Prorusiškame Vilniaus Rusijos forume – kalbos apie galimą agresiją Baltijos šalyse ir oligarchų ateitį

Vilnius Russia forum 2018
Vilnius Russia forum 2018
© Edvard Blaževič

Dvi dienas Trakų rajone vykęs Vilniaus Rusijos forumas nėra prieš Rusiją nukreiptas renginys, įsitikinęs Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

„Tai yra prorusiškas renginys, o ne priešingai. Rusija yra didelė, ją sudaro ne tik Kremlius. Joje daug laisvai mąstančių žmonių, kuriems ne visiems lengvas gyvenimas ten. Šio forumo tikslas – dialogo palaikymas. Tai yra ne tik mūsų tikslas, tai visos ES tikslas“, – sakė ministras per penktadienį surengtą spaudos konferenciją.

reklama

Ši tradicija, pasak L. Linkevičiaus, bus palaikoma ir toliau. Kitąmet vyks jau šeštasis forumas: „Tradiciją tęsime, džiaugiuosi, kad svečiai Vilniuje jaučiasi beveik kaip namie. Aptariami klausimai buvo dviejų tipų. Yra vidinė Rusijos politika, į kurią mes nesikišime ir neturime tikslo to daryti. Bet norime žinoti informaciją, ką galime daryti tarptautinėje arenoje, kam skirti dėmesio“, – teigė L. Linkevičius.

Šiais metais pagrindinis forumo dalyvių dėmesys buvo skirtas padėčiai Rusijoje po šįmet įvykusių šalies prezidento rinkimų, pilietinės visuomenės ir žiniasklaidos veiklos būdams griežtai kontroliuojamoje aplinkoje, stiprėjančiai Rusijos priešiškai veiklai Vakarų atžvilgiu, išpuoliams prieš liberalios demokratijos vertybes.

V. Putinas mėgins pasinaudoti rinkimais Lietuvoje

reklama

Buvęs pasaulio šachmatų čempionas, rašytojas ir politikas Garis Kasparovas teigia, kad Vilnius tapo Rusijos opozicijos sostine.

„Vilnius tapo Rusijos opozicijos sostine. Mes čia visuomet randame supratimą ir palaikymą. Čia renkasi skirtingo požiūrio ir ideologijų žmonės, bet jie supranta, kad Rusijos ateitis neįmanoma be diktatūros, režimo atsikratymo, kuris sulaiko šalį nuo grįžimo į civilizuotą pasaulį. Čia galime vesti dialogą, kuris įgauna pagreitį“, – sakė G. Kasparovas.

Kalbėdamas apie ateityje galimą V. Putino elgesį Baltijos šalių atžvilgiu, jis nebuvo nusiteikęs optimistiškai: „Man suprantamas Baltijos šalių susirūpinimas dėl būsimų V. Putino veiksmų, bet spėjote įstoti į ES, NATO, tai yra politinis ir karinis palaikymas. Nemanau, kad V. Putinas ryšis karinei operacijai, bet akivaizdu, kad ir toliau veiks jam įprastais metodais, vyks hibridinis karas. Artėjantys rinkimai Lietuvoje – ideali platforma tam. Kol V. Putinas Kremliuje, tol agresija nedings.“

Siūloma didinti asmeninę rusų oligarchų atsakomybę

V. Putino aplinkoje esantys oligarchai turėtų gauti daugiau sankcijų užsienyje, mano Rusijos valdžios kritikas Vladimiras Kara-Murza.

reklama

„Daug metų egzistuoja veidmainiška situacija, kai V. Putino aplinkoje esantys oligarchai vagia Rusijoje, o pinigus leidžia Vakaruose, čia perka, investuoja, augina vaikus. O leidžia rusų mokesčių mokėtojų pinigus. Ir Vakarai leido tai daryti, tai yra tokio elgesio skatinimas“, – sakė jis.

V. Putino režimo kritikas sako, kad sprendimas turėtų būti personalinės sankcijos Rusijos prezidentui artimiems valdininkams, oligarchams: „Mes jau kelis metus aktyviai pasisakome už personalines sankcijas. Bet tai sankcijos ne Rusijai, tai sankcijos žmonėms, kurie elgiasi neteisėtai. Ne paslaptis, kad brangiausias nekilnojamasis turtas Londone priklauso rusų oligarchams. Apribojimo procesas sunkiai, bet juda. Jau šešios šalys įvedė apribojimo įstatymus, tarp jų ir Didžioji Britanija.“

Svarbu atskirti Kremlių nuo Rusijos

Kalbėdamas apie Vilniaus Rusijos forumą, V. Kara-Murza pabrėžė režimo bei visų rusų atskyrimo svarbą.

„Lietuva yra viena iš nedaugelio ES šalių, kurios atskiria Kremlių nuo pačios Rusijos. Lietuva supranta, kad Rusijoje yra daug skirtingų žmonių, juos visus reikia girdėti, ne tik tuos, kurie valdžioje.“

reklama

V. Putino kritiko Aleksejaus Navalno padėjėjas Vladimiras Ašurkovas pridūrė, kad forumo metu aptartų klausimų buvo daugiau nei atsakymų: „Man, kaip žmogui, kuris užsiima politika, buvo svarbu pamatyti pažįstamus veidus, visus opozicijos narius, apsikeisti nuomonėmis. Svarbūs buvo rinkimų, agresyvios politikos klausimai, jų daugiau nei atsakymų. Bet pagrindinis atsakymas – kad turime ruoštis, užsiimti politiniais ir pilietiniais projektais. Džiaugiuosi, kad tai yra vieta dialogui.“

Šiais metais vykusį Vilniaus Rusijos forumą organizavo Užsienio reikalų ministerija, Rytų Europos studijų centras ir Andrejaus Sacharovo demokratijos plėtros tyrimo centras prie Vytauto Didžiojo universiteto. Vilniaus Rusijos forumas rengiamas nuo 2013 m. Šiemet jis vyko jau penktą kartą, į jį susirinko per šimtą politikų, pilietinės visuomenės atstovų, žmogaus teisių gynėjų, akademikų, žurnalistų iš Rusijos, Lietuvos, Vakarų šalių.

Forume aptariamos Rusijos vidaus ir užsienio politikos aktualijos, žmogaus teisių padėtis, Rusijos santykiai su Vakarais, šių santykių perspektyvos.

reklama

„Prorusiškame“ Vilniaus Rusijos forume – kalbos apie galimą agresiją Baltijos šalyse ir oligarchų ateitį

Vilnius Russia forum 2018
+23