Britanijos premjerė parlamente iškovojo pergalę dėl „Brexit“
ES didina spaudimą

Th. May Britanijos parlamente
Th. May Britanijos parlamente
© SCANPIX
BNS
2018-06-21 12:05

Didžiosios Britanijos premjerė Theresa May trečiadienį atlaikė dar vieną įtemptą parlamento balsavimą dėl „Brexit“, bet ES padidino spaudimą, ragindama paspartinti derybas dėl išstojimo iš bendrijos.

Prieš pasitraukimą iš ES nusistatę įstatymų leidėjai buvo sukilę prieš vieną svarbų įstatymo projektą, bet Th. May sugebėjo išsklaidyti pasipriešinimą, paskutinę minutę patikinusi, kad parlamentas atliks svarbų vaidmenį, jeigu jos vyriausybei nepavyktų susiderėti dėl „Brexit“ sutarties.

reklama

Tokiu būdu premjerė užbaigė ištisus mėnesius trukusius aštrius ginčus dėl ES (Pasitraukimo) įstatymo, turinčio sukurti „Brexti“ teisinį pagrindą, todėl šiam teisės aktui buvo atverta galimybė įsigalioti.

Pralaimėjimas būtų buvęs žeminantis ministrei pirmininkei, likus kelioms dienoms iki ES viršūnių susitikimo Briuselyje, kur ji sieks tolesnės pažangos derybų dėl Didžiosios Britanijos išstojimo klausimu.

Th. May oficialiai tebesiekia, kad „Brexit“ sutartis būtų sudaryta iki spalio. Tokiu atveju Didžiosios Britanijos įstatymų leidėjai ir Europos Parlamentas galėtų ratifikuoti šį dokumentą iki numatytos „Brexit“ datos 2019 m. kovą.

reklama

Tačiau Bendruomenių Rūmų debatai dėl scenarijaus, jeigu šis susitarimas nebūtų laiku pasiektas, atspindėjo susirūpinimą abipus Lamanšo sąsiaurio dėl vangaus „Brexit“ derybų tempo.

ES šią savaitę išsakė susirūpinimą, kad vis dar nesusitarta svarbiu klausimu, koks bus tolesnis Didžiosios Britanijos sienos su Airija statusas, taip pat atmetė Londono pasiūlymus ateityje sukurti saugumo partnerystę.

Be to, per birželio 28–29 d. vyksiantį aukščiausio lygio susitikimą bendrijos lyderiai bus paprašyti sparčiau rengti atsarginius planus atvejui, jeigu derybos dėl „Brexit“ sutarties žlugtų, rašoma baigiamųjų išvadų projekte, su kuriuo susipažino naujienų agentūra AFP.

Parlamento suverenumas

Th. May pažadėjo, kad parlamentas galės balsuoti dėl Didžiosios Britanijos pasitraukimo sutarties, bet kelis mėnesius derėjosi su savosios Konservatorių partijos įstatymų leidėjais, kaip būtų elgiamasi, jeigu dokumentai būtų atmesti.

reklama

Proeuropietiškų pažiūrų įstatymų leidėjai reikalauja, kad parlamentui būtų suteikta galimybė įsikišti ir sustabdyti netvarkingą Didžiosios Britanijos išstojimą iš bloko, nes tai, anot jų, sukeltų katastrofinių padarinių.

Tačiau Th. May perspėjo, kad bet koks mėginimas supančioti jai rankas kenktų deryboms. Be to, euroskeptikai kaltino maištininkus mėginant apskritai užblokuoti Didžiosios Britanijos išstojimą iš ES.

Praeitą savaitę, tvyrant konservatorių maišto grėsmei, Th. May sutiko, jog jeigu iki sausio 21-osios susitarimas nebus pasiektas, ministrai pasiūlys parlamentui balsuoti dėl oficialaus pareiškimo.

Tačiau Th. May tvirtina, kad parlamentarai negalėtų teikti šio pareiškimo pataisų ir tokiu būdu priversti vyriausybės keisti veiksmų plano. Kritikai sako, jog tokiu atveju šis balsavimas netenka prasmės.

Likus kelioms valandoms iki balsavimo dėl šio klausimo „Brexit“ sekretorius Davidas Davisas trečiadienį atrodė linkęs sutikti su kompromisiniu sprendimu.

reklama

Savo pareiškime jis pripažino, kad pagal Bendruomenių Rūmų taisykles jų pirmininkui „priklausys nuspręsti, ar dokumentas yra taisytinas, ar ne“.

Maištingųjų konservatorių stovyklos lyderis Dominicas Grieve'as sakė, jog D. Daviso žodžiai yra „akivaizdus šios vietos (parlamento) suverenumo pripažinimas“. Jis pridūrė palaikysiantis vyriausybę.

Tačiau proeuropietiškos Liberalų demokratų partijos narys Tomas Brake'as pasmerkė D. Grieve'o apsisprendimą.

„Nors May ir Davisas „Brexit“ verčia aiškia pragaištimi, vadinamieji torių maištininkai pralaimėjo mūšį ir nusileido, sudarę dar vieną apgailėtiną kompromisą su vyriausybe“, – sakė jis.

Įstatymų leidėjai 319 balsų prieš 303 atmetė maištininkų siūlytą pataisą ir pritarė vyriausybės planui be balsavimo.

reklama

Vėliau tą patį vakarą Pasitraukimo įstatymo projektui be balsavimo buvo pritarta Lordų Rūmuose, tad jam buvo uždegta žalia šviesa įsigalioti.

Iškviesti sergantys parlamentarai

Nors balsavimo rezultatai buvo palankūs Th. May, jie parodė, kokia kebli premjerės padėtis.

Th. May turi tik nedidelę persvarą 650 vietų Bendruomenių Rūmuose, kurią pasiekė sudariusi aljansą su Šiaurės Airijos Demokratinės junionistų partijos (DUP) 10-čia parlamentarų.

Trečiadienį padėtis buvo tokia įtempta, kad balsuoti buvo iškviestos net ir besilaukiančios parlamento narės bei sergantys įstatymų leidėjai, įskaitant vieną neįgaliojo vežimėlyje.

reklama

Ateinančiomis savaitėmis numatomas tolesnis iečių laužymas parlamente, kai vyks debatai dėl Didžiosios Britanijos būsimų prekybos ryšių su ES.

Vienas iš keblumų, su kuriais Didžioji Britanija susidūrė per šias derybas, – tai, jog Th. May susiskaldęs kabinetas dar netgi nėra susitaręs, kokios ekonominės partnerystės sieks.

Po ES viršūnių susitikimų premjerė planuoja sukviesti savo pagrindinius ministrus į pasitarimą jos užmiesčio rezidencijoje. Tikimasi, kad ten bus galutinai suderintos Londono pasiūlymo detalės.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.