Šeimų išskyrimo drama JAV: D. Trumpas kaltę verčia demokratams

JAV ir Meksikos pasienyje išskiriamos migrantų šeimos
JAV ir Meksikos pasienyje išskiriamos migrantų šeimos
© SCANPIX
BNS
2018-06-18 11:08

JAV Kongreso demokratai sekmadienį pažadėjo nutraukti prie JAV sienos vykdomą „blogą“ migrantų vaikų atskyrimą nuo jų tėvų, pirmajai šalies poniai Melaniai Trump paskelbus retą politinį prašymą sustabdyti šią itin prieštaringai vertinamą praktiką.


JAV ir Meksikos pasienyje išskiriamos migrantų šeimos© SCANPIX

Prezidento Donaldo Trumpo administracijos įgyvendinama „nulinės tolerancijos“ sienų saugumo politika papiktino abiejų partijų narius ir ypač didelį rezonansą sukėlė Amerikai švenčiant Tėvo dieną.

D. Trumpas sakė norintis, kad šeimų išskyrimas liautųsi, bet dėl šios krizės toliau kaltina opozicijoje esančius demokratus, nors kritikai tvirtina, kad krizę sukėlė jis pats.

„Demokratai turėtų susirinkti su savo kolegomis respublikonais ir kažką sugalvoti dėl sienų saugumo. Nelaukit, kol praeis rinkimai, nes pralaimėsite!“ – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė jis.

Jo žmona, kuri retai žengia į politinę areną, nusprendė ne pasmerkti politiką, bet paraginti problemą išspręsti imigracijos reforma, kurią vykdytų abi partijos.

„Poniai Trump labai nepatinka matyti, kaip vaikai atskiriami nuo savo šeimų, ir ji tikisi, kad abi partijos pagaliau galės susirinkti ir pasiekti sėkmingą imigracijos reformą“, – televizijai CNN sakė pirmosios ponios atstovė Stephanie Grisham.

reklama

„Ji mano, kad turime būti šalis, kuri laikosi visų įstatymų, bet taip pat ir šalis, kuri valdo su meile“, – pridūrė atstovė.


JAV ir Meksikos pasienyje išskiriamos migrantų šeimos© SCANPIX

Buvusi pirmoji ponia, respublikonų eksprezidento George'o W. Busho žmona Laura Bush tvirtai atmetė minimą politiką.

„Gyvenu pasienio valstijoje. Suprantu būtinybę saugoti mūsų tarptautines sienas, bet ši nulinės tolerancijos politika yra žiauri. Tai amoralu. Ir tai mane labai liūdina“, – laiške laikraščiui „The Washington Post“ rašė Teksase gyvenanti L. Bush.

Imigracija yra tarp labiausiai visuomenę skaldančių ir aktualiausių krizių, persekiojančių D. Trumpo administraciją.

Neseniai vos per šešių savaičių laikotarpį beveik 2 tūkst. nepilnamečių buvo atskirti nuo savo tėvų ar suaugusių globėjų, pranešė vyriausybė. Šis skaičius tik dar labiau pakurstė audrą.


JAV ir Meksikos pasienyje išskiriamos migrantų šeimos© SCANPIX

Atskyrimo atvejų labai padaugėjo nuo gegužės pradžios, kai generalinis prokuroras Jeffas Sessionsas paskelbė, kad visi migrantai, nelegaliai kertantys JAV sieną su Meksika, bus areštuoti – net ir tais atvejais, kai suaugusieji siekia prieglobsčio.

Kadangi vaikų negalima siųsti į įstaigas, kuriose laikomi jų areštuoti tėvai, jie yra nuo jų atskiriami. Amerikos pediatrų akademija (AAP) perspėjo, kad tai vaikams daro „neatitaisomą žalą“.

Tačiau krašto saugumo sekretorė Kirstjen Nielsen tvirtino: „Mes neturime politikos išskirti šeimas prie sienos. Taškas.“

„Tiems, kas siekia prieglobsčio, sienos kirtimo punktuose tęsėme ankstesnių administracijų politiką ir atskiriame tik tais atvejais, kai vaikui iškilęs pavojus, kai nėra globos santykių tarp „šeimos“ narių arba kai suaugęs asmuo pažeidė įstatymą“, – tviteryje rašė ji.

„Krašto saugumo departamentas labai rimtai vertina savo pareigą apsaugoti mūsų laikinoje globoje esančius nepilnamečius nuo gaujų, kontrabandininkų, nusikaltėlių ir išnaudojimo“, – pažymėjo sekretorė.

reklama

„Didžiulis pažeidinėjimas“

Kai kurie D. Trumpo Respublikonų partijos nariai sakė, kad ši politika turi būti nutraukta.

„Administracija nusprendė atskirti vaikus nuo jų tėvų, bandydama pasiųsti žinią, kad jei kerti sieną su vaikais, tavo vaikai bus nuo tavęs atplėšti“, – televizijos CBS laidai „Face the Nation“ sakė senatorė Susan Collins.

„Tai traumuoja vaikus, kurie yra nekaltos aukos, ir prieštarauja mūsų vertybėms šioje šalyje“, – pridūrė ji.


JAV ir Meksikos pasienyje išskiriamos migrantų šeimos© SCANPIX

Nepaisydami didelių nesutarimų, Kongreso respublikonai stengėsi parengti perspektyvų imigracijos planą.

Respublikonų vadovaujami Atstovų Rūmai artimiausiomis dienomis gali balsuoti dėl dviejų imigracijos priemonių: griežto įstatymo projekto ir kompromisinės priemonės, pagal kurią būtų apribota legali imigracija, o šeimos nebebūtų išskiriamos.

„Klausimas, ar respublikonai prisidės prie mūsų ir pasakys prezidentui, kad jau gana, – sakė Atstovų Rūmų narė demokratė Sheila Jackson-Lee. – Galiu patikinti jus, jog kovosime iki galo, kad sustabdytume šią bjaurią, blogą programą, kenkiančią vaikams ir lemiančią didžiulį vaikų (teisių) pažeidinėjimą.“

Apsilankiusi buvusiame prekybos centre „Walmart“, kur dabar apgyvendinta maždaug 1,5 tūkst. imigrantų vaikų, Kongreso demokratų grupė pareiškė, kad D. Trumpo politika vykdoma su „nuline logika“.

„Jie vadina tai nuline tolerancija, bet geresnis pavadinimas yra nulinis žmoniškumas, šios politikos logika yra nulinė“, – sakė senatorius Jeffas Merkley iš Oregono.

reklama

„Kenkti vaikams, traumuoti juos norint pasiųsti kažkokią politinę žinią suaugusiems asmenims kažkur užsienyje visiškai nepriimtina pagal jokį moralinį kodeksą ir jokią religinę tradiciją“, – sakė jis.

Senatorius pareiškė, kad „kenkti vaikams norint įgyti įstatymų leidybos svertą yra nepriimtina“.

„Tai blogis“, – pridūrė jis.


JAV ir Meksikos pasienyje išskiriamos migrantų šeimos© SCANPIX

Sh. Jackson-Lee apkaltino D. Trumpą melu dėl jo tvirtinimo, kad jis paprasčiausiai laikosi seniau priimto įstatymo raidės.

„Prezidentas nesako tiesos. Nėra įstatymo, nėra politikos, leidusios jam atiminėti vaikus iš šeimų“, – sakė ji.

Anksčiau Atstovų Rūmų narys Davidas Cicilline'as sakė, kad minima politika „pažeidžia šios šalies pamatines vertybes“.

„Matėme baimę šių vaikų akyse. (Jie) klausia, kada vėl pamatys savo tėvus. Tai gėda, gėdinga ir neamerikietiška“, – pridūrė jis.

Pasisakė ir buvęs demokratų prezidentas Billas Clintonas.

„Šie vaikai neturėtų būti derybų priemonė. Jų sugrąžinimas į šeimas vėl patvirtintų Amerikos tikėjimą visais savo vaikus mylinčiais tėvais ir paramą jiems“, – tviteryje parašė jis.

reklama

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

Šeimų išskyrimo drama JAV: D. Trumpas kaltę verčia demokratams

JAV ir Meksikos pasienyje išskiriamos migrantų šeimos
+5