Nesibaigiančios VTEK problemos: užkamšius vienas spragas atsivėrė kitos

Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos posėdis
Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos posėdis
© Dmitrijus Radlinskas
Alfa.lt
2018-05-22 11:00

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija dažnai lyginama su laikais, kai jai pirmininkavo Romas Valentukevičius, nevengęs priiminėti, kaip anuomet teigta, ir vienašališkų sprendimų. Tačiau išlieka abejonių, ar dabartinės sudėties VTEK yra visiškai laisva nuo asmeninių įtakų.

Reformas „paskatino“ Druskininkų meras

reklama

Po 2017-ųjų gegužę priimtų VTEK įstatymo pakeitimų teisės siūlyti vieną iš komisijos narių neteko Savivaldybių asociacija, ji atiteko Lietuvos teisininkų draugijai. Tad pastaroji galės siūlyti jau du iš penkių komisijos narių, kai 2019 m. baigsis asociacijos deleguotos Dalios Paulauskaitės kadencija. Svarbu ir tai, kad VTEK narys Edmundas Sakalauskas, kurio kandidatūrą pasiūlė premjeras Saulius Skvernelis, iki 2013-ųjų priklausė tos pačios draugijos valdybai.

Kodėl prieš metus priimtas šis nedaug dėmesio sulaukęs sprendimas, paklausėme Seimo nario Povilo Urbšio, VTEK parlamentinę kontrolę vykdančio Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininko.

„Tie, kurie buvo už šią pataisą, motyvavo tuo, kad Savivaldybių asociacijai ilgus metus vadovauja asmuo, kuris tampa VTEK objektu. Tai buvo daugiausia vadovaujantis tomis intencijomis koreguota. Nes VTEK nariui vienaip ar kitaip reikalinga teisininko kompetencija, o dėl teisininkų draugijos dauguma narių neįžiūrėjo, kad per ją būtų politizuojama komisijos veikla“, – Alfa.lt sakė P. Urbšys.

reklama

Savivaldybių asociacijos prezidentas, Druskininkų meras Ričardas Malinauskas, kaip žinoma, iš tikrųjų ne kartą ir ne vienu klausimu sulaukė etikos sargų dėmesio. P. Urbšys sako nemanantis, kad vieną spragą užlopius liko kita. „Ir Savivaldybių asociacijos narių, politikų nemažai tapdavo VTEK tyrimų objektu, o teisininkų draugija yra daugiau laisva nuo politinių įtakų. Ir komisija nėra nagrinėjusi asociacijos narių“, – teigė parlamentaras.


Povilas Urbšys© Organizatoriai

Tačiau yra ne visai taip. Pavyzdžiui, šių metų kovo mėnesį VTEK sprendė, ar yra pagrindo tirti Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkės Lauros Matjošaitytės veiksmus, kai grupė parlamentarų kreipėsi klausdami, ar ji neprivalėjo nušalinti VRK narių Vincento Vobolevičiaus ir Jonės Valčiukienės nuo numanomai su jais susijusių svarstymų. Tai, jog E. Sakalauskas su L. Matjošaityte kartu priklausė LTD tarybai ir valdybai 2010–2013 m. laikotarpiu, o VRK pirmininkė iki šiol priklauso LTD tarybai, V. Kanapinskas – draugijos Revizijos komisijai, galbūt ir neturėjo įtakos sprendimui. Visgi ateityje tokių abejonių, VTEK dirbant trims su teisininkų draugija esamais ar buvusiais ryšiais susijusiais asmenims, galėtų kilti ir daugiau, ir ne tik dėl VRK.

Nors P. Urbšys pabrėžia teisinių kvalifikacijų svarbą VTEK nariams, taip galvoja ne visi politikai. Parlamento senbuvis Algimantas Salamakinas mano, kad prieš keliolika metų pakeistas komisijos modelis apskritai nepasiteisino. „Tai turi būti autoritetas, nes komisijos privačių ir viešųjų interesų išaiškinimai nėra kažkokie teisiniai sprendimai, tai yra daugiau moraliniai, todėl jie turėtų būti autoritetai“, – balandį aiškino Alfa.lt kalbintas parlamentaras.

Kandidato į pirmininkus deklaracija pranyko

Nuolatinio pirmininko komisija neturi nuo praėjusių metų kovo, kai triuškmingai atsistatydino R. Valentukevičius. Į jo pareigas pretendavo Virginijus Kanapinskas, tačiau balandį jo kandidatūrai nepritarta Seime – parlamentarams kilo abejonių, ar jo skyrimas laikinuoju pirmininku nevyko pažeidžiant procedūrų, taip pat paaiškėjo, kad per pastaruosius metus VTEK nesistengė atsižvelgti į STT rekomendacijas.

Praėjusią savaitę rasta dar viena kandidatūra – Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis VTEK pirmininku pasiūlė 48-erių E. Sakalauską. Tačiau kitų interesų konfliktus narpliojančios institucijos narys ir pats pritrūko atidumo. „Freedata“ sistema yra išsaugojusi deklaracijų kopijas iki praėjusių metų liepos 15 d. Tuo metu Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento Administracinių bylų nagrinėjimo skyriaus vedėju dirbusio etikos sargo deklaracija turėjo būti vieša, tačiau jos nėra. Tad ir E. Sakalausko ilgametis ryšys (iš viso nuo 2007-ųjų iki 2013-ųjų) su teisininkų draugija ir liko tarsi ateičiai nereikšminga, mažai kam žinoma biografijos detalė.

„Gal ne tas kodas, negaliu pasakyti. Nes visą laiką deklaracijas pakankamai sąžiningai pildžiau, gal ne tas kodas buvo nurodytas, reikia pasidomėti“, – paklaustas apie pradingusią deklaraciją garsiai svarstė E. Sakalauskas.

Nors pagal įstatymą turėtų būti vieši ir deklaruoti, VTEK narių profesiniai vingiai ne pirmą kartą nepelnytai išvengia dėmesio. Komisijos nariu 2014 m. lapkritį tapęs S. Katuoka nuo 2013-ųjų dirbo MRU Tarptautinės ir ES teisės instituto direktoriumi, tačiau prašymas leisti derinti šiuos darbus komisijoje nagrinėtas tik praėjus beveik pusmečiui po jo paskyrimo VTEK nariu – 2015 m. balandžio 15 d. Šį pavasarį iš Seimo tribūnos P. Urbšys įvardijo tai kaip „galiojančius dvigubų standartų principus“, kurie matyti „plika akimi komisijos darbe“.

Tiesa, joks tyrimas dėl šios situacijos aplinkybių nepradėtas. O ar vidinių interesų konfliktų pavyks išvengti ateityje, tvirtai teigti neleidžia ir VTEK narių abejingumas įstatymo raidei, ir nepriekaištinga nepavadintina komisijos institucinė sąranga.

reklama