Pinigų netekusių kreditorių baimės: STT sučiupta bankroto administratorė rado landą įstatymuose?
Papildyta

R. Trimailienės namuose teisėsauga atliko kratą
R. Trimailienės namuose teisėsauga atliko kratą
© Alfa.lt

Balandžio pabaigoje STT Vilniuje sulaikė žinomą bankroto administratorę Raisą Trimailienę – moteris figūruoja keliuose ikiteisminiuose tyrimuose dėl kyšio ėmimo, prekybos poveikiu ir pinigų iššvaistymo. R. Trimailienė buvo dviem mėnesiams nušalinta nuo pareigų, tačiau baiminamasi, kad bankroto administratorė naudojasi įstatymų spragomis ir toliau netiesiogiai kontroliuoja bankroto procedūras.

Prieš mėnesį R. Trimailienė buvo sulaikyta STT Kauno valdybos pareigūnų, atliekant ikiteisminį tyrimą dėl prekybos poveikiu ir kyšio ėmimo. Įtariama, kad bankroto administratorė už 14 tūkst. eurų atlygį pažadėjo bankrutuojančios įmonės buvusiam direktoriui palankiai baigti bankroto procedūrą ir dalį kyšio iš jo priėmė. R. Trimailienės namuose ir darbo vietoje atliktos kratos, paimti tyrimui reikšmingi daiktai ir dokumentai.

reklama

Ši bankroto administratorė figūruoja ir dar viename ikiteisminiame tyrime – į teisėsaugą dėl R. Trimailienės kreipėsi bankrutuojančios Kėdainių bendrovės „Laugina“ kreditoriai, pastebėję, kad bankroto administratorė išleido kone dvigubai daugiau jų lėšų, nei leido bankroto procedūrų administravimo sąmatą ir administratorės atlyginimą nustatęs teismas, o bankroto procedūroms išleista suma jau gali viršyti 100 tūkst. eurų.

Galimai nusikalstamą R. Trimailienės elgesį rodo pirkiniai, už kuriuos bankroto administratorė sumokėjo bankrutuojančios bendrovės lėšomis. Patyrinėjus buhalteriją paaiškėjo, kad R. Trimailienė į „Lauginos“ bankroto procedūrų išlaidas įrašė vienu metu pirktas tris porcijas sriubos, tris kalakutienos kepsnius ir keturis puodelius kavos, taip pat savaitgalio nakvynę viešbutyje, esančiame mieste, kuriame „Laugina“ jokio turto neturi, pirštines, virdulį, apsiaustą nuo lietaus ir panašius dalykus.

Nušalinta, bet procedūras kontroliuoja?

reklama

STT sulaikyta R. Trimailienė greitai buvo paleista, tačiau dviem mėnesiams nušalinta nuo pareigų – jos vykdytos bankroto procedūros turi arba sustabdytos, arba perduotos kitiems bankroto administratoriams.

Bet turto iššvaistymu R. Trimailienę įtariantys „Lauginos“ kreditoriai baiminasi, kad bankroto administratorė ir toliau netiesiogiai kišasi į bendrovės bankroto procedūras – įgaliojimus vesti „Lauginos“ bankroto procedūrą įtariamoji patikėjo asmeniui, priimtam į jos vadovaujamą bendrovę „BankromaX“ ir tiesiogiai jai pavaldžiam.

„Lauginos“ kreditoriai įtaria, kad vietoje R. Trimailienės bankroto procedūrą perėmęs bankroto administratorius Irmantas Malinauskas, būdamas tiesiogiai pavaldus vienintelei „BankromaX“ akcininkei ir direktorei, vykdys šios nurodymus, kaip tvarkyti bankroto bylą.

Skunde nurodoma, kad R. Trimailienė turi dar vieną bendrovę, veikiančią kaip bankroto administratorius, pavadintą „Rožių slėniu“. Po paros sulaikymo paleista į laisvę, R. Trimailienė visas šios bendrovės vykdytas bankroto procedūras perdavė vykdyti tam pačiam I. Malinauskui.

Į Kauno apygardos teismą kreipęsi „Lauginos“ kreditoriai prašo vietoje „BankromaX“ darbuotojo skaidriu atrankos būdu atrinkti ir paskirti kitą bankroto administratorių.

reklama

Skaidrumo labui paskyrė kitą administratorių

Kauno apygardos teismas ketvirtadienį R. Trimailienės valdomą bendrovę nušalino nuo „Lauginos“ bankroto procedūrų, o administruoti šios įmonės bankrotą patikėjo kitam administratoriui. Teisėjas Egidijus Tamašauskas nurodė, kad nutartis, kuria liepiama R. Trimailienės bendrovei nusišalinti nuo bankroto procedūrų, turi būti vykdoma skubiai, o pati bankroto administratorė per penkias dienas turi perduoti visą turimą medžiagą kitam bankroto administratoriui.

Nutartyje pažymima, kad R. Trimailienės bankroto procedūra sklandžiai nevyksta jau dvejus metus, pačią bankroto administratorę siekiama nušalinti jau trečią kartą.

Taisyti įstatymų nesiruošia

Tokiomis įstatymų spragomis, kurios leidžia tvarkomas bankroto procedūras perleisti savo darbuotojams, bankroto administratoriai galės naudotis dar ilgai – Alfa.lt žiniomis, nei viename Seimo komitete pastaruoju metu nebuvo svarstytos įstatymų pataisos ar projektai, kuriais būtų siekiama sugriežtinti bankroto administratorių kontrolę. Maža to, sunku pasakyti, kas turėtų imtis iniciatyvos.

reklama

Anot Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininko pavaduotojo Stasio Šedbaro, pastaruoju metu šiame komitete nebuvo svarstyti su bankroto administratorių veikla susiję teisės aktai, be to, su bankroto administratoriais susijusius teisės aktus turėtų nagrinėti Ekonomikos komitetas. Tačiau pastarojo pirmininkas Rimantas Sinkevičius teigė, kad su bankroto administratoriais susiję teisės aktų projektai turėtų būti nagrinėjami ne Ekonomikos komiteto, bet Biudžeto ir finansų komiteto.

Šio komiteto pirmininkas Stasys Jakeliūnas mano atvirkščiai – tokie teisės aktai turėtų būti svarstomi Ekonomikos komitete.

reklama