Patvirtinta oficialiai: nelegalų sąvartyną Visagine įrengė Kauno bendrovė „Aksa“
Galbūt rankas prikišo ir Visagino savivaldybės įmonė

Nelegalus gelžbetonio sąvartynas Karlų kaime netoli Visagino
Nelegalus gelžbetonio sąvartynas Karlų kaime netoli Visagino
© Artūras Račas

Portalas Alfa.lt jau rašė, kad Kauno bendrovės „Aksa“ Visagino gamyklai gali tekti sumokėti šimtus tūkstančių eurų siekiančią baudą už nelegalų statybinių atliekų sąvartyną, įrengtą valstybei priklausančioje žemėje Visagino savivaldybės teritorijoje.

Dabar tai patvirtinta ir oficialiai. Aplinkos ministerijos Utenos regiono aplinkos apsaugos departamento Ignalinos agentūra, atlikusi tyrimą, nustatė, kad 2017 m. akcinės bendrovės „Aksa“ Visagino padalinys „išvežė, sukrovė ir išlygino jiems priklausančias atliekas“ valstybinės žemės sklype, esančiame Karlų kaime šalia Visagino. Kai kurių specialistų teigimu, nelegaliame sąvartyne galėjo būti palaidota apie 200 tonų statybinių atliekų.

reklama

Tyrimo išvadose, kurias pasirašė agentūros vedėjas Viktoras Ksenzovas, teigiama, kad tokiu būdu „Aksa“ pažeidė Atliekų tvarkymo taisyklių reikalavimus ir „užteršė aplinką nepavojingomis atliekomis“.

„Aplinkos teršimo pašalinimui AB „Aksa“ duotas privalomasis nurodymas, nurodant iki 2018 m. rugpjūčio 1 d. surinkti, išrūšiuoti ir perduoti atliekų tvarkytojams statybines atliekas. Už aplinkosaugos reikalavimų pažeidimą AB „Aksa“ bus taikomos administracinio poveikio priemonės“, – teigiama išvadose.

reklama


Nelegalus gelžbetonio sąvartynas Karlų kaime netoli Visagino© Artūras Račas

Kokio dydžio bauda gali būti skirta „Aksai“, V. Ksenzovas negalėjo pasakyti.

„Laikantis įstatymo reikalavimų, sankcijų dydis priklauso nuo į aplinką išmestų atliekų kiekio. Tas kiekis paaiškės, tvarkant sąvartyną. Tada ir bus surašytas protokolas“, – paaiškino Ignalinos agentūros vedėjas.

Šiuo metu galiojantys įstatymai numato, kad už vieną toną į aplinką išmestų nepavojingų atliekų pažeidėjams tenka mokėti 4344 eurus. Tad paaiškėjus, jog nelegaliame sąvartyne Visagino apylinkėse „Aksa“ tikrai palaidojo apie porą šimtų tonų gelžbetonio gaminių, bauda galėtų siekti beveik 1 mln. eurų.

Kaip teigė Aplinkos apsaugos departamento Ignalinos agentūros vyriausiasis specialistas Romanas Didenko, „labai preliminariais“ skaičiavimais, nelegalaus „Aksos“ sąvartyno plotas užima trapecijos formos teritoriją, kurios ilgis yra apie 80 metrų, o plotis – apie 17 metrų.

„Mes šiandien negalime apskaičiuoti išmestų atliekų kiekio, nes sunku nustatyti, kokiame gylyje yra palaidotos statybinės atliekos. Galbūt tai yra pusė metro, o gal – trys metrai. Todėl tikslus kiekis paaiškės tik tvarkant šią teritoriją“, – sakė R. Didenko.


Nelegalus gelžbetonio sąvartynas Karlų kaime netoli Visagino© Artūras Račas

Pati „Aksa“ į aplinkosaugininkų atliekamą tyrimą kol kas niekaip nesureagavo. Redakcijai taip pat nepavyko gauti Visagino gamyklos direktoriaus Sigito Baltruškevičiaus komentaro.

„Jie kol kas neatsakė į nė vieną mūsų raštą, nepateikė jokių paaiškinimų. Nors mums kaip ir aišku, iš kur tos atliekos ten atsirado“, – teigė V. Ksenzovas.

Paklaustas, kokių veiksmų aplinkosaugininkai imsis, jei „Aksa“ nevykdys privalomojo nurodymo ir netvarkys nelegalaus sąvartyno, V. Ksenzovas paaiškino, kad sureaguoti į privalomąjį nurodymą „Aksa“ turi per 10 dienų.

„Jei reakcijos nebus, bus surašytas dar vienas privalomasis nurodymas, jei tai nepadės, departamentas kreipsis į teismą“, – sakė agentūros vadovas.

Jis taip pat paaiškino, kad „Aksai“, kuri jau beveik trejus metus ignoruoja galutinį ir neskundžiamą teismo sprendimą, kasdien susimokėdama teisinį nihilizmą toleruojančiai valstybei po 150 eurų, netvarkant nelegalaus sąvartyno, į pagalbą gali būti pasitelkti antstoliai, kurie vėliau pateiktų „Aksai“ sąskaitą už atliktus darbus.


Nelegalus gelžbetonio sąvartynas Karlų kaime netoli Visagino© Artūras Račas

Redakcijos turimais duomenimis, įrengiant nelegalų „Aksos“ sąvartyną, prisidėjo ir Visagino savivaldybės valdoma bendrovė „Visagino mechanizacija“, kurios transportu „Aksos“ atliekos buvo vežamos į valstybei priklausančią žemę.

Tačiau vietos politikai, kurie 2016 m. labai aktyviai kovojo prieš bandymus įvežti į Visaginą saugojimui saugiai supakuotas komunalines atliekas, į nelegalaus sąvartyno atsiradimo miesto pašonėje faktą kol kas reaguoja gana ramiai ir apie šią problemą viešai nekalba. 

Visagino merė Dalia Štraupaitė pasiūlė šį klausimą apsvarstyti birželio 26 d. vyksiančiame savivaldybės tarybos posėdyje.

Didžiausios Visagino savivaldybės tarybos frakcijos „Visaginas – tai mes“ lyderis Jevegenijus Šuklinas, prasidėjus tyrimui dėl nelelegalaus sąvartyno, tikino, kad jis ir komanda būtinai imsis veiksmų. Tačiau vienintelis su „Aksa“ susijęs jo veiksmas buvo „Aksos“ užsakyti pietūs savo ir komandos nario Ivano Chomenkos valdomame restorane „Rendez Vouz“ birželio 8 d., kai „Aksa“ Visagine surengė pristatymą savo klientams iš visos Lietuvos.

Vietos politikų nenoras diskutuoti apie „Aksos“ nelegalų sąvartyną gali būti susijęs su tuo, kad „Aksa“ dažnai remia įvairius mieste vykstančius renginius ir yra viena pagrindinių olimpinio vicečempiono J. Šuklino, kuris, kaip manoma, kels savo kandidatūrą Visagino mero rinkimuose, organizuojamų vadinamųjų „Drakonų lenktynių“ rėmėja.


Drakonų valtys© Organizatoriai

Beje, „Aksos“ problemos dėl nelegalaus sąvartyno gali nesibaigti vien bauda dėl aplinkosaugos reikalavimų pažeidimo.

R. Didenko informavo, kad atsižvelgus į tai, kad neteisėta veikla vykdyta valstybinės žemės teritorijoje, aplinkos apsaugos departamentas kreipėsi į Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos Ignalinos ir Visagino skyrių su prašymu pagal kompetenciją pradėti tyrimą dėl neteisėto valstybinio žemės sklypo užvaldymo.

reklama