Lietuvos žydų bendruomenių nariams nepavyksta pasiekti dialogo

Andrew Baker
Andrew Baker
© Edvard Blaževič

Dalis Lietuvos žydų išreiškė nepasitikėjimą Lietuvos žydų bendruomenės pirmininke Faina Kukliansky. Pati pirmininkė teigia, kad tokio elgesio priežastis gali būti asmeninės ambicijos.

„Blogai žiūriu į šią situaciją. Sunku paaiškinti, viskas prasidėjo praeitų metų kovą, labai man netikėtai. Galbūt dėl to, kad tai yra tie patys žmonės, kurie gyvena Vilniuje, Lietuvos žydų bendruomenės dalis taip pat gyvena Vilniuje. Kovą be pagrindo prasidėjo kaltinimai, buvo šmeižto. Galbūt tai ambicijos, negaliu žinoti“, – sakė Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė.

reklama

Ji mano, kad svarbiausia yra pasiekti dialogą. Tačiau kol kas to padaryti nepavyksta.

„Mes prašėme dialogo, rašėme raštus, norėjome susitikti. Jeigu aš netinkama mediacijai, yra kiti žmonės tam procesui. Deja, kol kas jokių rezultatų nepasiekiame ir, atvirai sakant, man labai gėda, kad Lietuvoje yra nedaug žydų ir tokiais nešvariais metodais kovojama tarpusavyje“, – sakė F. Kukliansky.

Vilniaus, Klaipėdos, Šiaulių ir Ukmergės žydų bendruomenės vadovai viešai pareiškė kaltinimus autoritarizmu ir netinkamu valstybės skiriamų lėšų naudojimu.

reklama

O Lietuvos Vyriausybė F. Kukliansky laiko teisėta bendruomenės vadove ir su ja derina žydų paveldo klausimus.

Inicijuotas susitikimas Vyriausybėje

Pirmadienį Vilniaus žydų bendruomenės nariai susitiko su Vyriausybės kancleriu Algirdu Stončaičiu, jo pirmuoju pavaduotoju Deividu Matulioniu ir ministro pirmininko sekretoriato vyresniuoju patarėju Andriumi Kalindra.

Pasak D. Matulionio, susitikimą pasiūlė surengti bendruomenės nariai: „Pati bendruomenė inicijavo susitikimą ir susitikome, išklausėme interesus, problemas. Bet į konfliktą tikrai negalime kištis, tikrai nežinome, kur yra tiesa. Būtų keista, jeigu palaikytume vienus ar kitus. Su Lietuvos žydų bendruomene mes niekuomet neturėjome problemų.“

Visgi susitikimo metu buvo kalbama apie susiklosčiusį konfliktą, buvo dėstoma Vilniaus žydų bendruomenės pozicija.

reklama

„Jie prašė galimybės pristatyti savo požiūrį apie vidinį nesutarimą. Mes išklausėme, bet tikrai nenorime kištis, tai būtų nekorektiška. Mes nenorime palaikyti pusių, bet galime išklausyti, girdėti abi puses“, – sakė D. Matulionis.

Panašių konfliktų kyla visame pasaulyje

Šią savaitę Lietuvoje lankėsi „Geros valios kompensacijos už žydų religinių bendruomenių nekilnojamąjį turtą disponavimo fondo“ (GVF) pirmininkas rabinas Andrew Bakeris. Jis taip pat yra įtakingos JAV veikiančios organizacijos Amerikos žydų komiteto direktorius tarptautiniams žydų reikalams.

Kalbėdamas apie Lietuvoje kilusį konfliktą, jis pabrėžė, kad nederėtų jo spręsti teismuose ar žiniasklaidoje: „Skirtingos žydų grupės, frakcijos bendruomenėse yra tai, ką matome visame pasaulyje. Blogai, kad žmonės reiškia savo pyktį žiniasklaidoje, eina į teismą. Nemanau, kad galima atsakyti, kuri grupė yra teisi. Visi atstovauja savo bendruomenėms.“

A. Bakeris sutinka su F. Kukliansky ir mano, kad svarbiausias – dialogas.

reklama

„Tikiuosi, kad gali būti dialogas ir mediacija problemai spręsti. Aš atvykau „Geros valios fondo“ kontekste. Fondas suteikia paramą Lietuvos žydų bendruomenei, bet pastarojo susitikimo metu skyrėme 300 tūkst. eurų Vilniaus žydų bendruomenės programoms. Todėl tikrai save matome ir tame kontekste. Norime, kad ir jie darytų teigiamą pokytį žydams, kaip daro Lietuvos žydų bendruomenė“, – sakė dviem dienoms į Vilnių atvykęs rabinas.

Lietuvos žydų bendruomenė su kitomis žydų organizacijomis per GVF valdo Lietuvos valstybės suteikiamas lėšas, skirtas kompensuoti už totalitarinių režimų nusavintam žydų religinių bendruomenių nekilnojamajam turtui. Nuo 2011 m. Lietuva yra įsipareigojusi per dešimtmetį išmokėti per 37 mln. eurų.

Svarbus Panerių memorialo klausimas

Dvi dienas Lietuvoje praleidęs A. Bakeris apsilankė Užsienio reikalų ministerijoje (URM), Vyriausybėje susitiko su premjeru Sauliumi Skverneliu: „Į Vilnių atvykstu metai iš metų. Sprendžiamos tos pačios problemos: žydų paveldo problema, klausimai dėl kompensacijų. Daug dalykų gerėja, bet dar daug ką reikia padaryti.“

Išskirtas buvo Panerių memorialo klausimas. Kalbama apie tinkamesnį memorialą su geresne infrastruktūra.

reklama

„Lietuvoje yra maža, bet dinamiška žydų bendruomenė. Ji neša didelę naštą. Tai ne tik atsakomybė prieš kelis tūkstančius bendruomenės narių, tai šimtų tūkstančių palikimas. Bet jeigu kalbame apie bendruomenės saugumą, patogumą, Lietuva žydams yra geri namai“, – tikino A. Bakeris.

reklama

Lietuvos žydų bendruomenių nariams nepavyksta pasiekti dialogo

Andrew Baker