Australijos žvalgybos perspėja: šalyje yra daugiau užsienio agentų nei Šaltojo karo metu

Australija
Australija
© SCANPIX
Alfa.lt
2018-05-26 15:37

Australijos saugumo ir žvalgybos organizacijos (ASIO) vadovas Ducanas Lewisas perspėjo, kad užsienio agentų rezidevimas šalyje pasiekė „beprecedenčius mastus“. Pasak pareigūno, šiuo metu saloje – valstybėje veikia daugiau agentų nei Šaltojo karo metais.

Generalisnis ASIO direktorius ketvirtadienį perspėjo šalies senatą, kad užsienio atstotų vykdoma špionažo ir kišimosi veikla yra kaip niekad pavojinga.

reklama

„Liūdna realybė yra tokia, kad šiuo metu Australijoje veikia daugiau užsienio žvalgybų atstovų nei per Šaltąjį karą ir jie pasitelkia kur kas daugiau būdų mus pulti. Kibernetinė sritis yra puikus pavyzdys“, – sakė D. Lewisas.

Pareigūnas informavo apie užsieniečių mėginimus gauti įslaptintą informaciją apie Australijos žvalgybos, diplomatijos, karinę veiklas, mineralinius išteklius, technologijų inovacijas.

Taučiau buvęs Gynybos departamento vadovas pabrėžė ypatingą nerimą dėl kėsinimosi į „strategiškai svarbias“ prekybos, politikos, ekonomikos, gynybos, saugumo, užsienio politikos ir diasporos sritis.

reklama

„Užsienio veikėjai slapta bando paveikti Australijos visuomenės pažiūras, vietinius žiniasklaidos ir valdžios atstovus, taip pat mažumų bendruomenes“, – sakė D. Lewisas.

Pareigūnas tikino, jog slaptas ir dažnai nelegalus užsieniečių agentų veikimas nukreiptas prieš Australiją ir šalies nacionalinius interesus.

„Ir tai nėra teorinės spėlionės“, – šalies senate pabrėžė australas.

Pasak D. Lewiso, tam tikra užsienio veikėjų veikla iškart daro žalą, kiti veiksmai materializuojasi per eilę metų, kartais – dešimtmečių.

Pareigūnas senate nepaminėjo nei vienos konkrečios pavardės, tačiau netrūksta manančių, kad šie pareiškimai iliustruoja buvusio šalies premjero Malcolmo Turnbullo patarėjo Kinijos klausimams Johno Garnauto komentarus. Pastarasis prieš porą mėnesių JAV Atstovų rūmų ginkluotųjų pajėgų komitetą informavo apie įžūlų Kinijos agentų kišimąsi į Australijos vidaus reikalus. Vašingtone Australijos atstovas taip pat informavo apie rusų agentų veikimą jo gimtojoje šalyje, tačiau pabrėžė, kad minėtų dviejų šalių veikimas vyksta skirtingais būdais.

reklama

„Rusija siekia greitų rezultatų, todėl nelegali veikla pastebima greičiau. Kinai, kita vertus, yra kantrūs, strategiški, veikia ištisus metus, įkuria fondus ir organizacijas“, – sakė J. Garnautas.

J. Garnautas JAV senatoriams pristatė Australijos pasiūlymą praplėsti ir patikslinti užsienio kišimosi į nacionalinius reikalus apibrėžimą ir nusistovėjusias tarptautines normas. Po virtinės Australijoje nuskambėjusių kaltinimų dėl daromos įtakos Australijos premjeras M. Turnbullas netgi viešai pacitavo ataskaitas, kuriose apibrėžiami Kinijos veiksmai.

Šie šalies lyderių veiksmai įsiutino Pekiną, todėl valstybių dvišaliai santykiai tapo itin įtempti.

reklama