Didžioji Britanija žada po „Brexit“ užtikrinti paprastą ES piliečių registraciją

„Didysis Benas“ Londone
„Didysis Benas“ Londone
© SCANPIX
BNS
2018-06-21 20:55

Didžiojoje Britanijoje gyvenantys ES piliečiai šį rudenį galės pradėti registruotis po „Brexit“ įsigaliosiančiai naujai gyvenimo JK schemai, ketvirtadienį pranešė šalies ministrai ir pažadėjo padaryti šį procesą kaip įmanoma paprastesnį.

Beveik 4 mln. ES piliečių šiuo metu gyvena Didžiojoje Britanijoje be jokių apribojimų, nes bloke galioja judėjimo laisvės įstatymai. Tokia tvarka pasikeis, kai JK išstos iš bendrijos, o norintiems ir toliau gyventi šalyje ES piliečiams teks užsiregistruoti.

reklama

Pristatydamas vyriausybės plano detales, vidaus reikalų sekretorius Sajidas Javidas pareiškė, kad registravimo procesas bus „toks paprastas, kaip galima pagrįstai tikėtis“, o teikti dokumentus galės visi žmonės, nepriklausomai nuo jų pajamų.

Jiems reikės tik įrodyti savo tapatybę, kad jie gyvena Didžiojoje Britanijoje ir kad nėra teisti už rimtus nusikaltimus.

Londonas gruodį susitarė su Briuseliu, kad ES piliečiams ir jų artimiesiems po „Brexit“ bus leista pasilikti JK.

reklama

Vis dėlto nemažai žmonių skundėsi, kad nėra tikri, ar jie galės pasilikti. Be to, pasigirdo nuogąstavimų apie biurokratines kliūtis bei dokumentų pateikimo išlaidas.

S. Javidas paaiškino, kad užsiregistruoti galima bus internetu ir pateikiant tik pagrindinius duomenis. Pasak jo, valdžios įstaigos vadovausis prielaida, kad teikti dokumentus turi teisę visi ES piliečiai.

„Tikrai neieškosime priežasčių ir dingsčių nesuteikti statuso“, – parlamentarams sakė sekretorius. Pasak jo, priežastimi atmesti prašymą bus teistumas už sunkų nusikaltimą arba sukčiavimas registruojantis.

JK pasitrauks iš ES kitų metų kovą, tačiau judėjimo laisvės principas galios šalyje ir pereinamąjį laikotarpį, kuris pasibaigs 2020-ųjų gruodį.

Europiečiai, iki registravimosi momento pragyvenę Didžiojoje Britanijoje bent penkerius metus, galės gauti „gyventojo statusą“, leisiantį asmeniui pasilikti šalyje neribotą laiką.

reklama

Kiek vėliau į Didžiąją Britaniją atvykę žmonės galės registruotis, kad gautų statusą, leisiantį likti šalyje dar penkerius metus, o vėliau jie galės kreiptis dėl gyventojo statuso.

Registracija prasidės rudenį, tačiau veikti pradės tik kovą. Prašymus bus galima teikti iki 2021-ųjų birželio 30-osios.

S. Javidas sakė, kad suregistruoti visus laiku bus tikras „iššūkis“, todėl į jo departamentą bus priimta per 800 naujų darbuotojų.

Vidaus reikalų ministerija taip pat patvirtino, kad gauti gyventojo statusą galės ir slaugytojai, vaikus prižiūrintys tėvai, pensininkai ir studentai. Registracijos mokestis sieks 65 svaro sterlingus (74 eurus).

„ES piliečiai smarkiai prisideda prie mūsų ekonomikos ir visuomenės“, – pabrėžė JK imigracijos ministrė Caroline Nokes

reklama

„Jie – mūsų draugai, artimieji ir kolegos, ir norime, kad jie liktų, – sakė ji. – Tai yra svarbus žingsnis, dėl kurio ES piliečiams bus lengva gauti statusą, kad galėtų ir toliau čia dirbti bei gyventi.“

C. Nokes ir S. Javidas teigė dabar norintys išgirsti daugiau apie analogišką tvarką maždaug 1 mln. britų, gyvenančių bendrijos šalyse.

reklama

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.