Siekiama nacionalizuoti savininkų apleistą Raudondvario dvaro ansamblį

Raudondvario (Šeduvos) dvaro ansamblis
Raudondvario (Šeduvos) dvaro ansamblis
© mapio.net
Radviliškio kraštas
2018-06-24 20:49

Savininkų apleistą Raudondvario dvaro ansamblį Radviliškio rajone siekiama sugrąžinti valstybei. Jau šį mėnesį pirmosios instancijos teismas skelbs nutartį byloje, kurioje Kultūros pagalbos departamentas bando gelbėti vieną gražiausių Lietuvos dvarų, rašo savaitraštis „Radviliškio kraštas“.

Gali atimti

reklama

Pasak Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Šiaulių skyriaus vedėjo Ryčio Budrio, šiuo metu baigiamas teismo procesas dėl rūmų pastato nusavinimo. Dvaro rūmų savininkui yra pateiktas didžiulis ieškinys dėl pastato nepriežiūros. Jeigu jis nesumokės baudos, pastatas gali būti atimtas.

„Lietuvoje jau yra atvejų, kai dvaro rūmai už nepriežiūrą nusavinami, tačiau tokius atvejus galima suskaičiuoti ant pirštų. Radviliškio rajone yra dar vienas „pretendentas“ – Šiaulėnų dvaras. Šiuo metu taip pat vyksta teisminiai procesai ir dvaras gali būti nusavintas valstybės ar savivaldybės naudai“, – sakė R. Budrys.

Kultūros paveldo departamento juristė Rasa Šimkūnaitė „Radviliškio krašto“ redakciją informavo, kad Raudondvario dvaro rūmų savininkui ne vieną kartą buvo skirtos baudos už pastato nepriežiūrą, vienas jis sumokėdavo, kitų – ne, teisindamasis, kad neturi lėšų.

reklama

„Šiuo metu baigiamas ilgai trukęs teismo procesas dėl dvaro rūmų likimo, ir nuosprendis bus skelbiamas birželio 20 d. Tai bus pirmos instancijos teismo sprendimas, jis gali būti skundžiamas“, – sakė juristė.


radviliskiokrastas.lt nuotr.

Toliau griūva

Vienas gražiausių Lietuvos dvarų, esantis Raudondvario gyvenvietėje, yra įtrauktas į Kultūros vertybių registrą. Dvaro rūmus nusipirko šiaulietis verslininkas ir nuo tada prasidėjo jo nykimas: ugnis nuniokojo stogą, išdaužyti langai, dažais išterliotos sienos. 

Beje, 2012 m. dvaro pastate kilus gaisrui buvo įtariamas padegimas. Sutapimas ar ne, dvaro savininkas prieš gaisrą buvo pastatą apdraudęs ir, neoficialiais duomenimis, po gaisro gavo išmoką, viršijusią pastato pirkimo sumą.

Dvaro ansamblio pastatų būkle Raudondvario gyventojai susirūpino jau prieš septynerius metus – 2011 m. sausio 13 d. Raudondvario bendruomenės nariai kreipėsi į Pakalniškių seniūną Kęstutį Ulinską, prašydami informuoti apie sankcijas, taikytas griūvančių pastatų savininkams, ir prašė imtis priemonių, kad dvaro ansamblis toliau nebūtų niokojamas. Raštą pasirašė 54 bendruomenės nariai.

Tuomet Radviliškio rajono savivaldybės administracijos direktoriumi dirbęs Vitolis Januševičius sudarė komisiją, kuri buvo įpareigota įvykdyti Raudondvario dvaro ansamblio pastatų apžiūrą, nustatyti pastatų avaringumo būklę ir pašalinti jos priežastis.

Kaip matome, šių avaringumo būklės priežasčių šalinimas tęsiasi jau septynerius metus, o Raudondvario gyventojai kasdien gali „grožėtis“ griuvėsiais virstančiu dvaro ansambliu.

Ragina prižiūrėti

Pasak Radviliškio rajono savivaldybės Paveldosaugos ir turizmo skyriaus vedėjo Vytauto Simelio, visas Raudondvario dvaro ansamblis priklauso keturiems savininkams: šiauliečiui, panevėžiečiui, kauniečiui ir radviliškietei.

Pasak V. Simelio, 2014 m. buvo sudaryta komisija, kuri nustatė žalą, padarytą pastatui dėl nepriežiūros. Savininkas buvo nubaustas pinigine bauda. Jis šį sprendimą apskundė Apeliaciniam teismui, kuris baudą sumažino, tačiau paliko 200 tūkst. eurų viršijančią sumą. Šiuo metu su dvaro savininku vyksta derinimas dėl paskirtos baudos sumokėjimo, dėl jos išdėstymo per tam tikrą laikotarpį, nes suma nemaža.

Svirnas taip pat apgailėtinos būklės – sausio mėnesį įgriuvo jo stogas, nugriuvo vienas šlaitas. Kultūros paveldo departamento įsakymu sudaryta darbo grupė, kuri taip pat įvertins pastatui padarytą žalą dėl nepriežiūros ir jo savininkui galbūt bus paskirta „premija“.

Tvarto, kuris yra prieš seniūnijos pastatą, savininkas baigia derinti projektą ir žada pakeisti stogo dangą.

Vandens malūno savininkė, nepatvirtintais duomenimis, pastatą žada parduoti.

„Su visais pastatų savininkais yra dirbama, palaikomas ryšys. Jiems nuolat primenama apie įsigytų pastatų priežiūrą“, – sakė Paveldosaugos ir turizmo skyriaus vedėjas V. Simelis.

Iš dvaro istorijos

Raudondvaryje dvaras pastatytas XIX a. pradžioje barono Teodoro fon Ropo iniciatyva. Iki pat sovietų nacionalizacijos jį valdė Ropų šeima. Dvaro teritorijoje buvo įsikūrusi spirito varykla, vandens malūnas ir XVIII a. dailininkų paveikslų galerija. Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad rūmus puošė italų tapytojo Ticiano kūriniai.

Sovietų valdžia dvarą nacionalizavo, o meno vertybes sunaikino sovietų kareiviai.

Sovietmečiu dvaras ir jo pagalbiniai pastatai buvo perduoti mokslo įstaigoms – Šeduvos tarybinio ūkio technikumui, vėliau – aukštesniajai žemės ūkio mokyklai. Čia buvo įkurta biblioteka, kultūros centras, arklidės ir daug pagalbinių patalpų.

reklama