Susirgęs ir pradingęs neoficialusis Lenkijos lyderis šalį palieka nežinioje

J. Kaczynskis
J. Kaczynskis
© SCANPIX

Oficialiai patvirtinus informaciją apie Lenkijos valdančiosios partijos „Teisė ir teisingumas“ (PiS) lyderio Jaroslawo Kaczynskio sveikatos sutrikimus, vis aktyviau diskutuojama apie galimą lyderių pasikeitimą.

PiS galva iš viešumos pasitraukė dar balandžio pabaigoje. Tuo metu buvo tvirtinama, kad politikas negaluoja dėl dešiniojo kelio osteoartrito. Tačiau praėjusį savaitgalį partijos atstovė spaudai Beata Mazurek informavo, jog J. Kazcynzkis buvo pristatytas į ligoninę, nes jo „gyvybei grėsė rimtas pavojus“.

reklama

„Jaroslawo Kazcynskio sveikatos būklė buvo prasta, gydymas ligoninėje jam buvo gyvybiškai svarbus“, – vienam Lenkijos radijui sakė šalies sveikatos ministras Lukaszas Szumowskis.

Tuo tarpu partijos atstovė, net patvirtinus informaciją, kad politiko sveikatos problemos yra rimtesnės nei kelio skausmai, atsisakė atskleisti daugiau detalių.

Pirmadienį (birželio 18 dieną) 69 gimtadienį minintis J. Kazcynskis šiuo metu ilsisi namuose. Daugiau nei mėnesį gydymo įstaigoje praleidęs vyras į namus parvyko birželio 8 dieną.

reklama

Paslapties burbulas apie „Teisės ir teisingumo“ (PiS) lyderio būklę sprogo, kai šeštadienį jis nepasirodė ceremonijoje Ščecinoje, kur buvo atidengtas monumentas politiko velionio brolio Lecho Kazcynskio atminimui.

J. Kaczynskio, iki šiol aktyviai puoselėjusio Smolenkso aviakatastrofoje žuvusio brolio atminimą, nepasirodymas renginyje išprovokavo ir oficialų partijos pranešimą, ir nerimą dėl partijos pirmininko gebėjimo eiti pareigas. Šalies spaudoje pradėta aktyviai svarstyti, kas galėtų tapti įtakingo politiko įpėdiniu.


J. Kaczynskis© SCANPIX

Įpėdinis nr. 1

Vidaus reikalų ministras Joachimas Brudzinskis griežtai atmetė šiuos svarstymus: „Visi, kurie svarsto apie Kazcynskio pakeitimą, turėtų apsišarvuoti geležine kantrybe.“

Artimas J. Kazcynskio sąjungininkas ir pirmasis „Teisės ir teisingumo“ partijos pirmininko pavaduotojas viename interviu tikino, kad J. Kazcynskis neplanuoja trauktis.

„Pirmininkas visiškai kontroliuoja situaciją partijoje ir tikrai neketina trauktis iš politikos“, – vienai šalies televizijai sakė J. Brudzinskis.

Tačiau ir ministro liaupsės nenuramino kalbų. Anaiptol – dar labiau paskatino diskusijas apie naują valdančiosios partijos pirmininko. Svarstoma, jog pats J. Brudzinskis yra netgi labai realus kandidatas į PiS lyderio postą.

reklama

Tiesa, linksniuojamos ir kitų politikų pavardės. Remiantis naujausiais apklausos duomenimis, 14,4 proc. lenkų mano, kad valdančiosios partijos lyderiu turėtų tapti dabartinis šalies premjeras Mateuszas Morawieckis, daugiau nei 9 proc. šiame poste mato J. Brudzinskį ir 8,6 palaiko buvusią vyriausybės vadovę Beata Szydlo. 42,8 apklaustų lenkų nežinojo, kas galėtų pati naujuoju PiS lyderiu.


Joachimas Brudzinskis© SCANPIX

Įpėdinis nr. 2

M. Morawieckis praėjusių metų gruodį gana netikėtai tapo J. Kaczynskio statytiniu į premjero postą. „Nepriekaištingas“ buvęs bankininkas pakeitė uždarąją B. Szydlo, ir netrukus Briuselyje, Davoso forume ir Vakarų valstybėse ėmė taikyti „žavesio puolimo“ taktiką. Tokiu būdu buvo bandoma pagerinti nepaklusnios Lenkijos įvaizdį, kurį šalis užsidirbo įgyvendindama Konstitucinio teismo reformas. Europos Komisija (EK) pastarąsias ne kartą vadino grubiu pažeidimu ir net grasino rimtomis sankcijomis.

Dabartinis ministras pirmininkas deklaruoja esąs kraštutinių dešiniųjų pažiūrų politikas, o tai turėtų imponuoti J. Kazcynskiui. Vasarį vykusioje konferencijoje Miunchene politikas nepamiršo užsiminti apie Lenkijos žydų skriaudikus holokausto metu, o per pirmąjį savo kaip premjero interviu jis užsiminė apie svajonę „Europą vėl atvesti prie visiškos krikščionybės“.


Mateuszas Morawieckis© SCANPIX

Didžioji paslaptis

Šiandien „Teisė ir teisingumas“ yra populiariausia šalies partija, tačiau svarbu pabrėžti, kad po rinkimų išstypę reitingų stulpeliai ilgainiui pradėjo trauktis opozicinės centristų partijos naudai.

Birželio pradžioje iš ligoninės išėjęs J. Kaczynskis prie savo namų susirinkusiems žurnalistams dėkojo už dėmesį „paprastam“ parlamento nariui. Lakoniškas pareiškimas ir kukli politiko pozicija Lenkijos neįtikino, o namuose tęsiamas gydymas ir tyla tampa penu spekuliacijoms.

Svarstymai apie PiS lyderio pasikeitimus J. Kaczynskiui, žinoma, nėra naudingi, ir panašu, kad politikos veteranas pats išprovokavo tokį reiškinį. Paslaptys apie įtakingiausio šalies politiko sveikatos būklę neramina tautą, o oponentams tampa puikia proga sutvirtinti pozicijas.

reklama

Susirgęs ir pradingęs neoficialusis Lenkijos lyderis šalį palieka nežinioje

J. Kaczynskis
+1