Kelių direkcijos gėda: dešimtmetį tvarko 3 km kelio, sumokėjo 200 tūkst. eurų, o darbai net nepradėti

Kelias Naujajame Lentvaryje
Kelias Naujajame Lentvaryje
  © Paulius Peleckis

Iš Grigiškių į Lentvarį vedantis kelias – gyvas priekaištas Lietuvos automobilių kelių direkcijai (toliau – Kelių direkcijai), į kurį pirštais bado Lentvario ir aplinkinių gyvenviečių gyventojai. Nuo 2008 m., kai buvo užsimota sutvarkyti šį kelią, darbams išleista jau 200 tūkst. eurų, tačiau šie net neprasidėjo, o artimiausiu metu ketinama sutvarkyti vos kelis šimtus metrų. Kelių direkcija sako – anksčiau kelio netvarkė dėl krizės, dabar – eilėje laukia svarbesni keliai.

Lentvario gyventojus šiurpinantis kelias Nr. 4707 gali drąsiai pretenduoti tapti Kelių direkcijos nekompetencijos simboliu. Ilgus metus itin prastos būklės ir pavojingas (beje, valstybinės, ne rajoninės, reikšmės) kelias Grigiškės–Lentvaris–Dobrovolė turėtų būti kuo greičiau sutvarkytas, deja, Kelių direkcija dar nuo 2008 m. nesugeba sutvarkyti vos kelių kilometrų šio kelio atkarpos, tik derina projektus.

Iš Grigiškių į Lentvarį ir Dobrovolę vedantis kelias jau seniai tapo rakštimi Lentvario gyventojams – kaip ne vienas teigė, pastarasis kelias yra ne tik prastos būklės, bet ir itin pavojingas: per siauras, lietaus ir erozijos išgraužtais pakraščiais, vietomis neturintis stulpelių su atšvaitais, kurie žymėtų kelio ribas, nei pėsčiųjų ar dviratininkų takų. Įdomi situacija ir su viešojo transporto stotelėmis – jose išlipę keleiviai turi traukti per pievas arba dalytis keliu su automobiliais.


Išlipai stotelėje – trauk namo arba laukais, arba keliu su automobiliais.

Išlipai stotelėje – trauk namo arba laukais, arba keliu su automobiliais.© Alfa.lt skaitytojas

Dar daugiau – dalis kelio periodiškai yra užliejama. Anot gyventojų, tiek pavasarį, tiek rudenį šioje kelio atkarpoje skęsta automobiliai, vandens būna iki kelių.

Kad lentvariečių skundai – ne iš piršto laužti, byloja svetainėje Peticijos.lt sukurta peticija, kuria reikalaujama kuo greičiau pradėti šio kelio rekonstrukciją. Pastarąją jau pasirašė beveik 1200 asmenų.

Lentvariečiai teigė, kad šalia užliejamos kelio dalies buvo netgi pastatę reklaminį stendą, kuriuo ragino pasirašyti šią peticiją. Tačiau stendas po savaitės dingo.

Anot Lentvario gyventojų, Kelių direkcija neseniai pati skelbė, kad pradės tvarkyti dalį kelio. Tačiau toks Kelių direkcijos pasigyrimas savo darbais patiems gyventojams skamba kaip pasityčiojimas – ketinama sutvarkyti tik 200 metrų atkarpą, kurios, anot lentvariečių, nebėra kaip netvarkyti. O šimtus tūkstančių kainavusiame projekte buvo numatyti ne tik dviratininkų ir pėsčiųjų takai, bet ir pervaža per užliejamą kelio dalį.


Lentvario gyventojai pirštais bado į kelio, kuriuo važiuoja itin daug automobilių, kokybę

Lentvario gyventojai pirštais bado į kelio, kuriuo važiuoja itin daug automobilių, kokybę© Alfa.lt

Seniūnas: problema išties yra

Lentvario seniūnas Vytas Rukšėnas Alfa.lt patvirtino, kad problemos su keliu Nr. 4707 išties egzistuoja. „Ten kartais užpila kelio ruožą. Ten, kiek aš atsimenu, visą gyvenimą šitaip“, – sakė seniūnas.

Anot V. Rukšėno, 2015 m. pradėtas kelio rekonstrukcijos projektas – vis dar derinimo stadijos. Tik pastaruoju metu buvo gautas pranešimas iš Kelių direkcijos, kad ruošiamasi rekonstruoti vos kiek ilgesnį nei šimto metrų kelio ruožą.

Pasak seniūno, apsemtame kelio ruože klimpsta automobiliai, kuriems ištraukti prireikia ir technikos.


Lentvario gyventojai pirštais bado į kelio, kuriuo važiuoja itin daug automobilių, kokybę

Lentvario gyventojai pirštais bado į kelio, kuriuo važiuoja itin daug automobilių, kokybę© Alfa.lt

Tvarkyti kelią ruošiasi jau dešimtmetį

Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) viešai pateikiamais duomenimis, kelias Grigiškės–Lentvaris–Dobrovolė „remontuojamas“ jau dešimtmetį.

Dar 2008 m. sausio 14 d. Kelių direkcija su bendrove „Kelprojektas“ sudarė sutartį, kai „Kelprojektas“, vienintelis viešojo konkurso dalyvis, laimėjo konkursą Grigiškių–Lentvario–Dobrovolės kelio 0,92–3,8 km rekonstravimo techniniam projektui parengti.

Įdomu tai, kad tik vieną bendrovę sudominęs viešasis konkursas nebuvo toks jau smulkus – Kelių direkcija pirko darbų už 450 933 litus. Dabar ši suma konvertuojama į 130 599,22 euro. VPT informacijoje nurodoma, kad buvo numatyta sudarytą sutartį įvykdyti ir projektą parengti iki 2008 m. gruodžio 30 d.

Tačiau užsakius projektą už 130 tūkst. eurų darbai – nė iš vietos. Maža to, 2014 m. balandį Kelių direkcija su „Kelprojektu“ sudarė dar vieną sutartį dėl dar 2008 m. užsakyto projekto koregavimo. Sutartis buvo pasirašyta 2014 m. gegužės 2 d., numatyta pirkimo apimtis – 249 199,09 lito, arba 72 173,05 euro.

Kelio tvarkymo korekciją sutarta paruošti iki 2015 m. birželio. Taigi tiek už patį kelio rekonstrukcijos projektą, tiek už šio projekto korekcijas Kelių direkcija nuo 2008 m. jau sumokėjo „Kelprojektui“ 202 772 eurus. O realūs darbai dar net neprasidėjo.

Direkcija: yra svarbesnių kelių

Įdomu, kodėl per dešimt metų nesugebama sutvarkyti kelių kilometrų kelio? Šito Alfa.lt paklausė Kelių direkcijos. Šios įstaigos atsakymus pateikė Kelių direkcijos Saugaus eismo ir aplinkos apsaugos skyriaus patarėja Eglė Nemanytė.

Anot Kelių direkcijos, 2009 m. šio kelio rekonstrukciją sustabdė prasidėjusi krizė. O dabar kelias iš Grigiškių į Lentvarį netvarkomas dėl kitos priežasties – yra svarbesnių, reikšmingesnių kelių, todėl šis turės palaukti savo eilės, kol atsidurs aukščiausiose sąrašo pozicijose.

„2017 m. pavasarį LAKD perėmė valstybinės reikšmės kelius valdyti turto patikėjimo teise. Tada pradėta valstybinės reikšmės kelių atkūrimą, priežiūrą ir plėtrą planuoti kompleksiškai: yra parengtos ar baigiamos rengti metodikos, pagal kurias sudaromi planai.

Keliai (kelių ruožai) yra reitinguojami pagal metodikose nustatytus kriterijus, sudaroma kelių (kelių ruožų) remonto, rekonstravimo ar asfaltavimo eilė. Viešųjų pirkimų konkursai yra skelbiami darbams kelių ruožuose, kurie yra aukščiausiose sąrašo pozicijose. Kiek sutvarkoma kelių per metus, priklauso nuo skiriamo valstybės finansavimo.

2018 m. III ketvirtį planuojama skelbti viešųjų pirkimų konkursą darbams atlikti valstybinės reikšmės rajoninio kelio Nr. 4707 Grigiškės–Lentvaris–Dobrovolė ruože nuo 1,90 iki 2,17 km“, – rašoma Kelių direkcijos atsiųstame atsakyme.

Kelių direkcija taip pat pripažino – jau sumokėjo „Kelprojektui“ daugiau nei 200 tūkst. eurų už rekonstrukcijos projektą, kuris šiuo metu dulka stalčiuose.

Kelių direkcijos gėda: dešimtmetį tvarko 3 km kelio, sumokėjo 200 tūkst. eurų, o darbai net nepradėti

Kelias Naujajame Lentvaryje
+17