Betvarkė Marijampolės krašte: šiukšlių gamyklą perėmusi bendrovė atvirai meluoja, prievaizdai melo nemato

Buvusio Vilkaviškio mero A. Bagušinsko vadovaujami atliekų tvarkytojai galėjo tiek pridirbti, kad ES sustabdė 300 mln, eurų išmoką
Buvusio Vilkaviškio mero A. Bagušinsko vadovaujami atliekų tvarkytojai galėjo tiek pridirbti, kad ES sustabdė 300 mln, eurų išmoką
© Alfa.lt

Su trenksmu ir atliekų kalnais iš privataus operatoriaus mechaninę biologinių atliekų rūšiavimo (MBA) gamyklą atėmęs Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro (MAATC) vadovas, buvęs Vilkaviškio meras Algirdas Bagušinskas giriasi, kad dabar MBA gamykla pasiekia fantastiškus rezultatus. Tačiau tikrovė atrodo lyg niūrus kriminalas – sąvartyne apsilankęs antstolis išvydo, kad žmonėms į akis yra akivaizdžiai meluojama, o savivaldybių valdomo MAATC darbo broko atsakingos institucijos kažkaip nepastebi.

2017 m. rugsėjį Marijampolės regione kilusi šiukšlių krizė jau kurį laiką kelia galvos skausmą tiek gyventojams, tiek ir valstybės veikėjams. Viskas prasidėjo, kai MAATC vadovas susipyko su bendrove „Neg Recycling“, kuriai buvo patikėtas iš ES lėšų finansuotos MBA gamyklos operavimas, o tuomet atsisakė priimti išrūšiuotas atliekas, teigdamas, kad šios neatitinka standartų.

reklama

Viskas baigėsi tuo, kad MBA gamyklos atliekų aikštelėje ėmė kauptis atliekos, Marijampolės regione kilo krizinė situacija – galiausiai tiesiog nebebuvo, kur dėti atliekų, šios nerūšiuotos buvo vežamos į sąvartyną, nors tai daryti draudžia tiek Lietuvos, tiek ES įstatymai.

Kilo grėsmė – Europos Komisija (EK) ėmė grūmoti Lietuvai už tai, kad nesilaikoma susitarimo, jog iš ES lėšų pastatytą MBA gamyklą turi operuoti ne jos savininkas, bet bendrovė iš šalies. Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) skelbė, kad Lietuvai gali tekti grąžinti 6,5 mln. eurų netikslingai panaudotų ES lėšų. Sankcijos grėsė ir už draudžiamą nerūšiuotų atliekų vežimą į sąvartyną.

Atliekoms kaupiantis ir pažeidimams besitęsiant, situacija darėsi vis aštresnė, dėl jos tartasi ir Aplinkos ministerijoje. Galiausiai beįsiplieskiantį gaisrą šiaip ne taip pavyko prigesinti šių metų kovą, kai MAATC su antstoliais ir teismų raštais perėmė MBA gamyklą su svetimu operatoriaus turtu, uždėjo spynas ir neleido „Neg Recycling“ pasiimti šio turto – kompiuterių, duomenų, kitos įrangos.

reklama

Oficialiai skelbta, kad nuo balandžio 9 d. perimta MBA gamykla pradėjo veikti, į sąvartyną vėl vežamos išrūšiuotos atliekos, todėl dabar Lietuvai gresia nebent sankcijos už pusmetį, per kurį į sąvartyną MAATC vertė nerūšiuotas šiukšles.

Tačiau tikrovė, kaip aiškėja, gerokai niūresnė – į sąvartyną vis dar keliauja nerūšiuotos atliekos, o pažeidimų niekas matyti nenori.

Birželio 8 d. „Neg Recycling“ prašymu Marijampolės regioniniame sąvartyne apsilankęs antstolis Laurynas Lukšys konstatavo, kad per dvi valandas į sąvartyną atvyko du šiukšliavežiai, iš kurių vienas atliekas išpylė tiesiai į sąvartyną, nenukreipiant jų perdirbti į Marijampolės MBA įrenginius. A. Bagušinskas yra teigęs, kad į sąvartyną neperdirbtos atliekos nevežamos jau nuo balandžio.

Buvęs MBA gamyklos operatorius dėl toliau daromų pažeidimų kreipėsi į MRAAD Marijampolės agentūrą ir teigė, kad MAATC ir toliau daro pažeidimus, kurie Lietuvai gali užtraukti solidžias baudas iš EK. Tačiau ši institucija jau anksčiau, pirštu pabaksnojus į pažeidimus, nenorėjo jų matyti.

Pažeidimų neranda

reklama

Kaip skunde nurodė „Neg Recycling“ atstovai, MAATC iš jų neteisėtai perėmus MBA gamyklą, šioje liko didelis kiekis jau išrūšiuotų degių atliekų, kurias reikėjo tinkamai utilizuoti. Tačiau, baiminasi buvęs MBA gamyklos operatorius, MAATC ne tik išvežė degias atliekas tiesiai į sąvartyną, bet ir nepajėgia tinkamai išrūšiuoti naujų atliekų.

Patikrinti situacijos MRAAD Marijampolės agentūros atstovai nuvyko gegužės viduryje, tačiau neaptiko pažeidimų. Tokį Marijampolės agentūros raštą „Neg Recycling“ apskundė, o praėjusią savaitę MBA gamykloje buvo atliktas dar vienas patikrinimas.

Kokie šio patikrinimo rezultatai, kol kas neaišku – MRAAD vadovas Gintautas Česaitis antradienį teigė, kad patikrinimas užsitęsė dėl gauto skundo.

Giriasi fantastiškais rezultatais, bet ekspertai abejoja

Ponas A. Bagušinskas ir kitur giriasi fantastiškais darbo rezultatais. Alfa.lt žiniomis, buvęs Vilkaviškio meras, dabar vadovaujantis MAATC, birželio 7 d. vykusiame teismo posėdyje teigė, kad MAATC, operuodamas perimtais MBA įrenginiais, per gegužės mėnesį iš mišrių komunalinių pagamino daugiau nei 10 proc. antrinių žaliavų – atliekų, kurios tinkamos panaudoti antrą kartą.

reklama

Stebinantys skaičiai – 2017 m. efektyviausiai šioje „rungtyje“ veikusi Vilniaus MBA gamykla iš mišrių komunalinių atliekų pagamino tik 5,23 proc. antrinių žaliavų. Klaipėdos MBA gamykla pagamino 3,7 proc. antrinių žaliavų, o kituose regionuose įsikūrusios MBA gamyklos iš gautų atliekų atrinkdavo vos kelis ar kelias dešimtąsias procento atliekų, tinkamų panaudoti antrą kartą. Kaip A. Bagušinsko vadovaujamam MAATC pavyko pasiekti tokius stulbinančius rezultatus?

Žinomas aplinkosaugininkas, atliekų tvarkymo specialistas Alfonsas Brazas abejoja vieno mėnesio rezultatais ir sako, kad jie yra itin netikslūs. „Per mėnesį ar per savaitę tai labai nepatikimi duomenys, turi ilgą laikotarpį imti. Pusmetį mažiausiai“, – teigė aplinkosaugininkas.

Anot A. Brazo, pasiekti tokius rezultatus yra sunku fiziškai – antrinės žaliavos iš komunalinių atliekų renkamos rankomis, iš slenkančio konvejerio, o darbininkai didelio kiekio antrinių žaliavų išrinkti paprasčiausiai nesugebės. Kitas klausimas – kokia šių žaliavų kokybė, ar patikrinus jas nepaaiškėtų, kad dalis atrinktų antrinių žaliavų išties jau nebetinkamos naudoti.

„Kiti stebuklus pasakoja, kad išgauna 10 proc. Aš netikiu jais. Klausimas, ką jie ten išgauna, kitas klausimas, koks ten švarumas, kiek tų priemaišų yra. Tu gali pavadinti plastmasėmis, bet ten gali būti, kas žino ko.

Kai parašo, kad sraute buvo 15 proc., o jie sugebėjo iš to srauto ištraukti 10, tai kažkas neįtikėtina. Kažkokie stebuklingi žmonės. Tas skaičius labai nepatikimas“, – sakė A. Brazas.

reklama

Nors A. Bagušinskas ir giriasi gerais rezultatais, taip MAATC vadovas pats meta akmenį į savo daržą. Anot A. Brazo, kad išgautų 10 proc. antrinių žaliavų, gautose komunalinėse atliekose turi būti bent 20 proc. tokių žaliavų. O tai jau byloja, kad MAATC netinkamai rūpinasi atliekų rūšiavimu dar prieš šioms pasiekiant sąvartyną, neužtikrina, kad gyventojai galėtų patys rūšiuoti atliekas. Pavyzdžiui, Alytuje iš surenkamų mišrių komunalinių atliekų atrenkama vos kiek daugiau nei 0,2 proc. antrinių žaliavų – taip yra dėl to, kad Alytaus regione gyventojams sudarytos itin geros galimybės patiems rūšiuoti atliekas, nereikia į tą pačią šiukšliadėžę mesti popieriaus, plastiko ir metalo.

reklama