Airijoje pasibaigė istorinis balsavimas: šalis laukia abortų referendumo rezultatų

Referendumo iniciatoriai sako kovojantys už moterų teises
Referendumo iniciatoriai sako kovojantys už moterų teises
© SCANPIX
Alfa.lt
2018-05-26 00:13

Airijoje penktadienį 22 val. vietos (vidurnaktį Lietuvos) laiku baigėsi balsavimas prieštaringai vertinamame referendume. Tiek abortų draudimo priešininkai, tiek ir šalininkai galutinio rezultato turės palaukti iki rytojaus.

Vis dėlto paskelbti „Irish Times/IPSOS“ rinkėjų apklausos rezultatai jau parodė, kad net apie 68 proc. apklaustų referendumo dalyvių palaikė liberalesnę abortų tvarką. 

reklama

Airijos premjeras Leo Varadkaras išvakarėse teigė, kad referendumas gali atnešti „vieną kartą kartoje pasitaikantį sprendimą“, o balsavimo dieną sakė esąs „tyliai užtikrintas“. Tam jį paskatino pranešimai apie didelį piliečių aktyvumą.

Istoriniu laikomas balsavimas lems, ar bus atšaukta 1983-aisiais priimta 8-oji Airijos konstitucijos pataisa, ginanti negimusių kūdikių teises ir neleidžianti įstatymų leidėjams įprastine tvarka reguliuoti abortų klausimo.

Airija iki šiol išlieka viena griežčiausiai abortus ribojančių Europos valstybių. Abortai čia draudžiami net išprievartavimų, incesto ar apsigimimų atvejais, o už draudimo nesilaikymą gresia net iki 14 metų kalėjimo bausmė.

reklama

Vienintelė abortų draudimo išimtis, kai kyla grėsmė motinos gyvybei, buvo priimta tik 2013 -aisiais, po moters mirtimi pasibaigusio persileidimo.

Vieša paslaptis, kad daugelis abortą norinčių pasidaryti Airijos moterų keliauja į užsienį, daugiausiai į Jungtinę Karalystę (JK). Manoma, kad per metus tokiu būdu abortą pasidaro apie 3,5 tūkst. Airijos moterų, o dar apie kelis tūkstančius moterų medikamentinę procedūrą atlieka nelegaliai ir be kvalifikuotos medicininės priežiūros.

Jei referendumu būtų atšauktas konstitucinis abortų reguliavimas, Airijos vyriausybė žada sudaryti sąlygas be apribojimų atlikti abortą iki 12 nėštumo savaitės. Iki 23 savaitės procedūrą būtų leidžiama atlikti, iškilus grėsmei moters sveikatai arba nustačius vaisiaus apsigimimą.

reklama