Tolerancijos Lietuvoje trūkumas gali priversti 90 proc. LGBT jaunuolių emigruoti

Tarptautinės dienos prieš homofobiją konferencija Seime
Tarptautinės dienos prieš homofobiją konferencija Seime
  © Paulius Peleckis

Gegužės 17-ąją visas pasaulis minės Tarptautinę dieną prieš homofobiją, bifobiją ir transfobiją. Ir nors Lietuvoje situacija dėl tolerancijos gerėja, Lietuvos gėjų lygos (LGL) atlikta apklausa parodė, kad daugiau kaip pusė LGBT jaunuolių Lietuvos mokyklose jaučiasi nesaugiai dėl savo seksualinės orientacijos ir lytinės tapatybės.

Vos 5 proc. LGBT moksleivių mokymosi aplinkoje niekada nesusidūrė su homofobine, bifobine ar transfobine neapykantos kalba. Apklausoje dalyvavę moksleiviai atvirai papasakojo apie tai, kas dėstoma per pamokas ir ką Lietuvos mokyklose tenka patirti paaugliui, kuris dar tik atranda savo seksualinę tapatybę.

„Kartą mokytoja per pamoką įtikinėjo, kad kitos orientacijos žmonės serga ir davė pavyzdį, kaip nuo to žmogus pasveiko“, – pasakojo viena apklausoje dalyvavusi moksleivė.

„Mūsų mokykloje ši tema yra tabu. Šiais klausimais nekalba nei mokytojai, nei kiti mokyklos darbuotojai, o bibliotekoje yra tik viena LGL knyga apie homofobines patyčias“, – situaciją savo mokykloje apibūdino kita respondentė.

Šias patirtis LGBT moksleiviai išgyvena vieni, nes mokytojai ir kiti mokyklos darbuotojai neretai ne tik nežino, kaip tinkamai reaguoti į tokio pobūdžio patyčias, bet ir patys tampa patyčių iniciatoriais.

Nesulaukę tėvų ir mokytojų paramos, LGBT moksleiviai nemato savo ateities Lietuvoje. LGL tyrimo duomenimis, 90 proc. moksleivių baigę mokyklą svarsto galimybę emigruoti į užsienį.


Tarptautinės dienos prieš homofobiją konferencija Seime

Tarptautinės dienos prieš homofobiją konferencija Seime© Paulius Peleckis

Situacija gerėja

Tarptautinės dienos prieš homofobiją proga Vilniuje rengiamas festivalis „Vaivorykštės dienos“. LGL vadovas Vladimiras Simonko teigė, kad gyvenimas Lietuvoje gerėja.

„Yra labai daug ženklų, kad gyvenimas gerėja. Nudažyta perėja sukelia sąmyšį pozityvia prasme. Manau, kad laikui bėgant pokyčių bus. Vaivorykštės indekse Lietuva pakilo iš 39 į 37 vietą. Tai neblogas rezultatas draudimo kultūros fenomene. Ieškome pozityvo, esame geresni negu latviai, lenkai. Einame teisinga kryptimi“, – konferencijos Seime metu sakė V. Simonko.

Jo teigimu, nepaisydama draudimų, pati organizacija per teismų praktiką formuoja pozityvią praktiką: „Mes nelaukiame Seimo sprendimų. Laikas bėga, žmonės gyvena savo gyvenimą.“

Kitais metais įvyks „Baltic Pride 2019 eitynės“, kurioms Vilniaus miesto savivaldybė jau išdavė leidimą.

Visgi politiniu lygmeniu problemų lieka, teigė Seimo narė, Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos narė Aušrinė Armonaitė.

„Aktualiausias yra partnerystės klausimas, kol kas ir šioje kadencijoje visos iniciatyvos yra blokuojamos. Daugėja Seimo narių, kurie palaiko iniciatyvą, bet jų vis dar nepakanka, kad projektas būtų įgyvendintas. Valdantieji nenori šios problemos spręsti, nori tik dalyvauti, kai mes, liberalių pažiūrų politikai, keliame šias idėjas“, – sakė ji.


Tarptautinės dienos prieš homofobiją konferencija Seime

Tarptautinės dienos prieš homofobiją konferencija Seime© Paulius Peleckis

Atidarys vaivorykštės spalvų perėją

Besiruošiant „Vaivorykštės dienoms“, sankryža ties Pylimo gatve buvo nudažyta vaivorykštės spalvomis.

Vaivorykštės spalvų perėja LGBT bendruomenei reikšmingoje vietoje leis Vilniaus miesto gyventojams ir svečiams parodyti, jog Vilnius yra atviras ir LGBT bendruomenei draugiškas miestas.

Tarptautinė diena prieš homofobiją, bifobiją ir transfobiją Lietuvoje švenčiama nuo 2007-ųjų, kai pirmą kartą buvo surengtas festivalis „Vaivorykštės dienos“. Tuomet visą savaitę vyko įvairios konferencijos, diskusijos ir pramoginiai renginiai.

Šių metų tarptautinis šūkis – „susivieniję solidarume“. Bus siekiama atkreipti dėmesį į solidarumo su įvairiomis visuomenės grupėmis svarbą, kovojant su neigiamais prieš LGBT bendruomenės narius nukreiptais stereotipais. LGBT asmenys yra neatskiriama kiekvienos visuomenės dalis, ir tik pažinus vienam kitą bus galima siekti bendrų mums visiems svarbių tikslų.

Praeivių reakcijas į nudažytą perėją galite pamatyti vaizdo reportaže. 

Tolerancijos Lietuvoje trūkumas gali priversti 90 proc. LGBT jaunuolių emigruoti

Tarptautinės dienos prieš homofobiją konferencija Seime
+17