Skandalų audras Valstybinės mokesčių inspekcijos veteranas pergyvena sausas

VMI direktoriaus pavaduotojas Artūras Klerauskas
VMI direktoriaus pavaduotojas Artūras Klerauskas
  © Akvilė Petraitytė

Valstybės saugumo departamento (VSD) paviešintos pažymos apie galimą koncerno „MG Baltic“ įtaką politikams bei įvairioms valstybinėms institucijoms gerokai sutepė Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) reputaciją.

Remiantis VSD medžiaga, draugystė tarp koncerno ir VMI galėjo užsimegzti dar 2007 m., kai pastarajai įstaigai vadovavo Modestas Kaseliauskas, vėliau ji tęsėsi ir įstaigos vadovu tapus Dainorui Bradauskui. Abu jie jau pasitraukė iš pareigų, tačiau VSD pažymoje minimas ir dar vienas VMI vadovas, ilgametis direktoriaus pavaduotojas Artūras Klerauskas.

reklama

Nors prezidentė Dalia Grybauskaitė užsimena apie VMI apsivalymą, įstaigos atstovai už A. Klerauską stoja mūru ir neabejoja jo reputacija.

Visiems savas

A. Klerauskas dabar yra VMI vadovės Editos Janušienės pavaduotojas. Šias pareigas jis užima nuo 2011 m., tada buvo ir M. Kaseliausko, ir D. Bradausko pavaduotoju.

reklama

Su dabartine VMI viršininke E. Janušiene A. Klerauską taip pat sieja ilga draugystė. Prieš 18 metų VMI Patikrinimų skyriuje A. Klerauskas dirbo vieno iš poskyrių vadovu, taip pat buvo ir E. Janušienės viršininkas. Tiesa, po kelerių metų viskas apsivertė aukštyn kojomis – 2004–2007 m. laikotarpiu A. Klerauskas jau buvo E. Janušienės pavaduotojas, kai ši dirbo Kontrolės departamento direktore.

Tarp E. Janušienės ir A. Klerausko užsimezgusi ilga draugystė. To neslepia ir pati VMI viršininkė: „Bendro darbo patirtis ir sudaro pagrindą šio kolegos žmogiškųjų ir dalykinių savybių vertinimui.“

Minimas pažymoje, bet VSD neužkliuvo

Kaip Alfa.lt sakė VMI viršininkė, laimėjusi konkursą įstaigos vadovo pareigoms užimti, ji kreipėsi į VSD ir Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT), kad šios įvertintų galimus kandidatus bei jų reputaciją. Tarp kandidatų, suprantama, buvo ir A. Klerauskas.

„Todėl svarstydama, ką pasirinkti į savo pavaduotojų komandą, kreipiausi į STT ir VSD, ir tik gavusi pastarųjų veiklos vertinimo išvadas priėmiau atitinkamą sprendimą. STT ir VSD išvadose nebuvo jokios neigiamos informacijos apie A. Klerauską, todėl neturėjau, o ir dabar neturiu, pagrindo juo nepasitikėti“, – kalbėjo E. Janušienė.

reklama

VSD apie „MG Baltic“ medžiagą ėmė rinkti bent jau 2006 m. VSD pažymoje minimi faktai apie koncerno ir VMI draugystę nuo 2007 m., tad tikrinant A. Klerausko kandidatūrą į E. Janušienės pavaduotojo pareigas VSD neabejotinai turėjo informacijos apie galimus koncerno atstovų susitikimus su A. Klerausku.

Tačiau panašu, kad nei VSD, nei STT šia informacija nepasidalijo arba ji nepasirodė vertinga, nes A. Klerauskas tapo VMI viršininkės pavaduotoju. Pernai sausį iš VMI vadovo pareigų atleidus D. Bradauską, A. Klerauskas trumpam netgi tapo jo įpėdiniu.

„Norėčiau pažymėti, kad po to, kai dėl ryšių su „MG Baltic“ iš VMI vadovo pareigų buvo atleistas D. Bradauskas, šių buvusio vadovo ryšių kontekste laikinai vadovauti VMI buvo paskirtas būtent A. Klerauskas. Čia dar galima priminti ir tai, jog būtent A. Klerausko laikino vadovavimo metu buvo sudaryta komisija, kuri retrospektyviai ėmėsi tirti „MG Baltic“ įmones ir kai kuriuos akcininkus. Būtent po minėtų veiksmų šiuo metu „MG Baltic“ ir ginčija ypač reikšmingas galimai nuslėptų mokesčių sumas, kurias jiems suskaičiavo VMI“, – akcentavo dabartinė VMI vadovė.

Teigia buvęs neparankus

Pats A. Klerauskas Alfa.lt tvirtino, kad jis nėra pažeidęs valstybės tarnautojo etikos ir niekuomet neviešino informacijos, kuri bent kokiu lygiu būtų įslaptinta, sudarytų institucijos paslaptį. VSD pažymoje užsimenama apie tai, kad 2013 m. rudenį, pasinaudodami savo įgyta įtaka VMI, „MG Baltic“ vadovai siekė palankių sprendimų, susijusių su alkoholio produktų žymėjimu.

reklama

Anuomet „MG Baltic“ viceprezidentas Raimondas Kurlianskis galimai pavedė darbuotojams rasti argumentų prieš naujo pavyzdžio banderolių naudojimą ir siūlė remtis VMI išvadomis, kurios galimai buvo parengtos koncerno atstovų užsakymu. Kaip tvirtina VSD, jau buvęs „MG Baltic“ viceprezidentas Romanas Raulynaitis pats buvo nuvykęs pas A. Klerauską pasiimti minėtų išvadų.

A. Klerauskas Alfa.lt pažymėjo, kad VSD pažymoje minimos išvados buvo priešingos „MG Baltic“ lūkesčiams. „Šių išvadų pagrindu vėliau buvo priimti sprendimai dėl banderolių technologinės apsaugos priemonių pakeitimo, t. y. papildomų technologinės apsaugos priemonių taikymo, kam ir bandė prieštarauti verslo atstovai“, – sakė jis.

VMI viršininkės pavaduotojas taip pat teigė, kad minimas darbo grupės išvadų projekto tekstas vykusių susitikimų metu ir elektroniniu paštu buvo keletą kartų derinamas tarp visų darbo grupės narių, tiek valstybės institucijų, tiek privataus verslo atstovų. Pasak A. Klerausko, tiek minimų išvadų projektais, tiek galutiniu jų tekstu disponavo ar galėjo disponuoti visos minėtu klausimu besidominčios šalys, nes jų naudojimui nebuvo nustatyta jokių apribojimų.

Neneigia susitikęs su R. Raulynaičiu

Visgi A. Klerauskas neneigia praeityje susitikęs su buvusiu „MG Baltic“ viceprezidentu R. Raulynaičiu. Pažymoje minimą R. Raulynaitį, kaip koncerno, atstovaujančio didžiulei mokesčių mokėtojų grupei, atstovą, oficialiai VMI patalpose A. Klerauskas buvo priėmęs 2013 m. rudenį.

reklama

Dar kartą R. Raulynaitis kartu su grupe koncerno atstovų, kurių A. Klerauskas neįvardijo, VMI lankėsi 2017 m. Pasak A. Klerausko, tuomet „MG Baltic“ delegacija norėjo išsakyti savo pastabas dėl vykdomų koncerno įmonių ir akcininkų mokestinių patikrinimų, kurie verslininkams nebuvo palankūs.

„Kitų kontaktų su koncerno atstovais, įskaitant kokius nors tarpininkus, kurių metu būtų aptariami kokie nors koncerno, jam priklausančių įmonių ar su juo sietinų fizinių asmenų interesai, neturėjau“, – sakė A. Klerauskas.

VMI veiklą prižiūrinčios Finansų ministerijos atstovai šios situacijos nekomentavo. „Finansų ministerija neskiria VMI vadovo pavaduotojo, todėl geriausiai šią situaciją galėtų pakomentuoti VMI vadovybė“, – Alfa.lt skirtame atsakyme teigė Finansų ministerijos Komunikacijos skyriaus vadovė Kristina Malevskienė.

reklama