Į vaikų darželį užrašė sūnui vos gimus, bet to nepakako – vietos negavo

Vaikų darželis
Vaikų darželis
  © Saulius Žiūra / Fotobankas

Daugelį vaikus auginančių panevėžiečių tėvų jau pasiekė kvietimai jų atžaloms nuo naujų mokslo metų pradžios pradėti lankyti darželius. Nemažai mažųjų liko be vietos, mat jau kurį laiką darželinukai registruojami per bendrą sistemą ir prašymus galima teikti tik į vieną pasirinktą ugdymo įstaigą.

Savivaldybė ramina, kad vaikai neliks be darželio, tačiau tėvų neguodžia mintis, jog vos pradėjusį vaikščioti mažylį teks vesti per pusę miesto. O rajonui priklausančiose priemiesčio gyvenvietėse gyvenantys mažieji neturi net teorinių galimybių pasirinkti miesto darželį.

Kaip pasakojo beveik dvejų metų Arono mama Jovita, tik gimus sūnui ji užrašė vaikutį į arčiausiai namų esantį darželį, tikėdamasi, kad, kai ateis laikas eiti į darželį, vietą jame nesunkiai gaus. Mat savo pirmagimį, jau lankantį mokyklą, į darželį užrašė vos likus pusmečiui ir iš karto gavo vietą. Tačiau šią savaitę panevėžietė sužinojo, kad jos pagrandukui vietos neatsirado.

„Kai užrašiau, buvome aštuntoje vietoje, o kai atėjo eilė – jau 68-oje. Mat atsirado vaikų, turinčių pirmumo teisę. Pikta, kad kai kurios šeimos nurašomos. Kuo kariškiai pranašesni už medikų ar policijos pareigūnų šeimas? Nesuprantama, kodėl pirmenybė teikiama ir toms šeimoms, kurios gauna socialines išmokas. Juk jeigu tėvai nedirbantys, gali ir palaukti vietos darželyje. Gal visgi reikėtų kitaip sudėlioti prioritetus ar visai atsisakyti privilegijų“, – pasipiktinimo neslėpė mama.

Ji jau nebeturi net teorinių galimybių, kad sūnų priims į norimą darželį, mat, net ir atsisakius keliems vaikams, eilė nedaug pajudės. Jovitai pasiūlyta laukti kito rudens, tikintis, kad gal atsiras vieta, arba vaiką registruoti į kitą darželį. Bet rašant prašymą į kitą ugdymo įstaigą vėl nėra garantijų, kad vaikas bus priimtas. Mama jau perskambino visus savo mikrorajone arčiausiai namų esančius darželius, tačiau visi jie – pilni.

„Kiek skambinau, nieko paguodžiamo nesulaukiau, visur grupės baigiamos komplektuoti. Nors yra tikimybė, kad kažkas atsisakys, tačiau tokių kaip mūsų šeima, negavusių vietos darželyje, – ne viena. Gal kur kitame miesto gale ir atsirastų kokia laisva vieta, mes patys vairuojame, nuvežti sunkumų nekiltų, bet abu su vyru dirbame pamaininį darbą, tad dažnai pagalbos tektų prašyti močiutės. Ji pėstute dvimečio tikrai neparsivestų. Peršasi mintis mesti darbą ir tapti valstybės išlaikytiniais, tada gal ir vaikas gautų darželį“, – ironizavo Jovita.

Gyvena laukimu

Kol kas nieko paguodžiamo jai neturi ir Savivaldybės Švietimo ir jaunimo reikalų skyrius. Darželius kuruojanti vyriausioji specialistė Ramunė Šileikienė teigė, kad tikroji situacija pasimatys tik kitos savaitės pradžioje, kai bus pasirašytos sutartys su tėvais ir suformuotos visos grupės. Nors tėvai, kurie pageidavo, kad jų atžalos darželį lankytų nuo šių metų rugsėjo pradžios, prašymus turėjo pateikti iki gegužės 31-osios, specialistė teisinosi vis dar nematanti, kiek iš viso prašymų gauta.

Tiesa, ji pripažino, kad kai kurie darželiai sulaukė tiek prašymų, kad net pusės jų nėra pajėgūs įgyvendinti. Savivaldybės interneto puslapyje kai kurios ikimokyklinio ugdymo įstaigos nurodo, kad pageidaujančiųjų jas lankyti – per 100, nors priimti gali geriausiu atveju apie 30.

„Iki birželio 15-osios ugdymo įstaigos turi suformuoti grupes. Tuomet žinosime, kiek iš viso buvo priimta vaikų ir kur dar yra laisvų vietų. Darželis turi pateikti visą reikiamą informaciją ir tai, ką daryti tokiu atveju, jeigu vaikas nepateko. Tai yra darželių, o ne Švietimo skyriaus atsakomybė – jie turi informuoti apie laisvas vietas, o visą šią informaciją tėvai mato savivaldybės interneto puslapyje“, – aiškino R. Šileikienė.

Ką reikėtų daryti tėvams, kurių vaikas nepateko į norimą darželį, specialistė konkrečių pasiūlymų negalėjo pateikti. Jos teigimu, tėvai turėtų bendradarbiauti su įstaiga – galbūt ne visi atvyks pasirašyti sutarčių ir atsilaisvins vieta. Bet, jeigu vaikas sąrašo gale, galbūt reikėtų ieškotis kito darželio arba laukti dar metus.

„Visos laisvos vietos skelbiamos internete, o jų tikrai būna. Bet kartais tėvai nori vaikus vesti tik į tam tikrą darželį ir kitų alternatyvų neieško. Reikia suprasti, kad kai kurie darželiai tikrai negali patenkinti visų poreikių“, – sakė R. Šileikienė.

Darželiai ne guminiai

Iš 29 ikimokyklinio ugdymo įstaigų šeši lopšeliai-darželiai sulaukė itin daug prašymų, tad dalis vaikų – kai kuriuose jų daugiau kaip pusė – liko už borto. Lopšelio-darželio „Vyturėlis“ direktorė Edita Tinkūnienė teigė, kad šiuo metu labai tikslių duomenų dar neturi, bet rugsėjį jie galės priimti 33 naujus vaikus, o prašymus pateikė net 77 miesto vaikai. 

Iš 33 naujai priimtų darželinukų 22 vaikai turėjo pirmumo teisę, o likusieji buvo priimti pagal prašymo pateikimo datą. Panaši situacija buvo ir praėjusiais metais. Darželis patrauklus tuo, kad turi savo baseiną, tačiau, direktorės nuomone, tokį didelį poreikį lemia geografinė padėtis bei personalas. Mat patiems mažiausiems ir jų tėvams svarbiausia rūpestingos auklėtojos ir tai, kad įstaiga būtų netoli namų.

„Beveik visi vaikai – gimę 2016 ir 2017 metais, tad galima sudaryti nedideles grupes. Iki dvejų metų gali būti tik dešimt vaikų grupėje, todėl galima priimti nedaug vaikų, o poreikis iš tiesų didžiulis“, – sakė direktorė.


Kelios dešimtys šeimų liko be darželio, tad su nekantrumu laukia šios savaitės pabaigos, kai paaiškės, kuriose ikimokyklinio ugdymo įstaigose dar liko laisvų vietų, į jas užsirašiusiesiems apsigalvojus ar išvykus.

Tikimybė, kad įsibėgėjus metams atsilaisvins vieta, – nedidelė. Pavyzdžiui, praėjusiais metais vieną mažylį tėvai atsiėmė metų pradžioje, nusprendę, kad dar per mažas darželiui, o kitas vaikas išvyko su tėvais į užsienį. Į jų vietą buvo pakviesti kiti eilėje laukiantys mažieji panevėžiečiai.

„Ką daryti, jeigu vaikas nepateko, patarimų negalėčiau duoti, bet iš patirties žinau, kad yra šeimų, kurios vietos mūsų darželyje laukia dar metus. Kiti pradeda lankyti kitas įstaigas ir pildo iš naujo prašymą ir laukia perkėlimo. Aišku, toliau esančios įstaigos gal ne visada patogios susisiekimo atžvilgiu, bet kiekviena šeima šį klausimą sprendžia individualiai“, – teigė E. Tinkūnienė.

Rajono vaikams durys užtrenktos

Jaunų šeimų pamėgtame vakariniame miesto rajone esančio lopšelio-darželio „Žvaigždutė“ direktorė Aldona Morkūnienė teigė, kad jų įstaigoje tikriausiai tilps visi, kurie pateikė prašymus, tačiau abejoja, ar po priėmimo liks laisvų vietų. Dalis tėvų, kurie sulaukė kvietimų, dar nepranešė įstaigai, ar nuo šio rudens jų vaikai darželį lankys. Iš pateikusiųjų prašymus trijų mažylių tėvai nusprendė, kad jų atžalos dar per mažos darželiui ir nurodė, kad atvyks tik dar kitų metų rudenį. O viena šeima išvyko į užsienį. Daugiausia prašymų buvo sulaukta iš pačių mažiausiųjų tėvų, tad bus komplektuojamos dvi naujos 1–2 metukų mažylių grupės.

„Dar šimtu procentų negaliu tvirtinti, bet atrodo, kad tilps visi norintieji. Nepateks tik tie vaikai, kurių deklaruota gyvenamoji vieta rajone. Mat jeigu ir atsirastų kokia laisva vieta, galėtume priimti miesto vaikus“, – sakė A. Morkūnienė.

Nors tėvai dažnai kritikuoja naują priėmimo į darželius tvarką, kad galima pateikti prašymą tik į vieną ugdymo įstaigą, direktorės nuomone, ši sistema iš tiesų pasiteisino. Mat iki šiol tėvai popierinius prašymus pateikdavo net į kelis darželius, todėl būdavo sunkiau komplektuoti grupes – dažnas apie savo apsisprendimą pasirinkti kitą ugdymo įstaigą net nepranešdavo. Arba pasirodydavo metų viduryje, kai grupės jau būdavo sudarytos. Be abejo, ir dabar labai svarbu, gavus kvietimą, iki birželio 15-osios atvykti pasirašyti sutartį su įstaiga. Mat, to nepadarius, į atsilaisvinusią vietą galės pretenduoti kiti vaikai.

„Tėvai neskuba, tad noriu priminti, kad gavus kvietimą reikia atvykti ir patvirtinti, ar lankys, ar nelankys. To nepadarius, į atsilaisvinusias vietas galės pretenduoti kiti. Jau penktadienį sulaukiau skambučių, ar yra pas mus laisvų vietų, nes žinau, kad kituose darželiuose ne visi norintieji buvo priimti“, – sakė A. Morkūnienė.