„Raptors“ persitvarkymo laikotarpis: kiek realūs klubo vadovų bandymai iškeisti J. Valančiūną?

Jonas Valančiūnas
Jonas Valančiūnas
© SCANPIX
Alfa.lt
2018-05-24 20:23

Praėjo jau dvi savaitės nuo tada, kai Toronto „Raptors“ patyrė eilinį fiasko NBA atkrintamosiose varžybose, o juos eliminavusiems Klivlando „Cavaliers“ krepšininkams tebekovojant dėl patekimo į finalą „roplių“ vadovai sprendžia jau ateinančio sezono klausimus.

Praėjus kelioms dienoms po sutriuškinimo ketvirtosiose Rytų konferencijos pusfinalio rungtynėse Klivlande ekipa nusprendė išsiskirti su ilgamečiu „Raptors“ strategu Dwane‘u Casey, o kol vyksta naujojo klubo vairininko paieškos, sprendžiamos dilemos ir dėl milžiniškas pinigų sumas ateinantį sezoną susišluosiančių lyderių.

reklama

Keturi Toronto žaidėjai – Kyle‘as Lowry, DeMaras DeRozanas, Serge‘as Ibaka ir Jonas Valančiūnas – turi bent po dvejus metus galiojančias sutartis, o vien per ateinantį sezoną jie visi sudėjus gaus net 99 mln. JAV dolerių.

Toks „Raptors“ susisaistymas su lyderiais nepalieka jiems daug laisvės tarpsezonyje – komanda neturi galimybių įsigyti pajėgių laisvųjų agentų, o vienintelis kelias norint atnaujinti sudėtį jiems yra vykdyti mainus.

„Sporting News“ apžvalgininkas Seanas Deveney nusprendė panagrinėti, kokios yra „Raptors“ galimybės iškeisti kiekvieną iš keturių pagrindinių žaidėjų, o taip pat – ką Torontas galėtų gauti mainais ir kiek apskritai tikėtina, kad klubo vadovas Masai Ujiri ryšis atsisveikinti su konkrečiu žaidėju. Be to, savo nuomonę šiais klausimais išsakė ir neatskleistas komandos vadovas, pasak kurio, didžiausia tikimybę, jog „Raptors“ ryšis atsisveikinti su K. Lowry.

reklama

Lietuvio sutartis nebeatrodo taip prastai

Analizuodamas J. Valančiūno situaciją, apžvalgininkas išskyrė, jog lietuviui ką tik suėjo 26-eri, o tai reiškia, kad jo vertė turėtų būti pasiekusi patį piką. Be to, uteniškis ką tik sužaidė neabejotinai geriausią savo sezoną NBA, o faktas, kad „Raptors“ per šešerius metus taip ir nepavertė jo svarbesne figūra puolime yra kiek keistas.

Pasak amerikiečio, stabiliai tobulėjantis, sąlyginai jaunas bei vis dar potencialo turintis žaidėjas gali tapti puikia figūra mainuose. Be to, „Raptors“ turi ir kuo pakeisti lietuvį – sparčiai tobulėja jaunasis austras Jakobas Poeltlas, o taip pat yra ir penktojoje pozicijoje galintys žaisti sunkieji krašto puolėjai Pascalis Siakamas ir tas pats S. Ibaka. Tuo tarpu JV pradėjo mesti iš tritaškio zonos, tačiau iš esmės lieka tik jėga arti krepšio.


Jonas Valančiūnas© SCANPIX

Vis dėlto, ėmęs svarstyti priežastis, sulaikysiančias „Raptors“ nuo lietuvio išsiuntimo į kitą NBA komandą, S. Deveney pirmiausia paminėjo „protingą“ jo sutartį. Nors 34 mln. per dvejus metus nėra mažai, tačiau tai nėra ir kosminiai pinigai, mokami kai kuriems vilčių nepateisinusiems NBA žaidėjams, tad pasilikus J. Valančiūną sudėtyje „Raptors“ piniginė labai stipriai nenukentėtų.

Be to, nors ir nėra itin universalus „centras“, J. Valančiūnas yra gana patikimas taškų rinkėjas po krepšiu, o jo žaidimas kitoje aikštės pusėje taip pat pamažu gerėja. Mainų rinka yra gerokai perpildyta vidurio puolėjais, kurių sutartis siekia labai nepamatuotas sumas, o ir patys „Raptors“ kurį laiką mėgino rasti ekipą, kuriai galėtų įsiūlyti J. Valančiūną, tad panašu, kad bet koks gautas pasiūlymas už lietuvį greičiausiai neatstotų jo vertės, duodamos komandai.

Ir visgi – ko Torontas galėtų tikėtis mainais už Lietuvos rinktinės lyderį? Kaip išsireiškė S. Deveney, iškeitę problematišku ilgą laiką laikytą „centrą“ „Raptors“ greičiausiai gautų dar didesnę problemą – sėkmės jiems su Dwighto Howardo, Marčino Gortato, Hassna Whiteside‘o ar Tysono Chandlerio sutartimis. Net ir toks žaidėjas kaip Marcas Gasolis dabar nebeatrodo viliojančiai – ispanui jau sukako 33-eji, o su traumomis kovojantis jo kūnas jau ko gero nebebus geriausioje formoje, kurioje M. Gasolis buvo tapęs net geriausiai besiginančiu lygos krepšininku.

Neįvardintas komandos vadovas aptardamas lietuvio situaciją teigė, jog „Raptors“ jau ilgą laiką bando atsikratyti lietuviu, tačiau dabar situacija nebeatrodo tokia bloga – jo sutartis nėra pati didžiausia komandoje, o paties J. Valančiūno žaidimas gerėja – jis tampa agresyvesniu kovotoju dėl kamuolių ir geresniu žaidėju gynyboje.

Tad įvertinę „Raptors“ vadovai, ko gero, nuspręs, jog priežasčių iškeisti lietuvį nėra tiek jau daug. Jeigu jie sugebėtų rasti grąžą, kurią sudarytų pajėgus lengvojo krašto pozicijos žaidėjas – puiku. Tačiau nepaisant geresnio JV žaidimo, nedaug komandų naršo rinkoje ieškodami senamadiško ir nugara į krepšį žaisti mėgstančio aukštaūgio. S. Deveney apklaustas komandos vadovas įsitikinęs – J. Valančiūnas ir septintąjį savo sezoną pradės vilkėdamas „Raptors“ aprangą.

reklama

Realiausia – iškeisti įžaidėją

Analizuodamas kitų žaidėjų galimybes, S. Deveney priėjo išvadą, kad realiausiu „Raptors“ mainų objektu turėtų tapti K. Lowry.

Nors šiam krepšininkui – jau 32-eji, jo žaidimo stilius leidžia tikėtis, kad krepšininkas pernelyg nesutrukdydamas kitiems žaidėjams įsipaišytų ir kitoje sistemoje. Be to, jo sutartyje, priešingai nei D. DeRozano ir S. Ibakos atvejais, yra likę ne treji, o tik dveji metai, o tai taip pat yra Toronto komandos privalumas. Vis tik vargu, ar „Raptors“ už įžaidėją gali gauti labai vertingą grąžą – tai greičiausiai būtų pajėgus įžaidėjas ir didelis kito žaidėjo kontraktas, kuriuo Toronto mainų partneriai norėtų atsikratyti.


Kyle'as Lowry ir DeMaras DeRozanas© SCANPIX


Tuo tarpu kitų žaidėjų galimybės būti iškeistiems ne ką didesnės nei J. Valančiūno. Nors D. DeRozanas praėjusį sezoną buvo rezultatyviausias komandos žaidėjas, o su 23 taškų vidurkiu pateko ir į rezultatyviausiųjų dešimtuką visoje lygoje, jo neįprastas žaidimo stilius gali atbaidyti nemažą dalį potencialių mainų partnerių.

Gynėjas, itin retai ir gana prastai metantis tritaškius, verstų kitą komandą stipriai koreguoti savo puolimo schemas, o jo suprastėjantis žaidimas atkrintamosiose taip pat gali tapti atbaidančiu reiškiniu.

S. Ibakos atveju „Raptors“ atsikratyti šiuo puolėju gali būti itin sunku dėl košmariško jo pasirodymo praėjusiame sezone. Jei reguliariojo sezono metu afrikietis dar atrodė neblogai, tai atkrintamosiose per paskutines aštuonerias žaistas rungtynes rinko vos 6,8 taško bei 4,8 atkovoto kamuolio, o jo vizitine kortele anksčiau buvęs atletiškumas buvo lyg pranykęs.

Vargu, ar kažkuri komanda norėtų prisiimti didžiulę S. Ibakos sutartį, pagal kurią jis gauna po 22 mln. JAV dolerių per metus, o net jeigu „Raptors“ ir pavyktų atlikti mainus įtraukiant puolėją, gauta grąža greičiausiai nebūtų tai, apie ką svajoja M. Ujiri.

reklama