Pensijų kaupimo pertvarkai degama žalia šviesa, prie Seimo surengtas protestas

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos protestas
Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos protestas
© Paulius Peleckis
BNS | Alfa.lt
2018-06-20 10:37

Šiandien Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija (LPSK) prie Seimo surengė protesto akciją prieš dideliu greičiu bandomas įteisinti mokesčių bei pensijų sistemos reformas. Vos balandžio viduryje pristatytus Vyriausybės pasiūlymus kritikuoja nemaža dalis ekonomistų, o diskusijos su visuomene apskritai nebuvo.

LPSK siekia, kad mokesčių ir pensijų sistemas keičiančių įstatymų projektų svarstymai Seime būtų sustabdyti, o dėl tokių svarbių reformų vyktų plačios diskusijos.


Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos protestas© Paulius Peleckis

„Žinoma, kad mokesčių ir pensijų sistemas reikia reformuoti, profesinės sąjungos to visiškai nekvestionuoja. Tačiau dėl tokių absoliučiai visiems šalies žmonėms įtakos turinčių sričių neturi būti apsisprendžiama vos per kelis mėnesius“, – sako LPSK pirmininkė Inga Ruginienė.

Anot jos, šiuo metu Seimo komitetuose vykstančiuose įstatymų projektų svarstymuose vyrauja visiškas chaosas, kuris, tikėtina, persikels ir į Seimo plenarinius posėdžius. Todėl tokiomis sąlygomis gimusi reforma gali būti pražūtinga ir taip nuo emigracijos kenčiančiai šaliai.

„Anot premjero, tie, kurie kritikuoja reformą ir bando sustabdyti jos skubų įgyvendinimą, neva nenori, kad daugiau nei milijonas darbuotojų po reformos gautų didesnes pajamas. Tačiau juk niekas nei pačių darbuotojų, nei jų atstovų neklausė, kokių su darbo santykiais susijusių mokestinių pokyčių jie norėtų. Tam tiesiog nepalikta laiko“, – komentuoja LPSK pirmininkė I. Ruginienė.

Biudžeto ir finansų komitetas pritaria pensijų kaupimo pertvarkai

Parlamentinis Biudžeto ir finansų komitetas (BFK) pritaria didžiajai daliai Vyriausybės pensijų kaupimo reformos pasiūlymų, tačiau sprendimus dėl pensijų anuitetų siūlo atidėti rudeniui.

reklama

Už tai trečiadienį balsavo aštuoni komiteto nariai, du buvo prieš, vienas susilaikė. Šį klausimą dar turės svarstyti pagrindinis Socialinių reikalų ir darbo komitetas, o galutinius sprendimus priims Seimas.


Stasys Jakeliūnas© Dmitrijus Radlinskas

Pasak konservatoriaus Mykolo Majausko, reikėtų neskubėti spręsti dėl pensijų kaupimo pertvarkos, nes sprendimai turės ilgalaikės įtakos žmonių ateičiai. Parlamentaras nuogąstavo, kad gyventojai, dėl mokesčių pertvarkos gavę papildomų pajamų, jas skirs ne pensijų kaupimui, o einamosioms išlaidoms.

Konservatorius Andrius Kubilius klausė, ar permainomis paprasčiausiai nesiekiama išvengti įstatymuose įtvirtintos prievolės „Sodros“ įmoką į pensijų fondus nuo 2020 m. padidinti nuo 2 iki 3,5 proc.

Socialinių reikalų ir darbo ministras Linas Kukuraitis pripažino, kad „Sodros“ įmokos padidinimas 2020 m. turėtų neigiamos įtakos „Sodrai“ kaupiant rezervą, o dabartiniai pakeitimai leis to išvengti, gyventojai turės daugiau paskatų kaupti pensiją.

Socialdemokratai Rasa Budbergytė ir Algirdas Sysas siūlo atsisakyti automatinio gyventojų įtraukimo į privatų kaupimą. L. Kukuraitis tvirtino, kad tai yra optimalus variantas ir viena pagrindinių reformos dalių, siekiant išsaugoti tvarią sistemą.

Komitetas nepritarė siūlymui atsisakyti automatinio įtraukimo – už tai balsavo tik vienas komiteto narys, septyni buvo prieš, keturi susilaikė.

Socialdemokratai taip pat siūlė sparčiau mažinti pensijų fondų atskaitymus, apsisprendimo laikotarpį, per kurį fonduose kaupiantys gyventojai galėtų grįžti į „Sodrą“, pratęsti nuo dviejų iki šešių mėnesių, tačiau ir šie pasiūlymai palaikymo nesulaukė.

reklama

Pensijų kaupimo pertvarkai degama žalia šviesa, prie Seimo surengtas protestas

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos protestas
+6