Tyrėjai: MH17 lėktuvas buvo numuštas virš Ukrainos rusų kariškių raketa

Raketa BUK-TELAR, numušusi „Malaysia Airlines“ keleivinį orlaivį
Raketa BUK-TELAR, numušusi „Malaysia Airlines“ keleivinį orlaivį
© SCANPIX
Alfa.lt | BNS
2018-05-24 12:45

Malaizijos oro bendrovės „Malaysia Airlines“ reisu MH17 skridusio lėktuvo numušimą tiriantys tarptautiniai tyrėjai ketvirtadienį pirmą kartą paskelbė, kad raketa, kuria virš Ukrainos buvo numuštas šis lėktuvas, buvo atvežta iš vienos rusų kariuomenės brigados.

Nyderlandų vadovaujama Jungtinė tyrėjų komanda (JIT) „priėjo prie išvados, kad BUK-TELAR, kuria buvo numuštas (reiso) MH17 (lėktuvas), buvo iš 53-iosios priešlėktuvinių raketų brigados, įsikūrusios Kurske, Rusijoje“, sakė olandų tyrėjas Wilbertas Paulissenas.


Raketa BUK-TELAR, numušusi „Malaysia Airlines“ keleivinį orlaivį© SCANPIX

„53-ioji brigada yra Rusijos ginkluotųjų pajėgų dalis“, – spaudos konferencijoje Nyderlanduose sakė jis.


Aviakatastrofa, kai virš Ukrainos Donecko regiono buvo pamuštas „Malaysia Airlines“ keleivinis laineris, įvyko 2014 m. liepos 17 d. Žuvo visi 298 keleiviai ir įgulos nariai. Daugiausia žuvusiųjų – olandai, tačiau tarp aukų yra 17 valstybių piliečių, įskaitant australus, britus, malaiziečius ir indoneziečius.

Britanijoje veikiantys tyrėjai „Bellingcat“ jau anksčiau skelbė, kad MH17 buvo numuštas Kursko 53-iosios priešlėktuvinių brigados raketa. 

Nepaisant pateikiamų įrodymų, Maskva griežtai neigia sąsajas su aviakatastrofa. Rusijos remiami Ukrainos rytuose veikiantys separatistai taip pat neigia, kad jie detonavo „Malaysia Airlines“ pamušusią raketą. Pastarieji pateikė ne vieną versiją, kodėl galėjo įvykti keleivinio lainerio katastrofa, tačiau tarptautiniai tyrėjai visas jas atmetė.


Ukrainoje pradėti numušto Malaizijos lėktuvo nuolaužų šalinimo darbai© SCANPIX

2016 m. JIT paviešino tyrimo išvadas, kuriose buvo teigiama, kad 298 žmones gabenęs orlaivis raketa buvo pamuštas iš Donecko regione stovėjusios „Buk“ raketinės sistemos, priklausančios Rusijos kariuomenei. Tačiau tąkart tyrėjai tiesiai nenurodė, kas konkrečiai paleido raketą.

Dabar komanda pagal filmuotą medžiagą ir nuotraukas kruopščiai atkūrė kelią, kuriuo kolona su minima raketa atvyko iš Kursko per sieną į Ukrainą.

„(Tyrėjai) nustatė, kad minima BUK-TELAR turi virtinę unikalių ypatybių. Šios ypatybės pasitarnavo kaip tam tikras raketos pirštų atspaudas“, – pridūrė W. Paulissenas.


„Bellingcat” ataskaita apie 53-osios zenitinės raketos brigados vaidmenį MH17 katastrofoje© Stop kadras

Tyrėjai didžiausią dėmesį skiria maždaug 100 žmonių, įtariamų „aktyviu vaidmeniu“ per minimą incidentą, bet viešai jokių įtariamųjų vardų nėra paskelbę.

Vyriausiasis tyrėjas Fredas Westerbeke ketvirtadienį sakė, kad vyksta jau paskutinė tyrimo fazė, bet pridūrė, jog darbo dar yra.

Pastaraisiais metais tyrėjai „gavo daug įrodymų, bet dar nėra pasirengę“ imtis veiksmų dėl kaltinimų pareiškimo, spaudos konferencijoje sakė jis.

Olandų pareigūnai yra paskelbę, kad bet kokių areštuotų įtariamųjų teismas vyks Nyderlanduose pagal bendram tyrimui vadovaujančių šalių susitarimą.

reklama

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

Tyrėjai: MH17 lėktuvas buvo numuštas virš Ukrainos rusų kariškių raketa

Raketa BUK-TELAR, numušusi „Malaysia Airlines“ keleivinį orlaivį
+2