Prezidentinę rinkimų programą pristatanti A. Maldeikienė: mums reikalinga taiki revoliucija

Aušros Maldeikienės spaudos konferencija
Aušros Maldeikienės spaudos konferencija
© Edvard Blaževič

„Po tamsos ateina Aušra“ – tokiu šūkiu Seimo narė Aušra Maldeikienė pirmadienį pristatė savo, kaip kandidatės į prezidento rinkimus, politinę programą. 

Pateikdama 95 kampanijos tezes, kurių tikslas, kaip sako ji pati, pakeisti tai, kaip Lietuva mąsto apie politiką, A. Maldeikienė, panašu, daro aliuziją į vieną reikšmingiausių įvykių Vakarų pasaulio istorijoje. Reformacijos krikščionybėje pradžia 1517 m. skaičiuojama nuo tiek pat – t.y. 95 – kunigo Martyno Liuterio paskelbtų tezių.

A. Maldeikienė: Lietuva pavargo nuo beveidžių funkcionierių

„Siautėjant technokratams, laikas į Lietuvos politiką grąžinti politiką ir pradėti kalbėti apie realias realių žmonių problemas ir gyvenimus, kuriuos suėda nepabaigiami darbai ir pajamų bei galimybių nelygybė“ – programos pristatymą anonsavo A. Maldeikienė.

Prieš kalbėti pradedant pačiai politikei, jai palaikymo žodžius skyrė bičiuliai. 

reklama

„Visada kai Aušra kalba, kokia tai būtų sfera, ji visada kalba apie silpniausius“, – sakė Lietuvos neįgaliųjų forumo atstovė Simona Aginskaitė. „Kai jums prieš nosį jūsų žmonės spardomi, reikia ne mandagiai kalbėti, o rėkti“, – prisiminusi pirmąją pažintį A. Maldeikienę citavo šios organizacijos projektų vadovė.

„Aušra kai kam atrodo labai rimtas, griežtas, reiklus žmogus, su kuriuo nereikia ginčytis, bet aš kaip tik sakyčiau, kad su ja reikia ginčytis. Aušra yra labai geras, mielas, nuoširdus žmogus, pripažįstantis ir savo klaidas“, – sakė buvęs politikės mokinys, finansininkas ir apžvalgininkas Tautvydas Marčiulaitis.

A. Maldeikienė sako, jog nepaisant Lietuvos sėkmės istorijos – to, kad šalis yra pilnavertė tarptautinės bendruomenės narė ir turi daug kuo didžiuotis, nepriklausomybės atkūrimo lūkesčiai buvo pateisinti tik iš dalies ir šie pasiekimai neturėtų užtraukti miglos ant esamų skaudulių.

„Šių metų pradžioje mūsų buvo belikę 2 mln. 800 tūkst., per tuos metus Lietuva prarado beveik ketvirtį savo žmonių. [...] Vien dėl emigracijos Lietuva kasmet sumažėjo tokiu miestu kaip Ukmergė. Bet iš Lietuvos bėgama ne tik emigruojant“, – apie savižudybių problemą tęsė A. Maldeikienė. „Taigi gyvename šalyje, iš kurios masiškai traukiasi žmonės“, – sakė politikė.

Ji pabrėžė, jog Lietuva atsilieka ES pagal visus tyrimus, matuojančius socialinę įtrauktį, o didelė dalis problemų kyla iš to, kad, anot jos, „mes padarėme didelę klaidą patikėję, kad atgavus nepriklausomybę politika baigėsi. Iš mitingų,iš miesto aikščių, iš laikraščių skilčių mes išplovėme politiką“, – dėstė A. Maldeikienė.

reklama

A. Maldeikienė sakė niekada gyvenime tikslingai postų nesiekusi ir geriausiai besijaučianti auditorijoje ar klasėje, tačiau aiškino nusivylimą dabartine politika. „Lietuva tikrai pavargo nuo beveidžių politikos funkcionierių, nuo tarnavimo ideologinėms fikcijoms – ar tai būtų tautinė valstybė, ar neoliberalus rojus, kuriame stambusis verslas pasirūpins visais, kai tik pasirūpins savo reikalais“, – kalbėjo pretendentė į prezidentus.

„Mums reikalinga taiki revoliucija, kuri įvyktų mūsų širdyse ir protuose“, – sakė A. Maldeikienė.


Aušros Maldeikienės spaudos konferencija© Edvard Blaževič

Akcentai užsienio politikoje 

Kalbėdama apie užsienio politiką, už kurią pagal Konstituciją didele dalimi atsakingas prezidentas, A. Maldeikienė pabrėžė, kad kaip ir vidaus, taip ir užsienio politikoje dauguma lietuvių yra per mažai informuoti.

Didžiausia problema su mūsų užsienio politika ta, kad absoliuti dauguma mūsų žmonių tiesiog nesuvokia, kokie dalykai jiems yra svarbūs. Pirmas dalykas, aš norėčiau nuimti tą biurokratizaciją. Tai, kad ta politika vėlgi nepasiekia atskiro žmogaus ir jis iki galo net nesupranta, ką duoda mūsų priklausomybė kokioms nors organizacijoms“, – sakė Seimo narė.

Ji akcentavo dvi tendencijas, šiuo metu vietomis matomas Vakarų pasaulyje – dešinįjį populizmą ir polinkį į didesnį ekonominį uždarumą.

„Dešinysis populizmas gimsta iš to, kad žmonės labai dažnai pasijunta biurokratinės sistemos, išstumiančios sistemos – ką aš vadinu melo ekonomika ir melo politika – žaisliukais. Tada jie pradeda ieškoti labai paprastų sprendimų – išstumkim kokią nors mums nesimpatišką grupę iš pasaulio ir gyvenimas pasidarys teisingesnis. Nepasidarys“, – aiškino politikė.

reklama

„Esame eksportuojanti šalis, o pasaulis palaipsniui yra užsidarantis. [...] Prasideda vadinamieji prekybiniai karai ir pasaulis užsidarinėja, visų pirma todėl, kad keičiasi JAV pozicija tarptautinėje bendruomenėje. [...] Čia yra Lietuvos didelė problema – ką turi daryti, kai esi mažas, atviras, bet pasaulis tavo prekių laukia vis mažiau. Ar mes apie tai kalbame? Mes nekalbame“, – problemas vardijo A. Maldeikienė.


Vytautas Bakas© Edvard Blaževič

Kritika Seimui ir žiniasklaidai

Paklausta apie įstatymus, atitinkančius jos programinius tikslus ir kuriuos kaip Seimo narė yra jau užregistravusi parlamente, A. Maldeikienė pabrėžė, jog Lietuvoje egzistuoja įstatymų leidybos perteklius ir dauguma parlamentarų nė nežino, „už ką balsuodami kelia rankas“.

„Tikrai nedalyvausiu žaidime, kuris vadinasi „sukurk įstatymą, apie kurį niekas nieko nežino“. Tikrai nedauginsiu įstatymų, o sieksiu, kad tie įstatymai, kurie yra, būtų žmonių suvokti, kad žmonės suprastų, kas jiems naudinga“, – sakė politikė.

Nemažai dėmesio A. Maldeikienė skyrė Lietuvos intelektualinei padėčiai ir žiniasklaidai. „Lietuva turi tikrai didelį intelektualinį potencialą, problema yra ta, kad mūsų intelektualai nekalba. Tai yra tylintys protai. [...] Aš labai dažnai kalbu ekonomikos vadovėlio pirmą skyriuką, ir tada sako, kokias ji gilias nesąmones pasakoja. Tiesiog pasakoju banalius dalykus, kuriuos visuomenė girdi kaip stebuklą. Kodėl? Todėl, kad kalbu tylinčioje erdvėje“, – sakė ji.

„Dar viena didelė Lietuvos problema yra žiniasklaida. Aš žinau, kaip ji mane pateikia. Lengvai pamišusi, rėkianti moterėlė, kuri dalyvauja kiekvienoje pokalbių laidoje. Taip, aš iš tikrųjų dalyvaudavau pokalbių laidose, dabar palaipsniui išeinu, dėl labai paprastos priežasties. Man žiauriai gaila tų žmonių, kurių visas supratimas apie tai, ką su mumis daro, yra pateikiamos mūsų – labai atsiprašau, – bet apgailėtinos žiniasklaidos“, – kritikavo A. Maldeikienė.

reklama

„Aš žinau, ką mes svarstome Seime ir kokie debatai vyksta, kokiais klausimais, ir aš žinau, ką aš skaitau kitą dieną ar tą pačią dieną puslapiuose“, – sakė ji.


Aušros Maldeikienės spaudos konferencija© Edvard Blaževič


Savo trumpas 95 tezes A. Maldeikienė suskirstė į šešias dalis – žmogaus teisės, užsienio politika, ekonomika, nacionalinis saugumas, politikos prigimtis ir mano ideologija. 

Tarp jų tokios tezės kaip: Lietuvos politiniai santykiai su Rusija turi būti Europos sąjungos užsienio politikos dalimi; Į civilizuotų šalių tarpą Rusija gali grįžti tik sugrąžinusi neteisėtai okupuotas ir aneksuotas svetimų valstybių teritorijas ir nedviprasmiškai įsipareigojusi žmogaus teisėms; Abipusiai naudingi santykiai su Kinija turi būti plėtojami nepamirštant žmogaus teisių ir demokratijos klausimų; Iki 2024 m. privalu padvigubinti krašto apsaugos savanorių pajėgų dydį; LGBT asmenys, taip pat ir auginantys vaikus, yra lygiateisiai Lietuvos piliečiai, todėl valstybė turi liautis juos diskriminuoti ir priimti būtinus įstatymus.

Su visomis tezėmis susipažinti galima A. Maldeikienės puslapyje ausra2019.lt.

Be A. Maldeikienės norą kandidatuoti yra pareiškę europarlamentaras Valentinas Mazuronis, konservatorius Žygimantas Pavilionis, nepartinis Arvydas Juozaitis, savo atstovu rinkimuose Liberalų sąjūdis išsirinko Petrą Auštrevičių.

Prezidentinę rinkimų programą pristatanti A. Maldeikienė: mums reikalinga taiki revoliucija

Aušros Maldeikienės spaudos konferencija
+11