo vos ne išmestas iš partijos. Ir visam tam dirigavo ne kas kitas, o R. Juknevičienė“, – kalbėjo P. Urbšys. 

Šiaulių apygardos teismas nuosprendį V. Matuzui plataus masto korupcijos byloje dėl galimai neskaidrių biokuro pirkimų įmonėje „Panevėžio energija“ skelbs jau liepos pradžioje. 

Raginimą trauktis iš Seimo P. Urbšys priima kaip nusitaikymą į nepartinius judėjimus apskritai. „Suprantu, kodėl norima mane bet kokia kaina iškrapštyti iš Seimo. Aš jame esu vienintelis politikas, atstovaujantis nepartinėms galioms ir jas ginantis. Čia sprendžiamas klausimas ne tik dėl judėjimo „Kartu“. Dabar sprendžiasi, ar Lietuvoje galutinai įsigalės partokratinis valdymas“, – sakė parlamentaras.