Architektai iškėlė diskusiją – dėl pakeisto pastato fasado aiškinsis savivaldybė

Pastato sostinės Gedimino pr. pokyčiai (Ievos Mekšrūnaitės nuotr.)
Pastato sostinės Gedimino pr. pokyčiai (Ievos Mekšrūnaitės nuotr.)
© Ieva Mekšrūnaitė

Vilniuje, Gedimino pr. 27, įsikūrusi kavinė „Vero Cafe“ turės papildomo ploto – šaligatvį tarp pastato kolonų. Tai papiktino architektus, teigiančius, kad taip yra gadinamas istoriškai ir architektūriškai svarbus pastatas. 

Socialiniame tinkle užvirusi diskusija įgauna pagreitį, sostinės meras Remigijus Šimašius pavedė miesto vyriausiajam architektui išsiaiškinti, kokiu pagrindu ir kokiais argumentais remiantis buvo suderintas leidimas kavinės rekonstrukcijai.

reklama

Pastatas priklauso privačiam asmeniui, o ne valstybinei įstaigai. Vilniaus miesto savivaldybės administracija dar 2014 m. išdavė leidimą lauko terasai įstiklinti.

Savivaldybės Kultūros paveldo apsaugos skyriaus vedėjas Darius Daunoras teigia, kad toks įstiklinimas pastatui žalos nedaro: „Projekte numatytas pirmo aukšto terasos įstiklinimas tarp kolonų skaidraus stiklo lengvomis berėmėmis konstrukcijomis nepažeidžia ir nežaloja pastato vertingųjų savybių, netrukdo jo apžvelgti ir nedaro neigiamos įtakos pastatui.“

Projektas patikrintas ir jam pritarta ne tik Miesto plėtros departamento Kultūros paveldo apsaugos skyriuje, bet ir Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Vilniaus skyriuje.

reklama

Pastarajame nuspręsta nedelsiant reaguoti į esamą situaciją dėl kultūros paveldo objekte vykdomų darbų ir sudaryti komisiją, kuri įvertins šių tvarkomųjų darbų suderinimo aplinkybes.

„Kultūros paveldo departamentas nedelsiant sudarys komisiją tarnybiniam patikrinimui atlikti, nustatyti atsakingus asmenis ir jų veiksmus bei įvertinti galimai padarytą žalą. Pažymėtina, jog Kultūros paveldo departamento vadovybė nepatenkinamai įvertino departamento Vilniaus skyriaus vedėjo 2017 m. veiklą ir pasiūlė užimti žemesnes pareigas“, – teigė departamento direktoriaus pavaduotojas Algimantas Degutis.

Architektai pastatą laiko sudarkytu

Prieš kelias dienas Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Audriaus Ambraso feisbuko paskyroje atsirado lakoniškas įrašas: „Socialinio draudimo bendrovės pastatas, architektai S. Murczynski, J. Soltan, 1938 m., sudarkytas 2018 m.“

Kartu paskelbtos kelios nuotraukos, įamžinusios pakitusį tarpukario modernizmo pastato eksterjerą. 

reklama

Pastatas, kuriame dabar įsikūrusi „Vero Cafe“ kavinė, yra vienas nedaugelio tokių funkcionalizmo pastatų Vilniuje. 

Pasak architekto Mato Šiupšinsko, šį pastatą suprojektavo architektas, dirbęs „Le Corbusier“ biure ir vėliau tapęs profesoriumi bei architektūros fakulteto dekanu Harvarde.


Pastato sostinės Gedimino pr. pokyčiai© Audrius Ambrasas

Pažymėtina, kad pastatas įtrauktas į kultūros vertybių registrą, o viena jo vertingųjų savybių yra fasadų architektūrinis sprendimas.

reklama

Architektai iškėlė diskusiją – dėl pakeisto pastato fasado aiškinsis savivaldybė

Pastato sostinės Gedimino pr. pokyčiai (Ievos Mekšrūnaitės nuotr.)