Pro pat paminklą holokausto aukoms ūkininkai traktoriais važiuos į laukus?

Dovydo žvaigždė
Dovydo žvaigždė
© Associated Press

Biržų rajono savivaldybės taryboje kilo abejonių dėl kelio, esančio šalia būsimo memorialo holokausto aukoms įamžinti.

Žemė gali būti daugelio teisinių santykių objektu. Tam tikri santykiai susiklosto kilus ginčui dėl naudojimosi keliu ar taku, einančiu per kitam asmeniui nuosavybės teise priklausantį ar kitokiu teisiniu pagrindu valdomą žemės sklypą. Vienas iš ginčo sprendimo būdų – kelio servituto nustatymas. Būtent tokio servituto pasigedo du Biržų rajono savivaldybės politikai, nepritarę memorialo holokausto aukoms atminti statybai.

Ar nebus kliūčių ūkininkams?

Biržų rajono savivaldybės tarybos posėdyje 19 (iš buvusių 21) politikų pritarė memorialo holokausto aukoms įamžinti statybai. Prieš balsavo du tarybos nariai ūkininkai – liberalas Aidas Vaitkevičius ir respublikonas Linas Vaitkevičius. Jų prieštaravimas buvo susijęs su keliu, einančiu pro paminklą sušaudytiems Biržų žydams. Sprendimo projektą pristatęs savivaldybės švietimo, kultūros ir sporto vyriausiasis specialistas Merūnas Jukonis sakė, kad memorialas bus vingiuotas ir apie 48 metrų ilgio. Jame bus užrašytos šiuo metu žinomos nužudytųjų Pakamponių miške pavardės. Iš viso toje vietoje nužudyta 2400 žmonių, kai kurių pavardės dar tikslinamos.

Anot M. Jukonio, už statybą ir techninio projekto rengimą sumokės užsakovai, atstovaujami Abelio ir Glendos Levitų ir jų partnerių. Jis akcentavo, kad savivaldybei tai nieko nekainuos, išskyrus aplinkos, kuria Parovėjos seniūnija rūpinasi ir dabar, priežiūrą.

reklama

„Ar privažiavimas yra? Kas jį padarys?“ – klausė tarybos narys Dalius Drevinskas.

„Yra. Ateityje turint, mano nuomone, įspūdingą ir vieną išskirtiniausių Lietuvoje projektų (Lietuvoje toks yra tik trečias ir girdėjau, kad savivaldybių asociacija planuoja įtraukti šią veiklą žydų klausimu kaip pavyzdinę Lietuvoje), tikiu, kad sulauksime nemažai ir lankytojų ir turistų. Memorialas padidins jų skaičių. Tai tema, kuria domisi pasaulio žmonės ir ne tik išeiviai iš Biržų krašto. Ir kitiems žmonėms rūpi holokaustas bei atminimas. Manau, kad tai bus viena iš turistų lankytinų vietų. Ir tą kelią reikėtų ateityje šiek tiek gerinti, mano nuomone, bet nesu statybos specialistas“, – kalbėjo M. Jukonis.


siaure.lt nuotr.

Biržų rajono savivaldybės politikams, turėjusiems balsuoti už pritarimą memorialo holokausto aukoms įamžinti statybai, kilo klausimų dėl šalia esančio kelio. Nuogąstauta, ar bus tinkamai sutvarkyti dokumentai dėl galimybės ūkininkui ir toliau be vargo patekti į jo dirbamos žemės valdas. 

Biržų meras Valdemaras Valkiūnas paklausė, ar gautas ūkininko, kuris naudojasi tuo keliu, sutikimas: „Ar servitutas sutvarkytas?“

M. Jukonis atsakė, kad reikėtų klausti Architektūros ir urbanistikos skyriaus. Tačiau pats M. Jukonis teigė nemantis, jog reikia ūkininko sutikimo, nes ten ne jo, o valstybės kelias.

„Kviečiu pritarti sprendimo projektui dėl holokausto aukų memorialo statybos privačiomis lėšomis Pakamponyse“, – projekto pristatymo kalbą baigė pranešėjas M. Jukonis.

Abejonės ir pritarimas

Meras klausinėjo pranešėjo, ar tikrai išspręstas klausimas su ūkininku, kuris gali pradėti bylinėtis dėl kelio, jei paminklas trukdys pravažiuoti. Anot M. Jukonio, projektuotojai projektuoja taip, kad būtų galima pravažiuoti. 

„Aišku, iš moralinės pusės nėra gražu, kai kelias eina pro kapines. Tai šiuos klausimus reikėjo spręsti anksčiau, bet architektai projektuoja, kad būtų pravažiavimas“, – sakė M. Jukonis.

„Sakykit, ar domėjotės žemėtvarkoje dėl servituto iškėlimo?“ – pranešėjo teiravosi A. Vaitkevičius.

„Mes kalbėjomės su Architektūros skyriumi, tai jie sakė, kad tokių planų iškelti nėra. Todėl projektuojama, kad būtų pravažiavimas kaip ir dabar, tuo pačiu keliu. Tas pats paminklas neina per kelią, jis eina per nenaudojamą žemę, kur yra krūmai, planuojama pagerinti apie 30 metrų kelio, padarant trinkeles pagal projektą. Architektai yra perspėti, kad važinės sunkusis transportas ir kad projektuotų taip, jog kelias būtų tam pritaikytas“, – atsakė pranešėjas.

Už pritarimą projektui pasisakė Audronė Garšvaitė, Irutė Varzienė. Abejonių išsakė Aidas ir Linas Vaitkevičiai. Siūlyta atidėti sprendimą, kol neišspręstas kelio servituto klausimas.

Meras išsakė nuogąstavimą, kad taryba savo sprendimu „neužminuotų“ memorialo aplinkos, dėl kurios ateityje galėtų kilti teisminiai ginčai tarp statytojų ir kelio naudotojų.

Meras prašė, kad juristas komentuotų situaciją, dėl kurios „mūsų vėliau netampytų po teismus“.

„Šiuo sprendimo projektu jokių esminių įsipareigojimų nėra. Jis yra labiau išreiškiantis politinę valią – pritarti arba nepritarti. Kol kas jis jokių pasekmių nesukelia“, – atsakė teisininkas Stanislovas Paškevičius. Anot jo, pasekmės pasimatys tuomet, kai bus imtasi konkrečių veiksmų – sudaromos sutartys ir pan.

Biržų rajono savivaldybės taryba balsų dauguma pritarė memorialo holokausto aukoms įamžinti statybai. 

reklama