Rimtas gaisras ar tik kalbos tarp Seimo sienų: dar vienas valstiečių byrėjimas?

Ramūnas Karbauskis
Ramūnas Karbauskis
© Edvard Blaževič

Nuo kadencijos pradžios valstiečių-žaliųjų frakciją persekiojusios kalbos apie anksčiau ar vėliau įvyksiantį skilimą vėl suintensyvėjo. Seimo koridoriuose kalbama, jog grupė parlamentarų rimtai svarsto atsišlieti nuo Ramūno Karbauskio vadovaujamos gausiausios parlamento frakcijos.

Nuo pergalingų rinkimų 2016-ųjų spalį valstiečių frakcija prarado tris parlamentarus, tačiau greitu metu, tikint pačių politikų kalbomis, jų gali būti ir daugiau. Neoficialiai minima, jog apytikriai 10 parlamentarų gali burtis į naują frakciją. Tarp minimų pavardžių – jau R. Karbauskiui nugarą atsukęs Povilas Urbšys ir valstiečiams tebepriklausantys Vytautas Bakas, Virgilijus Poderys, Naglis Puteikis, Egidijus Vareikis, Darius Kaminskas, Raimundas Martinėlis, Justas Džiugelis ir Valerijus Simulik.

reklama

S. Skvernelis bruzdėjo jau pernai

Alfa.lt antradienio rytą pavyko susisiekti su keliais iš šių politikų. E. Vareikis ir S. Jakeliūnas neigė turintys tokių planų, tačiau pastarasis patvirtino, kad kalbos nėra iš piršto laužtos.

„Pasakysiu savo poziciją – aš kol kas nesvarstau pasitraukimo iš frakcijos, ir tiek“, – teigė S. Jakeliūnas. – Tos kalbos vyksta nuo praeitų metų pradžios. Pats premjeras apie tai yra minėjęs ir bandė inicijuoti tuos procesus, tai tie bandymai arba kalbos vyksta nuolat, tai kai bus sprendimai, jeigu jie bus įvykę, tada galima bus komentuoti. Kalbų aš nepasirengęs komentuoti, o savo poziciją ką tik išsakiau“, – pridūrė politikas.

reklama

Paprašytas patikslinti, ką turėjo omenyje kalbėdamas apie bandymus „inicijuoti tuos procesus“ ir kaip su tuo susijęs premjeras Saulius Skvernelis, S. Jakeliūnas paaiškino: „Premjeras praėjusiais metais taip pat bandė inicijuoti frakcijos kūrimą, tai buvo kovo mėnesį, jeigu neklystu. Tai noriu pasakyti, kad tos kalbos, bandymai, diskusijos vyksta praktiškai nuolat. Kol kas jos niekuo nevirto ir atitinkamai nežinau, ar kas nors kitaip bus šį kartą.“


Stasys Jakeliūnas© Dmitrijus Radlinskas

Alfa.lt primena, kad gegužės viduryje Vyriausybei pristačius pensijų reformą, S. Jakeliūnas viešai pareiškė, kad tokį jos modelį pasiūlė verslininkai, tačiau Socialinės apsaugos ministerija netrukus ėmė tai neigti. R. Karbauskio bei S. Skvernelio pozicijos išsiskyrė ir dėl „Sodros“ įmokų mažinimo: Vyriausybei pasiūlius 2 proc. mažinti „Sodros“ įmokų tarifą, valstiečių frakcijos seniūnas teigė nepritariantis tokiai reformai. Tuomet S. Jakeliūnas „Lietuvos ryto“ televizijai komentavo, kad dėl šios situacijos galėtų „kilti chaosas iki Vyriausybės griūties ir koalicijos griūties, tai tikrai to negalim leisti“.

E. Vareikis savo įsitraukimą į užkulisines veiklas neigė ir bandė išsiaiškinti, kodėl jo pavardė minima kaip potencialaus „atskilėlio“. „Kuo čia aš dėtas? Kas minėjo? Pasakot, kad kažkas kažkur sakė, kad tu, Vareiki, žadi kažkur išeit. Tai aš niekur neplanavau išeiti, jeigu tie šaltiniai taip sako, tai jūs juos ir cituokit“, – piktinosi parlamentaras.

Savo ruožtu V. Bakas vengė leistis į kalbas ir tvirtino šiuo metu esąs susikoncentravęs į Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto išvadų rengimą. „Nenorėčiau komentuoti, man dabar tikrai svarbiausia parašyti kokybišką išvadą tyrime dėl politinės korupcijos, pristatyti ją visuomenei, pristatyti siūlymus“, – sakė V. Bakas. D. Kaminskas sakė turintis svarbesnių reikalų ir į intrigas nesiveliantis.

P. Urbšys: Seimo narius norima paversti sraigteliais

Praėjusią savaitę iš valstiečių-žaliųjų gretų pasitraukęs P. Urbšys dar pirmadienį kalbėdamas su Alfa.lt garsiai svarstė apie tai, kad parlamente susiklosčiusi ydinga praktika ir trūksta pagarbos laisvo mandato principui.

reklama

„Į jokius partinius darinius aš neisiu. Valstiečių-žaliųjų sąrašas buvo sudarytas iš partinių ir nepartinių, jo lyderis buvo nepartinis S. Skvernelis. [...] Jeigu bus frakcija nepartinė... Aš įsivaizduoju, kodėl negali Seime atsirasti laisvo mandato frakcija. Konstitucijoje įtvirtinta, kad niekas negali riboti Seimo nario – nei partija, nei kažkokia grupė asmenų, jis turi atstovauti tautai. Pas mus šis laisvo mandato suvokimas yra ignoruojamas, Seimo narius norima paversti sraigteliais. Tai jeigu bus frakcija, tai tikrai bus ji nepartinė, ir tikrai jeigu būsiu frakcijoje, tai bus taip, kad kur geros iniciatyvos, kurios bus iš valdančiųjų, iš Vyriausybės, tikrai palaikysiu, nes teko prisidėti prie tos rinkimų programos sudarymo. O kur matysiu, kad nukrypstama nuo tų programinių nuostatų, tai aš kaip anksčiau, taip ir dabar turėsiu savo nuomonę“, – aiškino P. Urbšys.


Povilas Urbšys (kairėje)© Edvard Blaževič

R. Karbauskis: žmonės turi labai didelę fantaziją

Valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis R. Karbauskis fantazijomis ir pasakomis vadina pranešimus apie frakcijos skilimo grėsmę.

„Žmonės turi labai didelę fantaziją, ypač Seimo narys B. Matelis. Jis turi tokią genialią fantaziją kurti pasakas. Aš šiandien dar sykį paklausiau frakcijos, ar yra tarp mūsų, kurie planuoja kur nors išeiti, nes pavardės buvo minėtos Martinėlio ir kitų, visi tie žmonės sako, kad nieko bendro su tikrove tai neturi“, – antradienį Seime žurnalistams tvirtino R. Karbauskis.

Anot jo, frakciją bandoma skaldyti iš išorės, tačiau tokių pastangų sėkme jis abejojo.

„Suprantu, kad dabar geras momentas būtų mus kaip nors bandyti suardyti tam, kad Seimas nepatvirtintų Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto išvadų, nes baimė didžiulė visiems kyla dėl to, kas ten paaiškės ir kas bus paviešinta. Pastangos dedamos milžiniškos, bet jos neduos rezultatų“, – sakė valstiečių lyderis.

reklama

Tuo tarpu portalo delfi.lt teigimu, galimas skilimas Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijoje šiuo metu siejamas su nepartiniu Justu Džiugeliu – tai jis esą subūrė maždaug dešimties valstiečių grupę, galinčią trenkti durimis. Pernai iš Valstiečių ir žaliųjų frakcijos pasitraukęs Bronislovas Matelis portalui patvirtino sulaukęs kvietimo prisidėti prie šios grupės.

„Iš tiesų Seime tiek daug gandų kas dieną, kad aš negalėčiau kiekvieno gando komentuoti“, – antradienį Seime žurnalistams sakė J. Džiugelis.


Justas Džiugelis© Organizatoriai

Kita vertus, jis neatmetė galimybės, kad paliks „valstiečių“ frakciją. „Na, aš neatmetu tokios galimybės, bet, ko gero, klausimas tikrai skubotas“, – teigė jis. „Tikrai dabar negaliu komentuoti, nes ta viešumoje pasirodžiusi informacija yra gandų lygyje, ir tiesą pasakius, aš manau, kad tai B. Matelio ir P. Urbšio tam tikros kovos. Tarp jų jau seniai aišku, kad juoda katė perbėgusi, aš nenorėčiau būti įveltas į visą šitą santykių aiškinimąsi“, – pridūrė J. Džiugelis.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija Seime šiuo metu turi 55 narius, taip pat valdantiesiems priklauso jokios frakcijos nariu negalintis būti parlamento pirmininkas Viktoras Pranckietis.

reklama