Nacionalinė sveikatos taryba: su skulptoriumi priešakyje ir 60 tūkst. eurų iš valstybės kišenės

Skulptorius S. Žirgulis dabar ir – Nacionalinės sveikatos tarybos pirmininkas.
Skulptorius S. Žirgulis dabar ir – Nacionalinės sveikatos tarybos pirmininkas.
  © Organizatoriai

74-erių skulptorius, Kauno politikos ir visuomenės veikėjas Stasys Žirgulis ketveriems metams paskirtas Nacionalinės sveikatos tarybos pirmininku. Kasmet šiai „prie Seimo“ veikiančiai institucijai, kurios funkcija patariamoji, formuojant nacionalinę sveikatos politiką, skiriamas vidutiniškai 50 tūkst. eurų finansavimas. 

Kai kurie Seimo nariai jau anksčiau kėlė klausimą, ar reikalinga tokia taryba, mat visus metus ji negalėjo išsirinkti pirmininko. Galiausiai paaiškėjo, kad pirmininku sutiko būti tik vienas iš 16 narių, ir tas – skulptorius.

Pakišo koją socdemų pasitraukimas?

Nacionalinė sveikatos taryba – 1998 m. Seimo įsteigta ir jam atskaitinga sveikatos politikos vertinimo ir formavimo patariamoji institucija, skatinanti sveikatos visose politikos srityse principo įgyvendinimą. Pirmuoju jos pirmininku buvo išrinktas profesorius Vilius Grabauskas, vėliau ne vieną kadenciją šias pareigas ėjo buvęs Kauno klinikų direktorius profesorius Juozas Pundzius.

„Tarybos strateginis tikslas – suderinant valstybės, savivaldybių, mokslininkų, visuomenės sveikatos priežiūros specialistų, visuomeninių organizacijų ir bendruomenės veiksmus, dalyvauti formuojant efektyvią sveikatos politiką, vertinti jos praktinį įgyvendinimą bei, teikiant pasiūlymus ir rekomendacijas, siekti geresnės Lietuvos gyventojų sveikatos, skatinant sveikatos visose politikos srityse principo įgyvendinimą“, – rašoma Nacionalinės sveikatos tarybos nuostatuose.

Tarybos nariais buvo paskirti medicinos srities profesionalai iš Lietuvos universitetų ir gydymo įstaigų: viena iš 16 tarybos narių yra Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) profesorė, habilituota mokslų daktarė Ramunė Kalėdienė, Lietuvos edukologijos universiteto tarybos pirmininko pavaduotojas, profesorius, habilituotas mokslų daktaras Algirdas Raslanas, taip pat tarybos veikloje dalyvauja ir LSMU Neurologijos klinikos vadovė, gydytoja neurologė, profesorė, habilituota mokslų daktarė Daiva Rastenytė. Tarybos nariu buvo paskirtas ir S. Žirgulis – Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto profesorius. Jį į tarybą delegavo Seimo Kultūros komitetas, kuriam vadovauja Ramūnas Karbauskis.

Nuo pernai birželio niekaip nepavyko išrinkti tarybos pirmininko, o laikinai jo pareigas ėjo vyriausias tarybos narys S. Žirgulis. Pradžioje buvo pasiūlyti du kandidatai: D. Rastenytė ir Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininko pavaduotojas A. Raslanas. 

Viename posėdyje jie surinko vienodą skaičių balsų, vėlesniame D. Rastenytė atšaukė savo kandidatūrą. Vėliau kandidatu buvo paskelbtas A. Raslanas, tačiau Seimas jo nepatvirtino, suabejojęs tarybos balsavimo teisėtumu. 

Vėl buvo sušaukta taryba, nesusirinko reikiamas narių skaičius, todėl kandidatas ir vėl nebuvo išrinktas. Kitame tarybos posėdyje A. Raslanas vėl buvo išrinktas, tačiau Seimas jo kandidatūros nepatvirtino.

Socialdemokratų lyderis Gintautas Paluckas tąkart spėjo, kad A. Raslano paskyrimas gali tapti sudėtingu klausimu Seime, nes jis yra partijos vicepirmininkas. Ši partija rudenį pasitraukė iš valdančiosios koalicijos su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga.

Ar reikia tokios institucijos?

Pasak A. Raslano, iš visų tarybos narių vienintelis S. Žirgulis sutiko būti pirmininku. Ši kandidatūra ir buvo pasiūlyta Seimui, kuris balsuodamas pritarė skulptoriaus paskyrimui į pirmininkus.

Prisistatydamas Seimo nariams S. Žirgulis vardijo pagrindinius planuojamus darbus: „Vienas iš pagrindinių uždavinių – išplėstinė sveikatos prevencija, galbūt kelių pakopų – nuo pradinės mokyklos iki aukštųjų mokyklų. Turėtume bandyti ir pasiūlyti, kaip išplėsti vaikų užimtumą užklasinėje veikloje, kad būtų nemokami įvairūs būreliai ir vaikai neliktų gatvėse arba vien tik prie kompiuterio. Antras uždavinys – bendradarbiauti su valstybinėmis bei savivaldybių institucijomis, ministerijomis, universitetais, formuojant efektyvią sveikatos politiką. Ir, be jokių abejonių, mes kviesimės tiek ministerijos žmones, tiek universitetų, kad gautume papildomos informacijos, kurią galėtume vėliau analizuoti ir teikti Sveikatos reikalų komitetui.“

Parlamentarams kilo nemažai abejonių, ar skulptorius galėtų pirmininkauti už sveikatos klausimus atsakingai tarybai.

Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys Antanas Matulas S. Žirgulio prisistatymą apibūdino taip: „Jo atsakymai labai silpni. Matosi, kad žmogus yra atėjęs iš kitos srities – meno, ir apie visuomenės sveikatą nelabai supranta.“

Be to, A. Matulas iškėlė ir dar vieną klausimą: ar tokios sudėties ir struktūros taryba išvis yra reikalinga. Tokį patį klausimą, kreipdamasis į Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį dar pernai suformulavo ir Seimo narys Kęstutis Masiulis ir pakvietė atnaujinti diskusijas apie įstaigų „prie Seimo“ būtinybę. Parlamentaro manymu, dalis tokių institucijų veikia neefektyviai, naudoja daug išteklių, o rezultatai abejotini.

„Jos kasmet kainuoja vis brangiau, o piliečiai nežino, ką jos veikia, ir nėra net girdėję apie tokias įstaigas. Finansavimas skiriamas darbo užmokesčiui ir komunalinėms paslaugoms apmokėti, o jokia kita veikla nevykdoma. Taip elgtis nepadoru prieš valstybės mokesčių mokėtojus“, – prieš metus kalbėjo K. Masiulis.

Taryba paaiškinti nesiteikė

Vien šiemet per pirmąjį ketvirtį iš valstybės biudžeto šiai tarybai buvo skirta 13,5 tūkst. eurų. Iš viso šiemet jai suplanuota apie 60 tūkst. eurų finansinė injekcija. Kaip rašoma finansinėse tarybos ataskaitose, pernai jos veiklai finansuoti buvo skirta beveik 52 tūkst. eurų (2016 m. – 49 tūkst., 2015 m. – 55 tūkst. eurų). Nuolat įdarbinti 3 žmonės, kurie dirba tarybos biure Vilniuje.

Po S. Žirgulio išrinkimo Nacionalinės sveikatos tarybos pirmininku Alfa.lt tarybai nusiuntė klausimus, tarp kurių buvo ir šie:

Ar neatrodo keista, kad pirmininku išrinktas S. Žirgulis – skulptorius, kultūrininkas, nesusijęs su sveikatos sritimi žmogus? Ar užteks jam kompetencijų? Kokios pirmininko pareigos? Už ką atsakingas? Kokius siūlymus turi teikti? Ko pirmiausia bus tikimasi iš pirmininko? Kokių darbų pirmiausia jis turės imtis?

Į klausimus tarybos sekretoriato vadovė Ilona Večkienė sureagavo tiesiog biurokratiškai: „Dėkojame už Jūsų pateiktus klausimus ir informuojame, kad tarybos paskirtį, sudarymo principus, uždavinius, teises ir darbo organizavimo principus, taip pat tarybos pirmininko rinkimo, skyrimo tvarką nustato LR Sveikatos sistemos įstatymo 67 straipsnis ir Nacionalinės sveikatos tarybos nuostatai.“

Kaune kovojo su korupcija

S. Žirgulis yra žinomas skulptorius ir kultūros veikėjas, jis apdovanotas LDK Gedimino ordino 1 laipsnio medaliu bei Vytauto Didžiojo ordino Riterio kryžiumi. Skulptorius aktyviai dalyvavo Lietuvos liberalų sąjungos, vėliau – Liberalų sąjūdžio, sąjungos „TAIP“, Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) veikloje. Net tris kadencijas dirbo Kauno savivaldybės taryboje ir savivaldybės tarybos Pavadinimų sumanymo ir atminimo įamžinimo bei Antikorupcijos komisijoų pirmininku.

Apie Nacionalinės sveikatos tarybą ir jos būtinumą S. Žirgulis kalba entuziastingai: „Aš manau, kad taryba reikalinga, kad ji dabar įgauna visai kitą pagrindą, kadangi sudaryta iš įvairiausių specialistų. Taryboje dirbu jau metus. Visą tą laiką buvo laikinasis pirmininkas. Per tą laiką iš narių buvo sulaukta daug pasiūlymų ir teikimų, kaip ir ką reikėtų keisti, kad žmonės taptų sveikesni.“

Paklaustas, ar jam nesunku iš kultūros ir meno srities pereiti prie sveikatos, S. Žirgulis nusijuokė: „Jeigu aš sugebėjau Kauno savivaldybėje dirbti Antikorupcijos komisijos pirmininku, tai sveikatos srityje tikrai nėra sunkiau. Tai – daugiau organizacinis darbas, kuris reikalauja dėmesingai žiūrėti į visą situaciją.“

Kaip svarbiausią tarybos tikslą jis įvardijo ligų prevenciją. „Mes turime galvoti ir teikti siūlymus, kaip padėti Lietuvos žmonėms išlikti sveikiems. Dabar gi sergamumas didžiulis, tik 46 proc. yra sveikų žmonių. Be to, noriu labiau suaktyvinti darbą su Seimo Sveikatos reikalų komitetu“, – pabrėžė S. Žirgulis.

Jam kaip tarybos pirmininkui yra paskirtas atlyginimas, kiti tarybos nariai dirba visuomeniniais pagrindais. „Seime viešai pasisakiau, kad atsisakau atlyginimo, tačiau pagal įstatymą man privaloma mokėti atlygį. Visgi tai neteisinga mano kolegų atžvilgiu“, – aiškino naujai paskirtas tarybos pirmininkas.