Suvalkijos atliekų tvarkytojų veiksmai gali smogti visai Lietuvai

Buvusio Vilkaviškio mero A. Bagušinsko vadovaujami atliekų tvarkytojai galėjo tiek pridirbti, kad ES sustabdė 300 mln, eurų išmoką
Buvusio Vilkaviškio mero A. Bagušinsko vadovaujami atliekų tvarkytojai galėjo tiek pridirbti, kad ES sustabdė 300 mln, eurų išmoką
  © Alfa.lt

Iš ES lėšų pastatytą šiukšlių rūšiavimo gamyklą be darbo palikęs ir pusmetį nerūšiuotas atliekas į sąvartyną vežęs Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centras (MAATC) gali būti priverstas grąžinti iš ES gautus milijonus. Negana to, atliekų tvarkytojų veiksmai, pristabdę maždaug 300 mln. eurų ES paramos gavimą, gali atsiliepti visai Lietuvai.

2017 m. rugsėjį Suvalkijoje susidariusi krizinė situacija, kai dėl nesutarimų tarp MAATC ir mechaninio-biologinio atliekų apdorojimo (MBA) gamyklos operatoriaus buvo sustabdyta daugiausia iš ES lėšų pastatyta gamyklos veikla, jau turėjo neigiamų padarinių. Nepatogumų kilo gyventojams, kurių atliekos į šiukšlyną vežtos nerūšiuotos, MAATC kilo grėsmė grąžinti 6,5 mln. eurų gautos ES paramos. Iš viso ES MBA gamyklai pastatyti skyrė 8,7 mln. eurų.

reklama

6,5 mln. eurų – pakankamai solidi suma, kurią MAATC gali tekti grąžinti iš gyventojų atliekų vežimui skirtų lėšų, tačiau dėl kilusio ginčo nemalonumų kilo ne vien Suvalkijos atliekų tvarkytojams. Dėl sustabdytos MBA gamyklos veiklos EK (Europos Komisija) pristabdė galutinį 2007–2013 m. laikotarpio Lietuvai skirtos paramos, siekiančios 300 mln. eurų, išmokėjimą.

Šių metų sausį Aplinkos ministerijos ES paramos departamento vadovas Inesis Kiškis teigė, kad EK žinoma apie neveikiančią MBA gamyklą, kuri pagal įsipareigojimus turi veikti bent penkerius metus. Gamyklos sustabdymas, anot I. Kiškio, yra viena iš priežasčių, dėl kurių EK nesiryžta išmokėti šimtų milijonų eurų paramos.

Šie pinigai daugiausia būtų grąžinti kaip kompensacija už jau atliktas investicijas. Kol EK nesiryžta atlikti paskutinių mokėjimų, taisyklingai ES projektus įgyvendinusios bendrovės ir savivaldybės negauna išleistų pinigų, reikalingų kitiems darbams vykdyti ir apmokėti.

reklama

Prisidirbo vieni – pinigų laukia visi

Susisiekus su I. Kiškiu, ES paramos departamento vadovas patvirtino, kad kelių šimtų milijonų suma vis dar nėra išmokėta. „Galutinis mokėjimas dar nėra atliktas, vienas iš kliuvinių buvo neaiškumas dėl Marijampolės“, – teigė I. Kiškis.

ES paramos departamento vadovas teigė, kad MAATC šiuo metu yra perėmęs MBA gamyklos įrenginių valdymą, atliekos vėl rūšiuojamos ir vežamos į sąvartyną. Tačiau sankcijų, kurias EK gali taikyti Lietuvai ir MAATC, klausimas vis dar išlieka aktualus.

„Ar EK taikys kokias sankcijas Lietuvai, kad daugiau nei pusę metų buvo vežamos nerūšiuotos atliekos į sąvartyną, tai čia klausimas komisijai“, – sakė I. Kiškis.

Susimokėti teks

reklama

Pasak ES paramos departamento vadovo, MBA gamyklos įrenginių eksploatavimas turėjo būti užtikrintas bent penkeriems metams. Nutraukus šį eksploatavimą, Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) pradėjo pažeidimo tyrimą ir svarstė, kad pagal galiojančią tvarką MAATC turėtų grąžinti 6,5 mln. eurų ES lėšų. Tačiau po ilgų susirašinėjimų, atidėliojimų, prašymų duoti laiko papildomai informacijai teikti prieš pat priimant galutinį sprendimą MBA gamyklos įrenginiai pradėjo veikti.

„Dabar aiškinamės su Finansų ministerija ir komisija, kaip tokia situacija turėtų būti traktuojama: ar vis dar reikia reikalauti grąžinti 6,5 mln. eurų, ar korekciją už tą laikotarpį, kai įrenginiai nedirbo“, – sakė I. Kiškis.

ES paramos departamento vadovas teigė, kad dalį pinigų MAATC greičiausiai turės grąžinti. „Kažkokią (dalį – Alfa.lt) grąžinti reikės, nes faktiškai nuo spalio iki balandžio įrenginiai neveikė, ir tai yra pažeidimas“, – sakė I. Kiškis.

Gamyklą perėmė savivaldžiaujant?

MBA gamykla Marijampolėje nustojo veikti 2017 m. rugsėjį, kilus ginčui tarp MAATC ir MBA įrenginių operatoriaus, bendrovės „Neg Recycling“. Pastaroji teigė, kad MAATC nepagrįstai atsisakė priimti išrūšiuotas atliekas, MAATC tikino, jog atliekų nepriima, nes šios neatitinka keliamų reikalavimų.

reklama

MAATC nustojus priimti atliekas, MBA gamyklos aikštelėje susikaupė apie 6 tūkst. tonų atliekų, kilo pavojus, kad Marijampolės apskrityje ims strigti atliekų tvarkymas.

MBA gamykla neveikė maždaug pusmetį, kol MAATC jos neperėmė. MAATC valdybos narys, Marijampolės savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Valdas Tumelis anksčiau Alfa.lt sakė, kad nuo balandžio 9 d. šiukšlės į sąvartyną vėl vežamos išrūšiuotos.

Nušalintas MBA įrenginių operatorius kreipėsi į teisėsaugą dėl MAATC vadovo, buvusio Vilkaviškio mero Algirdo Bagušinsko veiksmų – Kauno apygardos prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą, siekdama išsiaiškinti, ar MBA gamykla MAATC vadovo nurodymu buvo perimta teisėtai. Pats A. Bagušinskas sako, kad gamykla buvo perimta su teismo leidimu, žinant antstoliams, tačiau „Neg Recycling“ teigia, jog MBA gamykla perimta nesant teisinio pagrindo, negrąžinant bendrovės turto ir ginantis apsaugos darbuotojais.

reklama