Seimo pirmininkui paslydus, pamaina jau paruošta?

Viktoras Pranckietis
Viktoras Pranckietis
  © Edvard Blaževič

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis ne kartą kalbėjo tai, kas kertasi su Valstiečių ir žaliųjų frakcijos lyderio Ramūno Karbauskio valia, dėl to jau buvo pakurstęs diskusijas, ar ilgai truks jo dirigavimas parlamentui. Naujas gandas Seimo koridoriuose – vietoje V. Pranckiečio skaitlingiausios frakcijos lyderis kur kas mieliau matytų Agnę Širinskienę.

„Jeigu Seimo pirmininkui gėda, jis turėtų atsistatydinti“, – tokiu patarimu į V. Pranckiečio paatviravimą mitinge prie parlamento sureagavo R. Karbauskis. Netrukus žiežirbos užgeso, tačiau Seimo pirmininkas, kitaip nei jį į postą delegavusios frakcijos lyderis, pasisakė už situacijos žemės ūkyje parlamentinį tyrimą. Kitaip nei R. Karbauskis, Seimo pirmininkas nematė reikalo ir specifiškai tirti konservatorių ryšius su „MG Baltic“ koncernu.

Dokumento nutekėjimas: skirtingi V. Pranckiečio ir A. Širinskienės požiūriai

Buvęs Valstiečių ir žaliųjų frakcijos narys Povilas Urbšys, apkaltintas R. Karbauskio veikimu prieš frakciją ir galiausiai joje vietos sau neberadęs, atvirauja ir vėl. Kalbos apie tai, kad V. Pranckiečiui slystelėjus į jo vietą ruošiama A. Širinskienė, Alfa.lt pasiekė ne iš P. Urbšio, tačiau ir jis teigė tokią versiją girdėjęs.

„Po to garsaus mitingo, kai Seimo pirmininkas pasakė, kad jam yra gėda dėl Gretos Kildišienės, į tai labai jautriai sureagavo R. Karbauskis, tada juk jis viešai pasakė – jeigu gėda, gali atsistatydinti. Matyti, kad tos emocijos neatslūgo. Kai kuriais atvejais tos viešosios nuomonės išsiskyrimas vienu ar kitu klausimu, kad ir dabar dėl komisijos sudarymo ar nesudarymo tiriant „MG Baltic“ įtaką politikams. Akivaizdu, kad yra norima padaryti Seimo pirmininką paklusnesnį frakcijos seniūnui, kita vertus, aš tikrai neatmetu, kad galbūt galvojama apie tai, kad jį reikia pakeisti. Esu girdėjęs, kad A. Širinskienė net svarstoma kaip viena iš galimų kandidačių“, – teigė P. Urbšys.


Agnė Širinskienė, Ramūnas Karbauskis ir Saulius Skvernelis

Agnė Širinskienė, Ramūnas Karbauskis ir Saulius Skvernelis© Edvard Blaževič

Praėjusią savaitę Seime pradėtas tarnybinis patikrinimas dėl dokumento, kuris į viešumą nutekėjo iš Seimo pirmininko sekretoriato, inicijuotas pačios A. Širinskienės. Politikė į šį įvykį pažiūrėjo itin rimtai. 

„Sunku, bet tenka žiūrėti tiesai į akis ir pripažinti, kad Seimo pirmininko sekretoriatas priiminėja sprendimus už Seimo pirmininką. O tai jau menkina patį Seimo pirmininko statusą, rodo piktnaudžiavimą jo politiniu pasitikėjimu ir gera valia“, – kreipimąsi į Seimo kanceliariją dėl patikrinimo aiškino A. Širinskienė.

Tačiau V. Pranckietis leido suprasti, kad jam ši istorija neatrodo verta didelio triukšmo. 

„Jūsų klausime skamba ir atsakymas“, – į žurnalistės pasiteiravimą, ar jam neatrodo juokingas faktas, jog pradėtas tyrimas dėl neslapto rašto paviešinimo, penktadienį atsakė V. Pranckietis.

Alfa.lt paklausta, ar laikosi tokios pat principingos pozicijos ir po santūrios V. Pranckiečio reakcijos, A. Širinskienė sakė požiūrio nekeičianti. 

„Nemanau, kad pasikarščiavau, nes, mano manymu, toks informacijos nutekėjimas, kai nuteka VSD raštai, tikrai nėra tinkama Seimo pirmininko sekretoriatui, ir tokia praktika yra iš esmės ydinga, nes rodo, kad bendrai dokumentų saugumu sekretoriate galima gana nemenkai abejoti. Aš tikrai suprantu, kad tas dokumentas nėra slaptas, vis dėlto dokumentų saugojimo trūkumai gali atsigręžti ir kitais atvejais – juk Seimo pirmininkas gauna ir diplomatinį paštą, jis gauna ir dokumentų, kurie yra įslaptinti“, – sakė politikė.

Pasak A. Širinskienės, atmestinas požiūris yra labai rizikingas. 

„Aš manyčiau, kad tokiu atveju Seimo pirmininkas rizikuoja savo dokumentais ir galbūt rizikuoja valstybės paslapčių apsauga, nes puikiai suprantame, kad, jeigu dokumentai patenka į nepatikimų žmonių rankas, kurie linkę dokumentus tekinti, greičiausiai yra tik laiko klausimas, kada nutekės koks nors diplomatinis susirašinėjimas, ir mes turėsime diplomatinį skandalą arba, dar blogiau, nutekės kokia nors valstybės paslaptis“, – svarstė Seimo narė.


Povilas Urbšys

Povilas Urbšys© Paulius Peleckis

Gandų apsuptyje

Seimo statutas numato pirmininko atšaukimo galimybę. Tokiu atveju naujas parlamento vadovas siūlomas ne mažiau kaip 1/10 Seimo narių, o išrinktu laikomas tas, kuriuo pasitikėjimą per slaptą balsavimą pareiškia ne mažiau kaip pusė parlamentarų.

Formaliai žvelgiant, valstiečių, socialdarbiečių ir dažnai valdantiesiems pritariančių lenkų frakcijos balsų pakaktų ir opozicijos per tokį balsavimą neprireiktų, tačiau P. Urbšys atkreipė dėmesį, kad A. Širinskienės kandidatūra daug kam nebūtų priimtina.

„Kiek šis klausimas frakcijoje bus aštrinamas, tiek jis dar labiau padidins nestabilumą joje. Šitas veiksmas nenaudingas pačiam R. Karbauskiui, jeigu jis nori matyti frakciją kaip stiprią politinę jėgą. [...] Aš manau, kad gali sukelti frakcijos skilimą, antras dalykas, Seimo opozicinės frakcijos, sužinojusios, kas yra vietoje V. Pranckiečio ruošiamasi pasiūlyti, mobilizuosis, kad sutrukdytų tam veiksmui, nes, tikrai su visa pagarba A. Širinskienei, ji nėra tas kandidatas, kuris vienytų Seimą bendram darbui“, – svarstė P. Urbšys.

Apie vidinius nesutarimus ir potencialius skilimus margos Valstiečių ir žaliųjų frakcijos gretose reguliariai viešai kalbama nuo šio Seimo kadencijos pradžios, tačiau kol kas gandai ir teliko gandais. Pastarąjį kartą gegužės pabaigoje prabilta apie tai, kad apytikriai 10 asmenų rimtai mąsto apie pasitraukimą iš frakcijos. R. Karbauskis kalbas pavadino fantazijomis ir pasakomis ir įžvelgė bandymus ardyti valstiečius ir žaliuosius iš išorės.

Komentaro dėl kalbų apie potencialias rokiruotes Seimo pirmininko poste iš R. Karbauskio Alfa.lt gauti nepavyko nei pirmadienį, nei antradienį – politiko telefonas, kaip įprasta, žurnalistams išjungtas, o per valstiečių-žaliųjų frakcijos atstovą spaudai perduoti klausimai R. Karbauskio nepasiekė arba tiesiog liko neatsakyti.