Dėl piktnaudžiavimo išteisintas VLK vadovas A. Sasnauskas grąžinamas į pareigas

Algis Sasnauskas
Algis Sasnauskas
© Karolis Kavolėlis / Alfa.lt
BNS
2018-05-24 15:21

Dėl piktnaudžiavimo išteisintas buvęs Valstybinės ligonių kasos (VLK) vadovas Algis Sasnauskas grąžinamas į pareigas.

Vilniaus apygardos administracinis teismas ketvirtadienį paskelbė skubiai vykdyti nutartį dėl jo grąžinimo į pareigas.

Teismas taip pat paskelbė, kad neteisėtai atleistam A. Sasnauskui taip pat priteista beveik 45 tūkst. eurų – vidutinė alga nuo jo nušalinimo dienos iki teismo sprendimo. Minėtas sprendimas dar gali būti skundžiamas Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.

Ši byla teisme buvo nagrinėjama pagal A. Sasnausko skundą.

Buvęs VLK vadovas pareigų neteko 2016 m. liepą, kai Apeliacinis teismas paliko galioti jam paskelbtą apkaltinamąjį nuosprendį piktnaudžiavimo byloje.

reklama

Ji susijusi su 2009 m. VLK organizuotais ir vykdytais tariamai viešųjų intelektualinės saugos paslaugų pirkimais, nors realiai jais siekta pirkti paslaugą pasiklausymo aparatūrai aptikti ir ją neutralizuoti.

Buvo įtariama, kad to siekė pats įstaigos vadovas A. Sasnauskas, siekdamas apsisaugoti nuo teisėsaugos institucijų tyrimų.

Tačiau šiemet kovą bylą dar kartą išnagrinėjęs Apeliacinis teismas buvusį VLK vadovą visiškai išteisino. Nuosprendis įsiteisėjo, tačiau prokuratūra rašys skundą Aukščiausiajam Teismui.

Pernai gegužės 22 d. A. Sasnauskas parašė prašymą sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai, prašydamas jį grąžinti į ankstesnes pareigas. Birželio 12 d. ministras pateikė atsakymą, kad atsisako tenkinti šį prašymą.

Birželio pabaigoje A. Sasnauskas kreipėsi į Vilniaus apygardos administracinį teismą, kad neteisėtais būtų pripažinti sveikatos apsaugos ministro veiksmai. A. Sasnauskas skundė ir ankstesnio sveikatos apsaugos ministro Juro Požėlos 2016 m. liepos 18 d. įsakymą, kuriuo jis atleistas iš pareigų.

reklama

Teisėjas Rytis Krasauskas paskelbė, kad abiejų ministrų raštai ir įsakymai dėl A. Sasnausko grąžinimo ir jo atleidimo panaikinami.

„Trumpai motyvai – buvo konstatuota, kad vadovaudamasis Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo praktika, teisingumo ir proporcingumo principais, įvertinęs, kad Lietuvos apeliacinis teismas 2018 m. kovo 28 d. nuosprendžiu pareiškėjas buvo išteisintas, jam nepadarius veikos, turinčios nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių, dėl kurių, iš esmės, jis ir buvo skundžiamu įsakymu atleistas iš Valstybinės ligonių kasos vadovo pareigų. Teismas konstatavo, kad nagrinėjamu atveju yra pagrindas pareiškėjo skundą tenkinti, o pareiškėjo atleidimą iš pareigų pripažinti neteisėtu“, – per posėdį sakė teisėjas R. Krasauskas.

Jis teigė, kad Sveikatos apsaugos ministerijos teiginiai, kad A. Sasnausko atleidimo metu buvo remtasi galiojusiu teisiniu reguliavimu, nagrinėjamoje byloje yra „teisiškai nereikšmingi“.

Teismas, spręsdamas dėl pareiškėjo pažeistų teisių gynimo, taikė Darbo kodekso, galiojusio ik 2017 metų liepos 1 d. nuostatas.

„Tam, kad pareiškėjo teisės būtų pilnai apgintos, turi būti priteisiamas vidutinis darbo užmokestis už visą priverstinės pravaikštos laiką“, – sakė teisėjas R. Krasauskas.

reklama

Ministerijos atstovė prašė teismo sumažinti išmoką A. Sasnauskui, atsižvelgiant į tai, kad ministras elgėsi teisėtai ir pagrįstai, tuo metu egzistavo pagrindai A. Sasnauskui atleisti.

Vilniaus apygardos administracinis teismas savo sprendime pažymėjo, kad jis negali elgtis kitaip, nes nurodyta Darbo kodekse. Be to, teismas nenustatė, kad dėl pareiškėjui iš ministerijos priteistos sumos nukentėtų kitų tarnautojų interesai.

A. Sasnauskas per teismą taip pat bandė stabdyti konkursą į VLK vadovus, prašė neskirti jo laimėtojo, kol nebus galutinai išnagrinėtos teismuose esančios jo bylos. Teismas šio reikalavimo netenkino. A. Sasnauskas bandė nušalinti jam nepalankų sprendimą priėmusį teisėją, tačiau pareikštas nušalinimas buvo atmestas.

VLK be nuolatinio vadovo dirbo ne vienus metus. Laikini vadovai nuo 2014 m. buvo skiriami dėl ilgai užsitęsusio A.Sasnausko baudžiamosios bylos proceso.

VLK dabar vadovauja Jūratė Sabalienė, laimėjusi konkursą praėjusių metų rugsėjį.

reklama

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), kuriai pavaldi VLK, bylos nagrinėjimo metu kėlė klausimą ir dėl nepriekaištingos A. Sasnausko reputacijos, kadangi jis pretenduoja į itin svarbios įstaigos, administruojančios privalomojo sveikatos draudimo 1,2 mlrd. eurų biudžetą, vadovus.

SAM anksčiau yra sakiusi, kad jei būtų svarstoma galimybė dėl A. Sasnausko grąžinimo, ji turėtų kreiptis į specialiąsias tarnybas, tai yra Specialiųjų tyrimų tarnybą, dėl informacijos apie pretendentą.

Ketvirtadienį paskelbtą teismo sprendimą ministerija žada komentuoti vėliau.

„Sveikatos apsaugos ministerija tik šiandien darbo pabaigoje gavo teismo sprendimą, tad natūralu, kad reikia šiek tiek daugiau laiko mūsų teisininkams su juo išsamiai susipažinti. Tik tuomet bus galima plačiau pakomentuoti, kaip bus vykdomas teismo sprendimas“, – BNS sakė sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos patarėja Lina Bušinskaitė-Šriubėnė.

Anot jos, šiuo metu SAM nėra gavusi buvusio VLK vadovo prašymo jį grąžinti į darbą.

reklama

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.