Prieš JAV ambasados Izraelyje perkėlimą – nauji susirėmimai Gazos Ruožo pasienyje
Pranešama apie 37 aukas, atnaujinta 15.45

Alfa.lt | BNS
2018-05-14 12:31

Gazos Ruožo sveikatos apsaugos tarnyba pranešė, kad per audringus protestus prie sienos su Izraeliu pirmadienį žuvusių palestiniečių skaičius išaugo iki 37.

Iš viso per protestus prieš dešimtmetį trunkančią islamistų judėjimo „Hamas“ kontroliuojamos teritorijos blokadą, kurie prasidėjo kovo pabaigoje, žuvo daugiau nei 70 žmonių.

Išaugęs žmonių aukų skaičius turėtų užtemdyti vėliau pirmadienį numatytas JAV ambasados atidarymo Jeruzalėje iškilmes. Palestiniečiai tvirtina, kad sprendimas perkelti JAV ambasadą iš Tel Avivo į Jeruzalę yra akivaizdus JAV prezidento Donaldo Trumpo administracijos šališkumo pavyzdys.

Dėl šių kruvinų pirmadienio įvykių Izraelis turėtų vėl sulaukti tarptautinės bendruomenės kritikos, nes kariams draudžiama naudoti šaunamuosius ginklus prieš beginklius protestuotojus.

Palestiniečių vyriausybė pirmadienį apkaltino Izraelį vykdant „siaubingas žudynes“. Palestiniečių vyriausybės atstovas Yusufas al Mahmoudaas pareikalavo „skubios tarptautinės intervencijos, kad būtų sustabdytos siaubingos žudynės Gazoje, vykdomos Izraelio okupacinių pajėgų prieš mūsų herojišką liaudį“.

reklama

Turkija pirmadienį pareiškė, kad Jungtinės Valstijos ir Izraelis yra atsakingi už „žudynes“ Gazos Ruože. „Už šias žudynes JAV administracija yra tiek pat atsakinga, kiek ir Izraelio vyriausybė“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė turkų vicepremjeras Bekiras Bozdagas. Pasak jo, šiuos incidentus lėmė „nesąžiningi ir neteisėti sprendimai“, JAV nutarus perkelti savo ambasadą Izraelyje iš Tel Avivo į Jeruzalę.

Tačiau Izraelis sako turintis teisę ginti savo sienas ir bet kokia kaina sustabdyti sienos pažeidėjus.

Tuo metu JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį džiaugėsi planuojamu JAV ambasados atidarymu Jeruzalėje, pavadindamas tai „didžia diena Izraeliui“. „Ruoškitės 9 val. (JAV Rytų pakrantės laiku), renginys jau prasideda. Tai didi diena Izraeliui!“- tviteryje paskelbė D. Trumpas.

Kaip pranešė Gazos Ruožo sveikatos apsaugos tarnyba, žuvę asmenys, tarp kurių jauniausias – 14-metis, buvo nukauti Izraelio snaiperių, kai prie pat sienos susirinkę palestiniečių protestuotojai svaidė akmenis ir mėgino apgadinti pasienio tvorą. Dar tūkstančiai protestuotojų buvo susirinkę kiek toliau nuo sienos.

Anksčiau skelbta, kad per šiuos neramumus daugiau kaip 500 žmonių buvo sužeisti.

reklama

Prognozuojama, kad vėliau pirmadienį dar daugiau žmonių susirinks protestuoti prieš JAV ambasados perkėlimą į ginčijamą Jeruzalės miestą.

Ambasados atidarymo ceremonija prasideda 16 val. vietos (ir Lietuvos) laiku.

Kelias pastarąsias savaites nuo kovo 30 d. Gazos Ruožo pasienyje vykstant protestams, nebuvo sužeistas nė vienas izraelietis. Izraelio kariuomenė ir anksčiau buvo kritikuojama dėl neproporcingo jėgos naudojimo.

Izraelis tvirtina, kad šaudoma tik siekiant sustabdyti infiltruotis mėginančius palestiniečius, užkirsti kelią atakoms ir pasienio tvoros gadinimui. Izraelio blokuojamą Gazos Ruožą valdantis islamistų judėjimas „Hamas“ taip pat buvo kaltinamas mėginantis pasinaudoti šiais protestais kaip priedanga smurto veiksmams.

reklama

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

Prieš JAV ambasados Izraelyje perkėlimą – nauji susirėmimai Gazos Ruožo pasienyje

Prieš JAV ambasados Izraelyje perkėlimą – nauji susirėmimai Gazos Ruožo pasienyje
+5