Neteisėtų skiepų byloje prokuratūra prašo griežtinti bausmę

Daina Bosas
Daina Bosas
© Akvilė Petraitytė

Prokuratūra mano, kad daug metų Klaipėdoje neteisėtai žmones skiepijusi medikė sumenkino visuomenės pasitikėjimą gydytojais, padarė žalos nacionalinei sveikatos sistemai.

Neteisėtų skiepų byloje nuosprendį vasario 27 dieną Klaipėdos apygardos teismas buvusią medikę epidemiologę ir jos įmonę „Imunoprofilaktikos tarnyba“ pripažino kaltais dėl neteisėto vertimosi ūkine, komercine, finansine, profesine neteisėtai teikiant skiepijimo paslaugas.

reklama

Tačiau Margarita Jadvyga Malukienė buvo išteisinta dėl apgaulingo apskaitos tvarkymo, sukčiavimo ir piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi. Prokuratūra mano, kad moteris turi būti pripažinta kalta dėl visų jai inkriminuotų nusikaltimų.

Lietuvos apeliacinis teismas trečiadienį šią baudžiamąją bylą nagrinėjo pagal prokuratūros, nuteistųjų ir nukentėjusiųjų skundus.

Generalinės prokuratūros prokuroras Gintautas Gudžiūnas teismo prašė skirti buvusiai medikei 4 metų laisvės atėmimo bausmę, jos vykdymą atidedant 3 metams, taip pat skirti 7532 eurų baudą ir įpareigoti atsiprašyti nukentėjusiųjų, atlyginti nusikalstamais veiksmais padarytą žalą. Nukentėjusieji prašo priteisti jiems daugiau nei 10 tūkst. eurų žalos.

reklama

Prokuroras sakė, kad žmonės buvo skiepijami neaiškios kilmės skysčiu, kompiuterinėje programoje buvo keičiami duomenys apie pacientus. Tai nustatyta ištyrus bendrovės kompiuterį, be to, bendrovė neturėjo tiek vakcinų, kiek aptarnauta asmenų.

G. Gudžiūno teigimu, kalbant apie sukčiavimą, negalima nutylėti ir vaiko bei mamos skiepijimo nuo erkinio encefalito aplinkybių.

Po dviejų skiepų žmogui susiformuoja imunitetas šiai pavojingai ligai. Mama ir sūnus buvo paskiepyti du kartus, tačiau kraujo tyrimas vėliau parodė, kad jie neturi imuniteto šiai ligai.

M.J.Malukienė ir jos vadovaujama bendrovė „Imunoprofilaktikos tarnyba“ kaltinamos tuo, kad neturėdamos licencijos, suteikiančios teisę teikti bendruomenės slaugos ir šeimos medicinos paslaugas bei šias paslaugas teikiančių asmens sveikatos priežiūros specialistų, nuo 2010-ųjų sausio iki 2015 metų kovo pabaigos teikė skiepijimo paslaugas ir už tai gavo daugiau kaip pusę milijono eurų.

Nukentėjusioji: praradau galimybę būti paskiepyta

reklama

2015 metais klaipėdietė Daina Bosas nusprendė paskiepyti savo paauglę dukrą nuo gimdos kaklelio vėžio vakcina „Silgard“. Skiepijimui buvo numatytos procedūros.

Mamai ir dukrai po antros procedūros kilo įtarimų, kai paprašius gydytojos pakuotės, gydytoja pasakė, kad dėžutę atidavė kitai pacientei, esą ši norėjo paskaityti.

Manoma, kad M. J. Malukienė D. Bosas dukrai suleido iš buteliuko pritrauktą skystį, tačiau injekcinė suspensija būna gamintojo jau paruoštame užpildytame švirkšte.

„Tuo metu dar nebuvo tyrimo, kad patikrintų, ką man suleido. Tai nebuvo mūsų kaltė, mes būtume tikrai patikrinę, bet tuo metu tai nebuvo įmanoma“, – BNS trečiadienį teisme sakė D. Bosas dukra 18-metė Marija Julija Randers.

Ji mano, kad prarado galimybę būti paskiepyta, nes skiepytis dar kartą, nežinant tiksliai, kas buvo suleista 2015 metais, būtų rizikinga jos sveikatai.

reklama

„Tai buvo privatus kabinetas, mano mamai pasiūlė jos pažįstama gydytoja, pastaroji pati pas M. J. Malukienę skiepijo savo vaikus. Aš net neįtariau, kad taip gali atsitikti. Kai paprašėme švirkšto, mums jo nedavė, kai išėjome, užtraukė žaliuzes prieš nosį, kad nebeįeitume, nebekėlė ragelio, kai skambinome“, – BNS pasakojo M. J. Randers.

Tada D. Bosas apie įvykį pranešė M. J. Malukienę rekomendavusiai medikei. M. J. Malukienė ir jai nekėlė ragelio.

„Aš manau, kad jei žmogus nekaltas ir nesukčiavo, būtų ramiai paaiškinęs situaciją, davusi švirkštą ir viskas. Kam tada reikėjo keisti dokumentus? Mano tėvai labai norėjo mane apsaugoti, tas virusas tikrai yra moterų rykštė, jie mane 15-kos metų nuvedė, kad ateityje nekiltų problemų. Dabar neaišku, gal aš susirgsiu po kelių metų ir kas tada? Nesijaučiu saugi“, – BNS sakė M. J. Randers.

Nuteista buvusi medikė teismo posėdyje nedalyvavo. Jai ir jos įmonei atstovavęs advokatas Rimvydas Paulauskas mano, kad klientė turėtų būti išteisinta.

„Mano galva, negalima nuginčyti, kad yra padaryta tam tikrų teisės aktų pažeidimų, tačiau taikyti baudžiamąją atsakomybę nėra pagrindo, turto konfiskavimas iš M. J. Malukienės taikytas nepagrįstai“, – teismo posėdyje sakė advokatas.

reklama

Bylos nagrinėjimą teismas tęs birželį.

Klaipėdos teismas buvusiai medikei ir jos įmonei teismas skyrė po beveik 19 tūkstančių eurų baudas. Teismas taip pat konfiskavo daugiau nei pusę milijono eurų. Įtariama, kad šie pinigai gauti neteisėtai teikiant skiepijimo paslaugas. 

reklama

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.