Užsieniečių registravimas po „Brexit“: Britanijos valdžios užmojus vertina skeptiškai

„Brexit“
„Brexit“
© SCANPIX
Alfa.lt | Tiesa.com
2018-06-20 21:12

Jau šią savaitę turi paaiškėti, kaip bus registruojami ES piliečiai, į Jungtinę Karalystę atvykę iki „Brexit“.

JK valdžios atstovai yra pažadėję, kad iki „Brexit“ į šalį iš kitų ES valstybių atvykę žmonės turės lygiai tokias pačias teises, kaip ir kiti gyventojai.

Šiuo metu Didžiojoje Britanijoje gyvena apie 3 mln. ES piliečių, norint visus juos identifikuoti, pirmiausia teks užregistruoti. Užregistruotiems asmenims bus suteiktas identifikacijos numeris (ID), kuris ir taps teisėto buvimo šalyje pagrindu.

Anksčiau pasigirdo nuogąstavimų, kad registracija bus sudėtinga ir paini, todėl visų europiečių užregistruoti nepavyks, dalis jų liks be statuso ir praras teisę gyventi JK.

Tačiau vyriausybė tai neigia ir ketvirtadienį (birželio 21 d.) žada pristatyti registracijos sistemą, kurios tikslas – labai paprastas.

„Aiškiau ir būti negali – teisėtai šalyje gyvenantys piliečiai galės čia likti ir toliau“, – užsiminė vyriausybės vadovė Theresa May.

Teigiama, kad registruojantis lemiamas faktorius gali būti įrašai apie asmens sumokėtus mokesčius ir nacionalinio draudimo įmokas. Forma neva bus paprasta, todėl ją pateikti nebus sudėtinga.

Tačiau su tuo nesutinka ES piliečių teises ginančios organizacijos. Vienos iš jų – „New Philanthropy Capital“ (NPC) – atstovai išanalizavo panašaus masto registracijos sistemas ir tikina, kad įgyvendinti tai 100 proc. neįmanoma.

„Net 5 proc. nesėkmė reikštų, kad nelegalais liktų apie 170 tūkst. žmonių“, – teigiama NPC pranešime.

Jame remtasi ankstesne patirtimi užsienyje. Pavyzdžiui, Ispanijoje 2005 m. registruojant imigrantus pavyko pasiekti tik 77 proc. užsibrėžto tikslo, nors dėl to buvo įsteigti 742 informacijos centrai, papildomai pasamdyta 1,7 tūkst. žmonių, o vertėjams išleista 3 mln. eurų.

JAV susitvarkyti su šiuo uždaviniu sekėsi dar prasčiau: nors mestos didžiulės pajėgos, pavyko užregistruoti tik apie 45 proc. imigrantų.

JK ES piliečių registracijai ketinama išleisti apie 60 mln. svarų sterlingų ir pasamdyti apie pusantro tūkstančio darbuotojų.

Galutinis registracijos terminas – 2021 m. birželio 30-oji.

Po „Brexit“ JK žada griežtai kontroliuoti imigracijos srautus ir radikaliai sumažinti gyventi atvykstančių užsieniečių skaičių.

reklama