Opozicijos priremtas K. Navickas interpeliaciją sieja su tyrimu Alytuje
Atnaujinta 14.40

Kęstutis Navickas ir Saulius Skvernelis
Kęstutis Navickas ir Saulius Skvernelis
© Paulius Peleckis
BNS | Alfa.lt
2018-06-19 12:01

Seimo opozicija klibina aplinkos ministro Kęstučio Navicko kėdę – po interpeliacijos antradienį jam teko atsakyti į parlamentarų iškeltus klausimus ir abejones dėl gebėjimo dirbti toliau.

Ministro atsakymai neįtikino interpeliaciją inicijavusių socialdemokratų, o viso Seimo valia paaiškės vėliau antradienį, slapto balsavimo metu.

Nesutarė, kaip balsuoti

Tiesa, procedūras apsunkino banalios kliūtys. Seimo komisija nepriėmė sprendimo, kaip parlamentui siūlyti balsuoti dėl interpeliacijos. Komisija balsavo dėl dviejų nutarimo projekto variantų: vienu siūlyta pritarti, kitu nepritarti ministro atsakymams, tačiau nei vienas nesurinko reikiamo balsų skaičiaus.

Abiem atvejais už nutarimo projektą buvo šeši Seimo nariai, šeši – prieš, vienas susilaikė, pranešė komisijos pirmininkas socialdemokratas Julius Sabatauskas.

Seimo vicepirmininkė Rima Baškienė tuomet paskelbė pertrauką. Anot jos, šioje situacijoje galimos dvi alternatyvos: sudaryti naują komisiją arba kreiptis į Seimo kanceliarijos Teisės departamentą išaiškinimo.

Prie interpeliacijos klausimo bus grįžtama 15.30 val.

Ministras: interpeliacijos pradžia sutapo su tyrimu Alytuje

Aplinkos ministras K. Navickas socialdemokratų jam surengtą interpeliaciją sieja su Alytuje atliekamu tyrimu dėl dingusios medienos.

„Alytaus padalinyje patikrinimas pradėtas gavus signalą apie galimai neteisėtą veiklą. Patikrinimo metu užfiksuoti reikšmingi neatitikimai tarp nukirstos ir oficialiai pajamuotos medienos kiekių. Daugiau informacijos įmonė atskleis pabaigus tyrimą“, – sakė K. Navickas.

„Man tikrai labai nemalonu apie tai kalbėti, tačiau mano interpeliacijos ir šio tyrimo pradžios sutapimas kelia daug klausimų. Manau, jog tai tikrai ne sutapimas, todėl laikau pareiga tai viešinti ir siekti, kad valstybės turtas būtų naudojamas tinkamai, miškus prižiūrintys asmenys savo pareigas ir darbus atliktų tinkamai“, – kalbėjo ministras.

Jis teigė, kad po miškų reformos skiriant šešiolikos regioninių padalinių vadovus sulaukė „ne vieno nusistebėjimo, kad nesikonsultuojame su vietos politikais“.

reklama

„Ėmęsis reformų, stengiuosi būti kurčias siaurų interesų gynėjams. Noriu, kad visi suprastumėte, jog aš vykdau pažadą iškelti profesionalumo reikalavimus aukščiau politinių“, – teigė K. Navickas.

Opozicija per interpeliacijos procedūrą K. Navickui uždavė klausimų dėl buvusios darbovietės „Baltijos aplinkos forumas“, padėties atliekų sektoriuje, miškų reformos įgyvendinimo.

Ministras pateikė raštiškus atsakymus, o antradienį Seime žodžiu atsakė į užduotus klausimus. Vėliau bus balsuojama, ar pritarti jo atsakymams.

Jei siūloma nepritarti atsakymams ir ministrui pareikšti nepasitikėjimą, tokiam nutarimui priimti reikia ne mažiau kaip 71 balso už.

Atsakydamas į klausimus dėl buvusios darbovietės laimėtų projektų ministras teigė esąs nusišalinęs nuo bet kokių sprendimų, kurie gali būti susiję su šia viešąja įstaiga.

reklama

K. Navickas nurodė, kad vos tapęs ministru deklaravo santykį su buvusia darboviete, be to, vėliau ir Vyriausioji tarnybinės etikos komisija pripažino nenustačiusi duomenų apie galimą viešųjų ir privačių interesų konfliktą.

„Vadovaudamasis Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymu, 2017 m. sausio 11 d. ministrui pirmininkui įteikiau prašymą nušalinti mane nuo sprendimų, susijusių su buvusiu darbdaviu. Mano prašymą ministras pirmininkas patenkino 2017 m. sausio 13 d. potvarkiu, pavesdamas žemės ūkio ministrui atlikti aplinkos ministro funkcijas rengiant, svarstant ar priimant sprendimus, tiesiogiai susijusius su BAF“, – teigia K. Navickas.

Žiniasklaidoje minėtas BAF 2016–2023 m. vykdomas daugiau nei 4 mln. eurų vertės projektas dėl nykstančių paukščių – meldinių nendrinukių – apsaugos, ministro teigimu, yra finansuojamas Europos Komisijai atrinkus šį projektą ir skyrus finansavimą. Vadinamuosiuose LIFE projektuose EK finansuoja iki 60 proc. tinkamų išlaidų.

„(...) Viešojoje erdvėje tendencingai kartojami kaltinimai tariamu mano buvusios darbovietės protegavimu yra nepagrįsti ir neatitinka tikrovės. Dirbdamas aplinkos ministru, esu nusišalinęs nuo bet kokių sprendimų, tiesiogiai ar netiesiogiai susijusių su buvusia darboviete, ne pelno siekiančia nevyriausybine organizacija viešąja įstaiga „Baltijos aplinkos forumas“, rengimo ar priėmimo“, – pirmadienį Seimui pateiktuose atsakymuose į interpeliacijos klausimus sakė K. Navickas.


Meldinė nendrinukė© Youtube.com

Ministras taip pat atmetė opozicijos interpeliacijos klausimuose jam keliamus priekaištus dėl netinkamos atliekų tvarkymo kontrolės ir dėl to galėjusios kilti žalos, kaip ir dėl jo vadybos ar kompetencijos stygiaus.

„Tai, kad mano pasiūlytos ir įgyvendintos priemonės buvo veiksmingos, rodo ir įplaukos į Atliekų tvarkymo programą iš sumokėtų mokesčių už aplinkos teršimą gaminių ar pakuotės atliekomis – nuo 2014 m. į šią specialiąją programą kasmet buvo gaunama apie 2 mln. eurų įplaukų iš sumokėtų mokesčių už aplinkos teršimą gaminių ar pakuotės atliekomis, 2017 m. tokios įplaukos padidėjo iki 3,3 mln. eurų, šiemet jau gauta 11,2 mln. eurų“, – pabrėžia ministras, atsakymuose Seimui išvardydamas savo darbus šioje srityje.

Opozicija taip pat klausė ministro dėl „Lietuvos energijos“ planuojamos statyti Vilniuje atliekų deginimo jėgainės, primindama, kad ir premjeras Saulius Skvernelis, ir K. Navickas prieš rinkimus kritikavo šį projektą. Po rinkimų, jau 2017-aisiais, Vyriausybė šį projektą dar kartą pripažino valstybei svarbiu ekonominiu projektu. O aplinkos ministras, kaip nurodoma interpeliacijoje, priėmė sprendimą šiam projektui finansuoti skirti didelę ES lėšų sumą. Tačiau šiuo metu premjeras vėl kritikuoja projektą kaip neskaidrų ir netinkamą.

K. Navickas aiškina, kad sprendimas dėl Vilniaus ir Kauno kogeneracinių jėgainių statybos ir šių projektų pripažinimo valstybinės reikšmės atliekų tvarkymo objektais priimti dar iki jam tampant ministru, t. y. buvusios Algirdo Butkevičiaus Vyriausybės.

Pasak ministro, atsižvelgiant ir į kitus pirmtakų sprendimus, jis neturėjo teisinio pagrindo nepritarti finansavimo iš ES Sanglaudos fondo skyrimui.Seimo posėdyje Juozas Olekas© Edvard Blaževič

Iš viso ministro atsakymai į interpeliacijos klausimus sudaro 20 puslapių.

Birželio pradžioje opozicija surinko 34 parašus po interpeliacija K. Navickui. Interpeliaciją pasirašė skirtingoms frakcijoms priklausantys parlamentarai, daugiausiai iš opozicijos, bet yra ir valdančiųjų atstovas – valstiečių frakcijos narys Naglis Puteikis. Interpeliacijai pateikti reikia 29 parašų.

Socialdemokratų frakcijos seniūnas Juozas Olekas teigė, kad ministras turėtų būti atstatydintas dėl galimo buvusios darbovietės protegavimo, esą nesugebėjimo spręsti atliekų ir pakuočių tvarkymo, nepasirengimo miškų reformai ir negebėjimo jos įgyvendinti.