Suvalkijos miestelis, į kurio viešąsias erdves XXI amžius dar neatėjo

Hidrantas Virbalio miestelio centre
Hidrantas Virbalio miestelio centre
© Suduvis.lt
Suduvis.lt
2018-06-23 17:48

Štai senasis vandens hidrantas, stovintis šalia autobusų stotelės, Virbalio gyventojų vadinamas „pliumpa“. Jis jau gerokai sunykęs ir apsamanojęs, tačiau žvelgiant iš toli – vis dar vilioja savo skleidžiama gaiva. Jį rekonstravus, matyt, pasipuoštų ne tik miestelio centras, bet, galbūt, būtų pradėtos atnaujinti savo eilės kantriai laukiančios Virbalio miesto viešosios erdvės, kurias sutvarkyti planuojama jau ne vieneri metai. 

Prisiminkime, 2017 metais Virbalio seniūno Zito Lasevičiaus metinėje veiklos ataskaitoje buvo paminėti nemaži pokyčiai, turėję atsirasti pačiame Virbalio miestelio centre. Tarp visų naujienų, kurios turėtų pakeisti Virbalio miesto „veidą“ – parkas, kuriame numatyta įrengti erdvę, tinkančią laisvalaikiui ir netgi sportui. Įgyvendinant visus užmojus taip pat turėtų atsirasti ir nauja sporto bei vaikų žaidimų aikštelių infrastruktūra, estrada.

reklama

Deja, kol kas nei vaikams, nei jaunimui vietos, kurioje būtų galima praleisti laisvalaikį, tikrai nėra, o vienintelė pramoga karštomis vasaros dienomis – ežeras, kuris taip pat pamažu pradeda reikalauti valdžios dėmesio.

„Ne vieną kartą skaičiau, kad, pavyzdžiui, kybartiečiai skundžiasi, jog prie vieno ar kito daugiabučio nėra jokios vaikų žaidimų aikštelės. Nebeištvėriau ir parašiau: Virbalyje mes išvis nieko neturime. Nei smėlio dėžės, nei kokios sūpynės. Ką tiems vaikams veikti? Nejaugi daug investicijų ir laiko reikalauja visiškai paprasti dalykai? Sakyčiau, kad nėra vietos, bet jos tiek daug. Smėlio tikrai nesudėtinga gauti, o ir pačias smėlio dėžes tikrai galėtų padaryti tie visi žmonės, kurie gauna pašalpas ir už jas vėliau atidirba. Kada gi bus įgyvendintas tas projektas, apie kurį buvo užsiminta, bet dabar jau visiškai nekalbama? Kada ir mūsų vaikai kažką turės ir galėsim kartu leisti laiką lauke?“ – laiške redakcijai klausia virbalietė Rita.

reklama


wp.com nuotr.

Taip, apie projektą tikrai yra žinoma, tik neaišku, kada įvyks taip ilgai laukta darbų pradžia. 

Regioninės plėtros departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Marijampolės apskrities skyriaus informacija skelbia, kad „Įgyvendinus projektą bus sutvarkyta apie 19 000 kv.m. viešųjų erdvių. Projekto įgyvendinimui planuojama skirti apie 393 438 eurų, iš kurių 334 423 eurus sudarys Europos sąjungos lėšos ir 29 507 eurai – Vilkaviškio rajono savivaldybės biudžeto lėšos. Projekto metu sutvarkius viešąsias erdves ir pritaikius jas gyventojų poilsiui ir rekreacijai organizuoti, bus sukurtos prielaidos Virbalio miestelio ir Vilkaviškio rajono savivaldybės gyventojams, savivaldybės svečiams bei vietos verslininkams didinti socialinį ir ekonominį aktyvumą. Įgyvendinus projekto veiklas bus sudarytos sąlygos Virbalio miestelio bendruomenės narių kultūrinių ir sporto renginių organizavimui, aktyviam poilsiui, gyventojų, ypač jaunimo, užimtumui didinti“.


wp.com nuotr.

Gyventojai prašo suskubti

Vaikštinėdami po Virbalio miestelį, pirmiausia užsukame į parką, kuriame apie poilsį byloja keli suoleliai, žemėn „nugrimzdę“ šiukšliadėžės ir šviežiai nupjauta pieva medžių pavėsyje. Artėjant vasaros šventėms, kažin ar nereikėtų pagalvoti ir apie laikiną suolų sutvarkymą, nes atėjusiems pasiklausyti koncerto turėtų būti kiek baisu ant vieno ar kito suolo atsisėsti – kai kurie gali tiesiog neatlaikyti. 

Deja, čia nei vaikštinėjančių mamų su savo atžalomis, nei „likučių“, kurie bylotų apie anksčiau buvusias vaikų žaidimų erdves, nerandame – žmonės tiesiog praeina pro šalį. 

Miestelio parkas ne toks jau mažas, todėl vietos atsirasti treniruokliams, sūpynėms ar kitiems žaidimams tikrai yra.

Parke pamatome tik krepšinio bei tinklinio aikšteles, kurios, panašu, žaidžiančio jaunimo sulaukia retai, nes, kaip ir visur, trūksta žmogaus rankų

reklama

Vietiniai gyventojai prašo suskubti, kadangi daugelis sako, kad jiems savo atžalas tenka vežti sportuoti į Kybartus arba kitus aplinkinius miestelius, kuriuose vietų, skirtų vaikams, yra. 

Galime paminėti Dailučių kaimą, kuriame vietos pakanka visiems: yra vaikų žaidimų aikštelė, pavėsinė, scena, na, o Dailučių kaimo bendruomenės aktyvumo būtų galima net pavydėti.

Dėl to, kad Virbalyje vis dar nėra jokios žaidimų aikštelės, vaikai tiesiog priversti eiti į darželio teritoriją – dėl to kenčia pačių mažiausiųjų žaidynės. O ką daryti? Juk žaisti norisi ir kiek vyresniems vaikams, kurie taip pat neranda sau vietos. 

Aplink daugiabučius irgi tuščia, tik nuosavų namų kiemuose akys pamato tėvų rūpesčiu padarytus vaikų žaidimų kampelius.


wp.com nuotr.
Kažin, ar labai daug laiko ir investicijų reikalautų paprasta smėlio dėžė? Paskaičiuokime: reikėtų keturių platesnių lentų, šiek tiek dažų ir smėlio. Tokią smėlio dėžę vaikams (aišku, ne vieną) randame Kybartuose. Panaši smėlio dėžė internete kainuoja 30 eurų. Rašoma, kad ir derėtis galima. 

Matyt, rajono valdžia, kaip ir mes, pasidairę po Virbalyje gyvenančių nuosavų namų kiemus, „nusiraminame“ ir darbų skubinti neketiname – kai kuriems vaikams privačiuose kiemuose paruoštos tokios gražios žaidimams skirtos erdvės, kad palaukti jie ramiai galės, greičiausiai, dar ne vienerius metus.


wp.com nuotr.

„Iki tol, kol bus pradėti darbai, derėtų nelaukti rudens ir bent keletą smėlio dėžių bei sūpynių pastatyti aplink daugiabučius. Apie visus darbus tik kalbame, bet nė vieno iš jų nepavyksta pradėti,“ – sutartinai sako virbaliečių šeima.

Sunykusių, apleistų ir bešeimininkių namų Virbalyje taip pat gausu, todėl savaime suprantama, kodėl kaskart pravažiuojantiems atrodo, jog miestelio gyvybę palaiko tik atsinaujinęs Virbalio kultūros centras, bendruomenės „Virbalio vartai“ senųjų amatų centras ir Virbalio mokykla kartu su savo gražiu raudonuoju pastatu. 

Dėl to, kad Virbalyje trūksta judėjimo ir, pirmiausia, viešųjų erdvių sutvarkymo, nereikia nieko įtikinėti. Nuotraukos kalba pačios už save.

reklama