Jaunimą terorizavusiam Elektrėnų policijos ereliui – dar vienas smūgis

Sigitas Gulbinas
Sigitas Gulbinas
  © Paulius Peleckis

Liūdnai pagarsėjusi dabar jau buvusi Elektrėnų policijos pažiba Sigitas Gulbinas, kovą nuteistas už be priežasties prieš jaunuolius panaudotą smurtą ir terorą, trečiadienį sulaukė dar vieno smūgio – nors buvęs pareigūnas teigė esąs nekaltas, Vilniaus apygardos teismas atmetė S. Gulbino gynėjo Viktoro Onačko skundą. Nuo trečiadienio įsiteisėjo ir smurtavusiam policininkui paskelbtas nuosprendis.

Savo trečiadienį paskelbta nutartimi Vilniaus apygardos teismas pripažino, kad S. Gulbinas pagrįstai nuteistas už smurtą ir piktnaudžiavimą savo tarnyba. Anot verdiktą paskelbusio teisėjo Vladislavo Lenčiko, nėra jokio pagrindo tenkinti S. Gulbino gynėjo skundą, kuriuo ginčytas apkaltinamasis nuosprendis.

Atėmė galimybę dirbti mėgstamą darbą

S. Gulbinas prieš kelerius metus išgarsėjo viešais laiškais, kuriuose kalbėjo apie savo profesiją ir ją gynė. Tačiau gerą įspūdį sugadino peržengtos ribos – policininkas buvo patrauktas baudžiamojon atsakomybėn, kai pats ėmė elgtis kaip nusikaltėlis.

Nors S. Gulbinas didžiavosi esąs pareigūnas, Vilniaus miesto apylinkės teismas praėjusį kovą ne tik pripažino pagarsėjusį policininką kaltu, bet ir atėmė galimybę dirbti šį darbą.

Anot teismo, savo įgaliojimus viršijęs S. Gulbinas turi per pusmetį sumokėti 50 MGL (1883 eurų) dydžio baudą, dar 20 MGL (753,2 euro) įmoką į nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą, dviem smurtą patyrusiems jaunuoliams turi sumokėti po 1 tūkst. eurų moralinei žalai atlyginti ir dar keletą šimtų – turtiniams nuostoliams bei advokato išlaidoms padengti.

S. Gulbinas taip pat buvo nuteistas lygtine pusantrų metų laisvės atėmimo bausme, kurios vykdymas atidėtas dvejiems metams, šiuo laikotarpiu naktimis turės būti namuose, taip pat privalės dalyvauti elgesio pataisos programose.

Pareigūnas sulaukė ir dar vieno smūgio – Vilniaus miesto apylinkės teismas uždraudė jam trejus metus dirbti valstybės tarnyboje. Tuo metu tai reiškė, kad nuosprendžiui įsiteisėjus S. Gulbinas turės palikti darbą policijoje.

Tačiau S. Gulbinas nelaukė, kol teismo nuosprendis įsiteisės, – gegužės viduryje paaiškėjo, kad pareigūnas iš tarnybos pasitraukė savo noru.

Smurtavo prieš nepilnamečius

S. Gulbinas nuteistas už nusikaltimą, įvykdytą 2016 m. vasario 20 d. tarp 1–2 val. nakties. Tuomet Elektrėnų PK Patrulių būrio vadu buvęs pareigūnas, gavęs pranešimą dėl triukšmo, kartu su kolege nuvyko į Elektrėnuose Šviesos gatvėje esantį butą. Čia S. Gulbinas atjungė elektrą, atvėrus duris pro durų tarpą iškart įpurškė pipirinių dujų ir tik tada išsakė reikalavimus atidaryti duris.

Bute S. Gulbinas ėmėsi veiksmų, kurie nedera jokiam pareigūnui: buto šeimininkui ne mažiau kaip du kartus įspyrė į kairį šoną, panaudojo tazerį ir visiems liepė gultis ant žemės, gulinčius vakarėlio dalyvius mušė, spardė ir kankino elektra, o merginoms grasino panaudoti tazerį ir dujas, nors naudoti šias priemones prieš nepilnamečius apskritai draudžia įstatymai.

Vėliau, anot kaltintojų, pareigūnai vakarėlio dalyvius po vieną paleido, bet du nepilnamečius be batų išsivedė į lauką ir dėl viešosios rimties trikdymo surašė protokolus, kurių esą paaugliai laukė šaldami šalia automobilio.

Kai vienas iš paauglių vėliau kreipėsi į BPC dėl S. Gulbino, į įvykio vietą atvažiavo tas pats S. Gulbinas, kuris nepilnamečiui į veidą, pasak prokuroro, papurškė pipirinių dujų, o vėliau surašė protokolą dėl triukšmo viešoje vietoje ir skyrė dviejų eurų baudą.

Kaltę neigė, gynėsi susidorojimu

S. Gulbinas bylos metu teigė, kad visa ši istorija – pramanai ir apkalbos, siekiant susidoroti su principingai dirbančiu pareigūnu. 

„Kategoriškai neigiu ir neprisipažįstu, nesijaučiu kaltas, aš nieko nepadariau neteisėto“, – teigė į teisiamųjų suolą sėdęs pareigūnas.

Anot S. Gulbino, ši istorija iš tiesų prasidėjo jam su porininke gavus iškvietimą dėl triukšmo. Pareigūnas teigė, kad atvykus į įvykio vietą ir priėjus prie namo išgirdo trankią muziką, triukšmą, buto langai buvo atidaryti. 

„Užėję į antrą aukštą įsitikinome šimtu procentų dėl buto, iš kurio sklinda triukšmas. Buvo skambinama į duris, durys buvo šarvuotos, skambinant ilgai, durų niekas neatidarė, tačiau triukšmas nurimo – tuomet už durų išgirdau kelių jaunuolių balsus, kaip vienas iš tolimesnių balsų pasakė: greičiausiai mentai, neatidaryk“, – pasakojo S. Gulbinas.

Anot pareigūno, po kurio laiko durys prasivėrė. Tuomet jis pamatė, kad durys saugomos sklastuku, o norint jas atidaryti, teko leisti šeimininkui trumpam duris uždaryti.

Pasak S. Gulbino, patekus į butą, visiems vakarėlio dalyviams buvo pasakyta atsisėsti, tačiau nė vienam nebuvo liepta gultis. Vieną iš merginų pareigūnas teigė atpažinęs kaip į pensiją išėjusio kolegos dukrą, ją pasikvietė į virtuvę, ši prisipažino vartojusi vieną ar dvi taureles, jai buvo pasakyta pasiimti daiktus ir eiti namo. 

„Taip buvo pravestas pokalbis su kiekvienu, visi išprašyti namo“, – pasakojo S. Gulbinas.

Pareigūnas teigė tikrai pastebėjęs, kad bute buvo vartojami alkoholiniai gėrimai, tačiau priėmė sprendimą netikrinti paauglių girtumo – tam reikšmės turėjo ir ribotos tuomet dirbusių pareigūnų pajėgos, ir vakarėlio dalyvių skaičius – čia buto šeimininko gimtadienį šventė 11 asmenų.

Galiausiai, išleidus visus šventės dalyvius, liko du vaikinai, iš kurių vienas – buto šeimininkas. Anot S. Gulbino, vaikinai negalėjo atsakyti, ar tėvai žino apie vykstantį vakarėlį.

Pasak pareigūnų, šių vaikinų buvo paprašyta susirasti dokumentus ir apsirengti, tačiau apsirengti jaunuoliai nenorėjo, todėl į lauką išėjo pusnuogiai, bet ne basi. Tiesa, kai teko lauke laukti rašomų protokolų, vaikinai jau prašėsi įleidžiami į automobilį, bet čia, anot S. Gulbino, sulaukė atsakymo, kuris esą ir buvo grubiausias pareigūnų elgesys. 

„Reikėjo klausyti pareigūnų, dabar – jūsų problemos“, – tokio atsakymo sulaukė paaugliai.

Anot S. Gulbino, paleidę paauglius pareigūnai teigė, kad kitąkart tokių nemalonumų galima išvengti, jei būtų iš anksto susitarta su kaimynais, o paleisti jaunuoliai policijai dar padėkojo, todėl S. Gulbinas su porininke labai nustebo, kai išgirdo apie iškvietimą dėl jo neva panaudotų pipirinių dujų. Sugrįžę į įvykio vietą policininkai išvydo vieną iš šventėje buvusių jaunuolių viešai triukšmaujantį ir garsiai besikeikiantį, todėl surašė šiam protokolą už viešosios rimties trikdymą ir skyrė dviejų eurų baudą.

S. Gulbinas teigė, kad jam pateikti kaltinimai – visiškai nelogiški, mat, jei būtų bute naudojęs pipirines dujas, neišvengiamai būtų ir pats pajutęs jų poveikį.

„Išeina taip, kad buto šeimininką atspardžiau, vieną nuo lovos nutempiau ir atspardžiau, kitą nutempiau ir atspardžiau. Čia visiškai nėra logikos – kas bute naudotų pipirines dujas?“ – teigė pareigūnas.

S. Gulbinas taip pat teigė, kad iš piršto laužti ir kaltinimai mušus paauglius, mat visiškai nebuvo reikalo taip elgtis. O jei būtų panaudota prievarta, būtų buvęs surašytas raportas, visi vakarėlio dalyviai būtų buvę perduoti į komisariatą.

„Niekuomet per savo 19 metų darbo stažą nesu nieko nubaudęs nepagrįstai. Jei tekdavo panaudoti prievartą, būdavo surašomas išsamus raportas apie kiekvieną konkretų mano prilietimą konkrečiam asmeniui. Nenaudojau nė prieš vieną asmenį jokios prievartos priemonės, nes tam nebuvo jokio pagrindo“, – tikino S. Gulbinas.

Pareigūnas tikino, kad buvo paprasčiausiai apšnekėtas dėl to, kad principingai dirba Elektrėnuose, ne vieną yra nubaudęs, todėl kažkas juo greičiausiai nori atsikratyti. S. Gulbinas teigė, kad įtarimą jam kelia ir tai, kad nukentėjusiaisiais pripažinti jaunuoliai tik po pusės paros kreipėsi dėl patirto smurto į medikus. „Jei aš kažką padariau, klausimas, kodėl niekas iškart nesikreipė, o po 12 valandų, kaip supratau, kreipėsi į ligoninę?“ – sakė pareigūnas.

„Gal žiniasklaida mane išjuoks, bet aš, pažymėsiu, visada dirbau principingai“, – teigė S. Gulbinas.

Jaunimą terorizavusiam Elektrėnų policijos „ereliui“ – dar vienas smūgis

Sigitas Gulbinas
+3