D. Trumpas svyruoja: tebėra nusiteikęs derėtis su Šiaurės Korėja

D. Trumpas
D. Trumpas
© SCANPIX
Alfa.lt | BNS
2018-05-25 17:43

JAV prezidentas Donaldas Trumpas penktadienį pasveikino Šiaurės Korėjos reakciją į jo vakarykštį sprendimą atšaukti svarbias istorines derybas, Pchenjanui pareiškus, kad jis tebėra nusiteikęs derėtis „bet kuriuo metu“.

„Labai gera žinia, kad gavome šiltą ir produktyvų pranešimą iš Šiaurės Korėjos“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė D. Trumpas, ketvirtadienį atšaukęs birželio 12-ąją Singapūre turėjusias vykti jo derybas su Kim Jong-unu dėl Pchenjano „priešiškumo“.

reklama

„Greitai pamatysime, kur tai nuves; tikiuosi, kad į ilgą ir tvarų klestėjimą ir taiką. Tik laikas (ir talentas) parodys!“ – pridūrė JAV vadovas.

Netrukus jis pareiškė, kad jo istorinis susitikimas su Šiaurės Korėjos lyderiu vis dar gali įvykti birželio 12-ąją, kaip kad buvo planuota.

„Tai gali būti netgi 12-ąją. Dabar su jais kalbamės, – sakė prezidentas Baltuosiuose rūmuose. – Jie labai to nori. Ir mes to norėtume. Pažiūrėsime, kas nutiks.“

reklama

Asmeniniame laiške D. Trumpas ketvirtadienį pranešė Kim Jong-unui, kad jųdviejų viršūnių susitikimas neįvyks. Baltieji rūmai sakė, kad toks sprendimas buvo priimtas dėl Šiaurės Korėjos „ištisos virtinės sulaužytų pažadų“.

D. Trumpas apkaltino Pchenjano režimą „atviru priešiškumu“. Jis taip pat griežtai įspėjo Šiaurės Korėjos nesiimti jokių „kvailų ar neapgalvotų veiksmų“.

Tuo tarpu Šiaurės Korėja penktadienį pareiškė vis dar norinti sėsti prie derybų stalo su Jungtinėmis Valstijomis ir pažymėjo „labai apgailestaujanti“ dėl tokio jos sprendimo.

„Staiga paskelbtas pareiškimas apie atšaukiamą viršūnių susitikimą mums buvo netikėtas. Galime tik labai dėl jo apgailestauti“, – sakoma užsienio reikalų ministro pirmojo pavaduotojo Kim Kye-gwano pareiškime, kurį išplatino valstybinė naujienų agentūra KCNA.

„Dar kartą pareiškiame Jungtinėms Valstijoms, kad norime bet kuriuo laiku ir bet kokiu formatu sėsti prie derybų stalo spręsti problemos“, – pridūrė viceministras.

reklama

Tuo metu JAV gynybos sekretorius Jimas Mattisas penktadienį pareiškė, kad yra „galbūt gerų naujienų“ dėl Vašingtono ir Pchenjano viršūnių susitikimo. Žurnalistams Pentagone jis sakė, kad diplomatai stengiasi pasiekti, jog derybos įvyktų.

Prieš pat D. Trumpui paskelbiant sprendimą atšaukti susitikimą, Šiaurės Korėja įvykdė pažadą likviduoti savo branduolinių bandymų poligoną.

Pungjė-ri poligonas, kuriame Šiaurės Korėja surengė visus šešis savo branduolinius bandymus, buvo sunaikintas per virtinę sprogimų stebint užsienio žurnalistams.

Vis dėlto pastaruoju metu buvo abejojama, ar istorinis JAV ir Šiaurės Korėjos viršūnių susitikimas apskritai įvyks, nes abi pusės grasino jį atšaukti.

Anksčiau šią savaitę Šiaurės Korėjos vyriausybė savo pareiškime JAV viceprezidentą Mike'ą Pence'ą pavadino „politine marionete“ ir pareiškė, kad yra ne mažiau pasirengusi branduolinei konfrontacijai nei susitikimui prie derybų stalo.

reklama

D. Trumpo sprendimas nemaloniai nustebino Pietų Korėją, kuriai iki šiol buvo pavykę smarkiai sumažinti įtampą tarp Vašingtono ir Pchenjano.

Vienintelė stambi Pchenjano partnerė Kinija penktadienį paragino Jungtines Valstijas ir Šiaurės Korėją būti kantrias ir parodyti „gerą valią“. Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas ir Singapūras paragino abi šalis tęsti derybas, o Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas išreiškė viltį, kad istorinis susitikimas galiausiai įvyks.

Politiniu atžvilgiu D. Trumpas daug investavo į planuoto susitikimo sėkmę. Tačiau besiartinant birželio 12-ajai, abiejų pusių lūkesčių skirtumai tapo akivaizdūs.

Vašingtonas aiškiai pareiškė norintis „visiškos, patikrinamos ir negrįžtamos denuklearizacijos“ Šiaurės Korėjoje.

Tačiau Pchenjanas žadėjo neatsisakyti savo branduolinės programos, kol jam grėsmę kels JAV „agresija“.

reklama

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.