Geros žinios bankų klientams: atskleidė, kada tarpbankiniai pavedimai vyks be jokių laiko apribojimų

Elektroninė bankininkystė
Elektroninė bankininkystė
© BNS

Į Alfa.lt redakciją kreipęsis skaitytojas Valentinas piktinasi, kad Lietuvoje tarpbankiniai pavedimai vykdomi tik kelis kartus per dieną. Vyras, turintis nedidelį verslą, tikina, kad kartais „ore pakimba“ tūkstančiai eurų, kai reikia apmokėti sąskaitas, pervesti atlyginimus darbuotojams ar atlikti kitas pinigines operacijas. Verslininko teigimu, Lietuvoje buvo žadėta pakeisti sistemą taip, kad pinigų pervedimai būtų vykdomi realiuoju laiku visomis dienomis, net ir šventinėmis. Taigi jam kilo klausimas, kodėl tokios galimybės vis dar nėra.

5 kartus per dieną

reklama

„Swedbank“ atstovas spaudai Saulius Abraškevičius Alfa.lt teigė, kad nuo 2016 m. sausio 1 d. mokėjimai eurais tarp bankų vykdomi per Europos kliringo namus (EBA STEP2) kiekvieną banko darbo dieną. Visgi mokėjimai tarp bankų nevykdomi šeštadieniais, sekmadieniais, didįjį penktadienį prieš Velykas ir kitomis Lietuvos Respublikos teisės aktais nustatytomis poilsio ar švenčių dienomis. Šiuo atveju pervedimai tarp sąskaitų banko darbo dienomis vykdomi penkis kartus per parą.

Banko atstovo teigimu, faktinis lėšų įskaitymo į gavėjo sąskaitą laikas priklauso nuo gavėjo banko ir gali būti vėlesnis, nei nurodyta lentelėje.

„Jei pinigų gavėjo ir siuntėjo sąskaitos yra „Swedbank“, pervedimas bus atliktas tą pačią dieną. Paprastas mokėjimo pervedimas eurais į kredito įstaigą Lietuvoje bus atliktas tą pačią darbo dieną, klientui pavedimą pateikus iki 16 val. Jei pavedimas pateikiamas po nurodyto laiko, mokėjimas atliekamas kitą darbo dieną“, – aiškino jis.

reklama

Skubus mokėjimo pervedimas eurais į kredito įstaigą Lietuvoje bus atliktas tą pačią darbo dieną, klientui pavedimą pateikus iki 16 val. „Mokėjimas siunčiamas gavėjo bankui nedelsiant. Jeigu mokėjimo pavedimo suma yra 30 tūkst. eurų arba didesnė, tai mokėjimo pavedimo vykdymo terminas banko iniciatyva gali būti pratęstas, bet ne ilgiau kaip iki Mokėjimų įstatyme numatytų terminų“, – pridūrė S. Abraškevičius.

Tokią sistemą pasirinko patys bankai?

Paklaustas apie susidariusią situaciją, Lietuvos banko Rinkos infrastruktūros departamento direktoriaus patarėjas Martynas Rajunčius tvirtino, kad dauguma mokėjimų finansų įstaigos ribose, t. y. kai lėšos pervedamos į sąskaitą tame pačiame banke, jau dabar vyksta 24/7 režimu. Tačiau, kalbant apie didžiuosius šalies bankus, tarpbankiniai pervedimai vykdomi lėčiau. Kodėl?

„Taip atsitiko dėl to, kad didžiausi komerciniai bankai pasirinko ne Lietuvos banko, o kitą mokėjimo sistemą, kurioje mokėjimai atliekami tik darbo dienomis ir tik penkis kartus per dieną“, – aiškino M. Rajunčius.

Jis taip pat pridūrė, kad Lietuvos bankas dar pernai vienas iš pirmųjų Europoje pritaikė savo mokėjimų sistemą „CENTROlink“ momentiniams mokėjimams ir sudarė galimybes komerciniams bankams ir nebankiniams mokėjimo paslaugų teikėjams savo klientams pasiūlyti pažangią naujovę – mokėjimus 24/7 režimu.

reklama

Dalis mokėjimo sistemos „CENTROlink“ paslaugomis besinaudojančių mokėjimo paslaugų teikėjų jau atlieka šios paslaugos bandymus ir tokį atsiskaitymo būdą vartotojams pasiūlys, kai tik bus pasiruošę. „Be to, didžiausi Lietuvoje veikiantys komerciniai bankai yra įsipareigoję ne vėliau kaip iki kitų metų rudens pritaikyti savo bankines sistemas tarpbankiniams momentiniams mokėjimams. Vartotojai didžiausią tarpbankinių momentinių mokėjimų naudą pajus būtent tuomet, kai dauguma bankų ir FINTECH bendrovių pritaikys savo sistemas šiems mokėjimams“, – sakė Lietuvos banko atstovas.

reklama