Mirė amerikiečių literatūros milžinas Ph. Rothas

Philipas Roth
Philipas Roth
© SCANPIX
BNS
2018-05-23 07:15

Eidamas 86 metus mirė romanistas Philipas Rothas, buvęs tarp dominuojančių XX amžiaus antrosios pusės amerikiečių literatūros jėgų, praneša JAV žiniasklaida.

Rašytojas už savo romaną „Amerikietiška pastoralė“ („American Pastoral“) 1998-aisiais buvo apdovanotas prestižine Pulitzerio premija.

reklama

Apie Niujorke ir Konektikute gyvenusio Ph. Rotho mirtį pirmasis pranešė žurnalas „The New Yorker“. Laikraščiui „The New York Times“ tai patvirtino vienas artimas velionio draugas.

Eseistas ir kritikas Ph. Rothas labiausiai garsėjo Amerikos žydų patirties atspindėjimu savo darbuose. Rašytojo statusą literatūros scenoje po Antrojo pasaulinio karo nulėmė jo perteikiamos žinios universalumas. Jis pats kartą pasakė: „Aš rašau ne žydiškai, rašau amerikietiškai.“

Ilgą laiką P. Rothas sugebėjo dirbti ir produktyviai, ir labai kokybiškai. Tokios kūrybos pavyzdžiu galėtų būti politinė trilogija, kurią sudaro „Amerikietiška pastoralė“, 1998 m. „I Married a Communist“ ir 2000 m. „The Human Stain“.

reklama

Ph. Rothas yra pelnęs daugumą garbingiausių literatūrinių apdovanojimų, bet Nobelio literatūros premijos taip ir negavo.

Švedijos akademija anksčiau šį mėnesį paskelbė, kad šiemet Nobelio literatūros premija nebus paskirta dėl krizės, susijusios su kampanija prieš lytinį priekabiavimą #MeToo.

Philipas Miltonas Rothas gimė 1933 m. kovo 19 d. Niuarke Naujajame Džersyje. Jis yra Europos žydų, su XIX a. imigracijos banga atvykusių į JAV, vaikaitis.

„Portnojaus skundo“ („Portnoy’s Complaint“) autoriaus agentas Andrew Wylie sakė, kad rašytojas mirė antradienį vakare dėl širdies nepakankamumo.

Ph. Rothas buvo nuožmus satyrikas ir nepalenkiamas realistas, bebaimis pasakotojas apie seksą, mirtį, asimiliaciją ir likimą. Jis buvo ateistas, prisiekęs ištikimybę žemiškai vaizduotei.

reklama

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

Mirė amerikiečių literatūros milžinas Ph. Rothas

Philipas Roth