Vos ne Saulės mūšis: susipliekė žinomas dizaineris ir Šiaulių meras

Nuo V. Puronui priklausančios mansardos nukabinamas miesto valdžiai neįtikęs tentas.
Nuo V. Puronui priklausančios mansardos nukabinamas miesto valdžiai neįtikęs tentas.
© Artūras Staponkus

Ilgametis Šiaulių miesto dizaineris Vilius Puronas miesto bulvare ant jam priklausančios mansardos Vilniaus ir Tilžės gatvių sankirtoje pakabino naują tentą su užrašu „Už Šiaulius 1918–2018“. Jis pakeitė gegužės pradžioje vėjo nuplėštą toje pat vietoje anksčiau kabėjusį. Šiaulių valdininkai suskubo reaguoti – tentas vakar ne tik buvo nukabintas, bet ir visos metalinės jo konstrukcijos nuardytos. 

2016 m. buvo nuimtas dar vienas V. Purono sukurtas ir iškeltas tentas, kuris reklamavo Šiaulių universitetą. 

reklama

Ilgametis Šiaulių miesto dizaineris nesupranta, kodėl pradėjo kilti klausimų, kam priklauso ant jo privačios mansardos esantis ir už jo paties pinigus legaliai sukonstruotas reklaminis stendas.

Tentas – tik pretekstas?

V. Puronas teigė, jog, viena vertus, yra pritrenktas, o kita vertus – šypsosi, kiek jam tai leidžia daryti lūpos.

reklama

„Prieš dvi dienas užkabinau naują plakatą. Jį bekabinant be jokio įspėjimo staiga ateina valdininkai teigdami, kad neturiu teisės kabinti, ir nuvaro visus mano darbuotojus nuo tento. Visą laiką čia buvo jubiliejinis plakatas, iškabėjo pakankamai solidų laiką ir niekam neužkliuvo. Tačiau per vėtrą nuplyšo jo gabaliukas, tad teko už savo pinigus užsakyti naują. 

Tiek tentas, tiek konstrukcija, tiek mansarda, tiek dokumentai, tiek pinigai yra asmeninis dalykas. Šis tentas tik pretekstas kariauti su manimi, bet aš ne kariauju, o atgal atsišaudau. 

Nuo pat pradžių dalyvavau kuriant miesto įvaizdį. Man nedaro gėdos tai, jog tam tikros galimybės leido miestui tapti savitam ir įdomiam turistams. 

Šiauliai pradėjo smarkiai girgždėti, kai į valdžią atėjo atsitiktiniai žmonės, kuriems trūksta administracinio darbo patirties, istorijos ir kūrybinių žinių. Vienas iš valdžios prašovimų ir yra šis tento nupjovimas. 

2002 m. miesto centre buvo numatyta keletas puošybinių tentų. Visą laiką funkcionavo ne komercinė, o miesto kultūrinė reklama. Juk miestas nėra vien tik gatvės, tai yra žmonių sankaupa, kai panaudojant protą jis tampa savas. 

reklama

Vieną kartą valdininkai jau yra gavę per snapą, kai nuplėšė užrašą „Šiauliai – universitetinis miestas“. 

Reklamos turi ne tik lietuvišką, bet ir europietišką, ir pasaulinę sistemą. Visiems norisi parodyti tuštybę, pinigų kaip šieno, o galvos tuščios“, – piktinosi ilgametis Šiaulių miesto dizaineris V. Puronas.


snaujienos.lt nuotr.

Ilgametis Šiaulių miesto dizaineris V. Puronas mano, jog tentas yra tik miesto valdžios pretekstas su juo kariauti. Artūro Staponkaus nuotr.

Turėtų būti gerbiamas, o ne niekinamas

Šiaulių miesto savivaldybės tarybos narys Gedeminas Vyšniauskas teigė, jog jam matyti tai, kas vyksta, turbūt yra skaudžiau nei pačiam V. Puronui.

„Širdis krauju srūva matant, kad miestas iškasinėtas, griuvėsiais paverstas, o atvaroma visa darbuotojų brigada pjaustyti tentus. Gal tas plakatas ir netiko, nesiginčiju, bet kodėl reikėjo visą konstrukciją sunaikinti? Teismo juk buvo pripažinta kaip teisėta. Dabar dar vienas teisminis procesas vyks dėl šio tento nuėmimo, juk nuo privačios nuosavybės nuėmė. Juk gal ir stogą galėjo sugadinti. Tai kas toliau? Už visas šias klaidas turi sumokėti mokesčių mokėtojai. Man trūksta žodžių. 

V. Puronas turėtų būti gerbiamas, o ne niekinamas ir menkinamas. Su jo menu kovojama, jo menas yra iš miesto ujamas. Labai skaudu ir apmaudu, kad taip elgiamasi. Žmogus visą savo sąmoningą gyvenimą pašventė Šiaulių miestui. Man dirbant Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriumi, su V. Puronu labai lengvai radome bendrą kalbą. Dabar šis žmogus maišomas su žemėmis. Ši situacija eilinį kartą virs teismais“, – prognozavo Šiaulių miesto tarybos narys G. Vyšniauskas.

Mero pozicija: kėlė grėsmę

Miesto savivaldybės svetainėje operatyviai buvo paviešinta žinia: „Šiaulių miesto savivaldybės administracijos nurodymu nuimta reklamos konstrukcija ant Tilžės g. 151 namo terasos. Pasak administracijos direktoriaus Antano Bartulio, imtis ryžtingų sprendimų jį įpareigoja įstatymai. Šiaulių mero Artūro Visocko teigimu, mieste vis labiau turi įsigalėti teisės viršenybė.

Daug teisinių ginčų kėlusi reklamos konstrukcija ant Tilžės g. 151 numeriu pažymėto pastato terasos pagaliau nuimta. Šiaulių miesto savivaldybės nurodymu nuimtas reklaminis tentas grąžintas šeimininkui, o metalinė konstrukcija išmontuota. Pasak Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus A. Bartulio, reklama buvo įrengta neturint leidimo, todėl buvo nelegali.

„Vietos savivaldos įstatyme aiškiai parašyta, kad savivaldybės administracijos direktorius tiesiogiai ir asmeniškai atsako už įstatymų, Vyriausybės ir savivaldybės tarybos sprendimų įgyvendinimą savivaldybės teritorijoje. Leidimo tuo adresu įrengti išorinę reklamą išduota nebuvo, taigi, pagal Reklamos įstatymą, niekam nebuvo suteikta teisė tai daryti. Šiuo atveju nesvarbu, kam ji priklauso, ji įrengta nesilaikant įstatymų“, – teigė A. Bartulis.

„Netvarka turi būti suvaldyta, niekas mieste negali turėti išskirtinių sąlygų prieš įstatymus. Teisės viršenybė Šiauliuose vis labiau ims viršų. O šitas konkretus įrenginys galimai dar buvo nesaugus ir kėlė grėsmę aplinkiniams“, – situaciją komentavo Šiaulių meras A. Visockas.

reklama