Šimtas žingsnių: IQ žurnalas mini pirmąją sukaktį

IQ 100-ojo numerio šventė
IQ 100-ojo numerio šventė
© Paulius Peleckis

Nesame prietaringi, todėl IQ žurnalo 100-ojo numerio šventę surengėme gerokai anksčiau, nei jis pasieks skaitytojus. 

Antradienio vakarą į edukacijos, rezidencijos ir parodų centrą „Rupert“ savo svečius pakvietėme dėl praktinių sumetimų – liepos pradžioje, kai iš spaustuvės atvažiuos jubiliejinis numeris, daugelis mūsų kolegų, autorių, verslo partnerių ir skaitytojų mėgausis poilsiu kaime, pajūryje ar už Lietuvos ribų.

Kalbėjome daugiausia apie politiką, tačiau duoklę atidavėme ir menui – kultūra yra svarbi IQ žurnalo dalis. Specialiai šiam šventiniam vakarui surengėme XX a. Lietuvos išeivijos dailės kūrinių iš „Lewben Art Foundation“ kolekcijos parodą.

100 žurnalo numerių, arba vos daugiau nei aštuoneri metai veiklos, – simbolinis etapas IQ kuriantiems ir kūrusiems žmonėms. Tikime, kad palikome pėdsaką ir Lietuvos žiniasklaidos istorijoje. Tikros žurnalistikos tradicijos – buvo pirmasis žurnalo šūkis ir jo idėja. Atskirti nuomones nuo faktų, išklausyti visas prieštaraujančias puses, nepainioti žurnalistikos žanrų, būti atviriems, bet netapti interesų gynėjams.

Niekada nekėlėme sau užduoties užsiimti tiriamąja žurnalistika – gerbiame tai darančius kolegas, tačiau jiems tenka prisiimti ir teisėjo vaidmenį. Mes to sąmoningai vengiame, aštresnės kritikos ir skambesnio žodžio teisę palikdami tik žurnalo komentarų autoriams. Mūsų pozicija – stebėti procesus ir reiškinius iš šalies, neneigsime, yra patogesnė, bet toks ir buvo tikslas – dalytis savo atradimais ir pašnekovų mintimis, o išvadų darymą palikti patiems skaitytojams.

reklama

Tačiau mes turime principus ir vertybes, už kurias esame pasirengę kovoti. 2010-ųjų pavasarį, kai buvo išleistas pirmasis numeris, tai atrodė daugiau deklaracija nei idealų tvirtovė, kurią teks ginti. Neįtikėtina, bet šiandien vertybės, kurioms įsipareigojome, atsidūrė pavojuje – liberali demokratija, laisva rinka, žmogaus teisės, žodžio laisvė, teisės viršenybė sulaukia atakų ir Lietuvoje.

Verslumas ir iniciatyva vis dažniau niekinami, valstybės savininkais pasijutę politikai primeta mums savo dogmas, draudimus ir kompleksus. Dalydami neįgyvendinamus pažadus jie maitina populizmo monstrą. Jį sutramdyti gali tik kritinis mąstymas, pagarba kiekvienam žmogui ir žiupsnelis humoro. Tokie buvo šimtas pirmųjų IQ žingsnių, tuo keliu eisime ir ateityje.

reklama

Šimtas žingsnių: IQ žurnalas mini pirmąją sukaktį

IQ 100-ojo numerio šventė
+46