Kauno Šv. Jurgio bažnyčios zakristijoje atrasta unikali sieninė tapyba

Šv.Jurgio Kankinio bažnyčia Kaune
Šv.Jurgio Kankinio bažnyčia Kaune
© Pilotas.lt
Pilotas.lt
2018-05-20 21:48

Jau devynerius metus etapais juda Kauno Bernardinų vienuolyno ir Šv. Jurgio Kankinio bažnyčios pastatų komplekso tvarkybos darbai. Restauruojant senąją bažnyčios zakristiją, ką tik atidengta unikali XVI amžiaus pabaigos sieninė tapyba.

Surasti 4 tapybos sluoksniai 

reklama

Kaip praneša Kultūros paveldo departamentas, Šv. Jurgio Kankinio bažnyčios senojoje zakristijoje atidengta unikali XVI amžiaus pabaigos sieninė tapyba – Kristaus ir Marijos monogramos.

Restauruojant čia buvo atidengti ir identifikuoti net keturi persidengiantys sluoksniai, tapyti vienas ant kito skirtingais laikotarpiais. Kristaus ir Marijos monogramos – ryškiausia ir seniausia vėlyvosios gotikos sieninės tapybos dalis. Spėjama, kad minimo istorinio laikotarpio sieninės tapybos gali būti ir daugiau. Ant šios monogramos buvo padengtas juodų dažų sluoksnis. Trečias sluoksnis yra barokinės tapybos pavyzdys – galima identifikuoti angeliukus ir gėles, o paskutinis – kryžminių skliautų tapyba.

reklama


pilotas.lt nuotr.

Restauruojant  atidengti ir identifikuoti net keturi persidengiantys sluoksniai, tapyti vienas ant kito skirtingais laikotarpiais. Astos Naureckaitės nuotr.

Skelbiama, kad atidengta sieninė tapyba bus konservuojama ir eksponuojama restauruotoje patalpoje. Polichromininkė ir restauratorė Lina Katinaitė, dirbusi prie šios unikalios sienos, sako, kad bus stengiamasi parodyti visus keturis persidengiančius sluoksnius ir išlikusius jų elementus, neišskiriant nei vieno. Tokiu būdu bus galima matyti bendrą vaizdą ir apžvelgti skirtingų laikotarpių tapybą. O šiuo metu toliau vyksta detalus Šv. Jurgio Kankinio bažnyčios ir vienuolyno sieninės tapybos menotyrinis tyrimas, kurio metu tikimasi, kad bus išaiškinta ir daugiau svarbių bei vertingų detalių.


pilotas.lt nuotr.

Kauno Bernardinų vienuolyno kompleksas su Šv. Jurgio Kankinio bažnyčia tvarkomas nuo 2009-ųjų. Pilotas.lt nuotr.

Istoriją skaičiuoja nuo XV amžiaus 

Beje, Kauno Bernardinų vienuolyno ir Šv. Jurgio Kankinio bažnyčios komplekso istorijos faktai skaičiuojami nuo 1468 m., kai Lietuvos didysis kunigaikštis Kazimieras (1440–1492) pakvietė į Kauną bernardinų (pranciškonų observantų) vienuolius. Iki 1487 m. buvo sumūryta zakristija, XV ir XVI a. sandūroje – gyvenamieji pastatai, XVI a. pr. – bažnyčia. 

XVI a. pr. bernardinų bažnyčios ir vienuolyno ansamblis buvo stambiausias (išskyrus pilį) mūrinių pastatų kompleksas Kaune.

Kauno Bernardinų vienuolyno ir Šv. Jurgio Kankinio bažnyčios pastatų komplekso darbų užsakovas – VšĮ ,„Domus Pacis“. Restauravimo darbų projektus parengė UAB „Erdvės norma“ (nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos specialistė Asta Prikockienė), darbus vykdo UAB „Senamiesčio restauratoriai“ ir MB „Virmalda“.

Parengta pagal Kultūros paveldo departamento informaciją

reklama