Politiniai manevrai Klaipėdos rajono taryboje: konservatorius išmetė už borto

Klaipėdos rajono taryboje suformuota nauja valdančioji dauguma.
Klaipėdos rajono taryboje suformuota nauja valdančioji dauguma.
© „Banga“
Agnė Adomaitė | Banga
2018-05-28 05:55

Iki savivaldybių tarybų rinkimų likus vos daugiau nei pusmečiui, Klaipėdos rajono savivaldybę sudrebino politikų rokiruotė. Sudaryta nauja valdančioji dauguma, kurioje šildosi socialdemokratai, „Tvarkos ir teisingumo“ bei Žemaičių partijos nariai.

Už borto liko iki šiol valdančiojoje daugumoje buvę konservatoriai. Pastariesiems buvusios koalicijos partnerių manevrai buvo netikėti, dar didesne staigmena tapo ilgamečių partijos narių – vicemerės Rūtos Cirtautaitės ir administracijos direktoriaus pavaduotojo Česlovo Banevičiaus – pasitraukimas iš Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) gretų.

reklama

Nepriimtina ultimatumų kalba

Klaipėdos rajono savivaldybės meras Vaclovas Dačkauskas „Bangą“ informavo, kad nauja valdančioji koalicija buvo sudaryta, nes buvusios koalicijos partneriai, atstovaujantys TS-LKD frakcijai, pastaruoju metu valdančiosios koalicijos pasitarimuose buvo pradėję kalbėti ultimatumų kalba. 

„Siūlė priimti sprendimus, nepriimtinus ne tik man, kaip merui, bet ir visai valdančiajai daugumai. Eilinį kartą žodžiu pareiškus apie galimą pasitraukimą iš valdančiosios koalicijos, jeigu nebus išspręsti aiškiai neišsakomi reikalavimai, buvo pradėta formuoti nauja valdančioji dauguma. Politika yra kompromisų menas, todėl, reikšdamas kitai pusei nepriimtinus ultimatumus, toli nenukeliausi. Pirmieji koalicijos irimo požymiai atsirado dar tada, kai, panaudojus rankų išsukinėjimo metodą, buvo nuspręsta įrengti „drakulos“ skulptūrą šalia kino teatro pastato. Prie šio sprendimo priėmimo aktyviai prisidėjo ir kai kurie pasitraukusios į opoziciją frakcijos atstovai“, – sakė meras.

reklama

TS-LKD Klaipėdos rajono skyriaus pirmininkė Rasa Pet­rauskienė „Bangą“ patikino, kad ilgus metus konservatoriai paklusdavo koalicijos sprendimams, buvo patogūs partneriai, tačiau laikai keičiasi. 

„Mes užaugome, turime savo nuomonę ir stuburą. Pradėjome prašyti, kad skaitytųsi su mūsų pozicija, norėjome būti išklausyti, siekėme, kad būtų koaliciniai susirinkimai prieš priimant kažkokius svarbius sprendimus, bet tai nevykdavo, ir,  kai reikėdavo spręsti, mes viską aiškindavomės“, – teigė R. Petrauskienė ir pridūrė, jog, nepaisydami visko, konservatoriai balsuodami palaikydavo koaliciją, todėl nauji politiniai manevrai buvo staigmena.

Kova dėl postų?

Dar vienas smūgis konservatoriams – ilgamečių narių R. Cirtautaitės ir Č. Banevičiaus pasitraukimas iš partijos. R. Cirtautaitė liko valdančiojoje daugumoje. Plačiau komentuoti susiklosčiusios situacijos ji nenorėjo, tik akcentavo, jog iki kadencijos pabaigos toliau atsakingai eis vicemerės pareigas. 

„Žmonėms yra svarbu, ar sąžiningai dirbi, o ne kuriai partijai atstovauji. Dirbant savivaldybėje darbas yra skirtas žmonėms, o ne partijos reklamai“, – trumpai apibendrino ji ir pastebėjo, kad neseniai vykusiame TS-LKD Klaipėdos rajono skyriaus susirinkime R. Petrauskienė net nežinojo, kad ji su Č. Banevičiumi pasitraukė iš konservatorių.

reklama

„Viską išsiaiškinome susirinkimo metu, nes R. Cirtautaitė bei Č. Banevičius mūsų neinformavo, iškart savo sprendimus pranešė Teisingumo ministerijai. Akivaizdu, jog viskas dėl postų, jie nuėjo ne dešiniuoju, konservatyviuoju keliu, ką anksčiau deklaravo“, – savo nuomonę dėstė rajono konservatorių lyderė R. Petrauskienė. 

Pasak jos, apie TS-LKD Klaipėdos rajono skyriaus susiskaldymą negali būti nė kalbos – priešingai, dabar ši politinė jėga kaip niekad vieninga, auganti.

Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos Žemaičių frakcijos pirmininkas Raimondas Simonavičius, kartu su Egidijumi Skarbaliumi prisijungęs prie daugumos, įsitikinęs, jog pokyčiai naudingi, sujudinama sena nusistovėjusi tvarka. 

Anot jo, visoje Lietuvoje pastebima, kad partija – dar ne viskas. Tai žmonės su savo lyderiais. Būna, kad vyksta asmenybių karai, ir tada renkamasi, su kuo pakeliui. „Šiltos kėdės“ čia nė prie ko“, – įsitikinęs žemaitis.

Bręstančius pokyčius nujautė

reklama

R. Simonavičius akcentavo, kad nuo pat jų frakcijos susidarymo pastaroji nebuvo pasiskelbusi opozicine. 

„Mes nedalyvavome nei ankstesnės valdančiosios daugumos susidarymo procese, nei buvome opozicijoje. Išlikome neutralūs. Kaip ir pati partija yra centristinių pažiūrų, taip ir mes laikėmės tos centro pozicijos. Akivaizdu, jog mūsų maža frakcija tokios pertvarkos Taryboje inicijuoti negalėjo. Mes tiesiog gavome kvietimą prisijungti prie naujos valdančiosios daugumos. Iš ko, įvardyti nenorėčiau, tačiau tai lyderiai“, – kalbėjo pašnekovas.

Jis pasakojo, kad jau paskutiniame Tarybos posėdyje pajuto, jog kažkas bręsta. Mat esą patys valdantieji administracijos direktoriui Sigitui Karbauskui pradėjo priekaištauti, jog neįvykdyti Gargždų krašto muziejui reikalingo pastato pirkimai, tačiau tuo metu pinigai buvo reikalingi Slengių mokyklai-daugiafunkciam centrui, darželiui, kurio poreikis, politiko žiniomis, didžiulis.

Komentaras

Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos Liberalų sąjūdžio frakcijos mažumos (opozicijos) pirmininkė Audronė Balnionienė: 

reklama

„Prasideda rinkimai, ir vyksta įtakų, kėdžių persiskirstymas. Kažko teigiamo ar neigiamo tikrai neįvyko, prie daugumos prisijungę Žemaičių frakcijos atstovai ir anksčiau svarbiausiais, rezonansiniais klausimais balsuodami dažniausiai palaikydavo valdančiąją daugumą. Todėl galima sakyti, kad „sugrįžo į šeimą“. Pati buvusioji koalicija prieš gerą mėnesį paskleidė gandus, kad konservatoriai nori trauktis, o pasitraukimas sietinas greičiausiai su artėjančiais rinkimais, gal tikimasi, kad bus lengviau kandidatuoti iš opozicijos. Greičiausiai visi valdantieji to sprendimo nebenorėjo laukti ir patys suformavo „naują“ daugumą. Matematiškai „naujoji“ dauguma yra silpnesnė. Žmogiškuoju faktoriumi tegul vertina rinkėjai.

Pokyčius, manau, inspiravo vidiniai konfliktai konservatorių skyriuje, frakcijoje, o kitos partijos tuo pasinaudojo. Po naujosios daugumos suformavimo akivaizdu, kad tiek TS-LKD, tiek Žemaičių frakcijose, švelniai tariant, yra „ligos“ požymių.

Kaip naujoji koalicija atsilieps gyventojams? Ypatingų pokyčių nepajus, nes koalicija de facto tokia pati, tik mažesnė. Gal tik rinkimai bus įdomesni, nes paprastai rinkimų kampanijose yra praktika kritikuoti valdančiąją daugumą ir jų nuveiktus darbus. TS-LKD laukia sudėtingas laikotarpis, kai bandys kritikuoti oponentus dėl to, prie ko patys trejus metus prisidėjo.

Apie naują valdančiąją daugumą gyventojai pamatė tik trumpą žinutę spaudoje, internete nebuvo jokių paaiškinimų, jokių konferencijų. Gaila, nebuvo pristatyta naujoji koalicijų sutartis, kuri greičiausiai skurdi savo turiniu ir apsiriboja postų priskyrimu partijoms, nes apie tikslus ir darbus neskelbiama. Tad apibendrinant – trūkt už vadžių, vėl iš pradžių.“

reklama