Nuotraukose – E. Macrono vizitas JAV: žlugusi prancūzo „žavesio politika“ ir gluminantis D. Trumpo glaustymasis

E. Macrono vizitas JAV
E. Macrono vizitas JAV
© SCANPIX
Alfa.lt | BNS
2018-04-26 16:15

Pirmadienį Prancūzijos prezidentas su sutuoktine Brigitte pradėjo trijų dienų valstybinį vizitą JAV. Dar prieš susitikimą buvo aišku, kad E. Macronas į Vašingtoną vyko su nemenku užduočių bagažu ir pasitelkęs „žavesio puolimą“. Gerokai artimesnius santykius nei dauguma kolegų Europoje su Donaldu Trumpu palaikantis E. Macronas į JAV keliavo ketindamas aptarti Irano branduolinio susitarimo klausimą, JAV karių išvedimą iš Sirijos ir D. Trumpo inicijuotus muitus plieno pramonei.

Tačiau po tris dienas trukusių apsikabinimų, plekšnojimo per nugarą ir rankos paspaudimų atrodo, kad D. Trumpas perėmė „žavesio puolimo“ taktiką ir vadovavo dviejų prezidentų flirto paradui, svečiui nepalikdamas daug galimybių.


E. Macrono vizitas JAV© SCANPIX

Nors pastebima, kad jaunasis Prancūzijos vadovas artimai bendrauja su savo svečiais ir dažnai juos liečia, Vašingtone jis ne kartą atrodė netikėtai užkluptas 71 metų JAV prezidento didelio meilumo apraiškų.

Kiek šokiruojanti, dar vizito pradžioje užfiksuota nuotrauka, kurioje D. Trumpas lyg sūnų už rankos vedasi E. Macroną, netruko paplisti spaudoje ir atsidurti pirmajame laikraščio „The Washington Post“ puslapyje. Šis vaizdelis ir kiti užfiksuoti glaustymaisi nustatė dviejų lyderių santykį.


E. Macrono vizitas JAV© SCANPIX

Daugelis stebėtojų šią sceną įvertino kaip E. Macrono pažeminimą ir atkreipė dėmesį, kad kūno kalba, regis, nepranašavo nieko gera, kalbant apie Prancūzijos galimybes paveikti JAV politiką dėl svarbių nesutarimų, pirmiausia – Irano klausimu, nors tai buvo deklaruotas E. Macrono valstybinio vizito tikslas.

Įspūdis buvo visiškai priešingas jų pirmajam susitikimui 2017 m. gegužę, kai jaunasis Prancūzijos lyderis sukėlė susižavėjimo bangą stipriai paspausdamas D. Trumpui ranką. Tuomet E. Macronas kurstė pagundą šiame geste įžvelgti diplomatinę prasmę.

„Reikia parodyti, kad nebus mažų nuolaidų, net simbolinių“, – tada sakė jis.


Donaldas Trumpas ir Emmanuelis Macronas© SCANPIX

O šį antradienį Ovaliajame kabinete, stebint visam pasauliui, JAV lyderis pasilenkė, norėdamas nubraukti „pleiskanėles“ nuo E. Macrono švarko.

„Mūsų santykiai labai ypatingi, iš tiesų aš nubrauksiu tą pleiskanėlę... Mums reikia, kad jis būtų tobulas, jis yra tobulas“, – paskelbė D. Trumpas E. Macronui juokiantis.

Scena, kurios įrašas sulaukė didelio dėmesio visame pasaulyje, iškart davė nemažai peno Amerikos televizijų vakarinėms komiškoms laidoms, kurios gerai pasimėgavo šia „vyriška draugyste“.


E. Macrono vizitas JAV© SCANPIX

Kūno kalba – galios žaidimas

Susitikimo metu lyderių kūno kalba buvo analizuojama ir ieškant rimtų užuominų apie galios žaidimą.

„Per šią kelionę Trumpas yra alfa (dominuojantis), o Macronas pakluso“, – redaktoriaus skiltyje, pavadintoje „Pleiskanėlės reikalas“, rašė „The Washington Post“. Laikraštis nusprendė, kad E. Macronas galiausiai pralaimėjo metus trukusį rankos lenkimą dėl dominavimo.


E. Macrono vizitas JAV© SCANPIX

Laikraštis „The New York Times“ ir vokiečių žurnalas „Der Spiegel“ geriau įvertino E. Macroną už investavimą į išliaupsintą draugystę bandant laimėti svarbių nuolaidų, tačiau abejojo jo sėkmės šansais.

„Macronas šiais santykiais naudojasi siekdamas vaizduoti save Europos lyderiu ir sugrąžinti Prancūzijai vietą tarptautinėje scenoje, – rašė „Der Spiegel“. – Tačiau neaišku, ar tai gali paveikti Trumpą.“

JAV politikos ir istorijos ekspertas prancūzas Thomas Snegaroffas taip pat buvo skeptiškas.

„Pastarąsias dvi dienas žmonės stebėjosi Macrono talentu išsiaiškinti, jog reikia nuolatos meilikauti Trumpui, kad su juo pasiektum, ko nori, – socialiniame tinkle „Twitter“ rašė jis. – Man atrodo, kad yra priešingai.“


E. Macrono vizitas JAV© SCANPIX

Prancūzų istorikas Corentinas Sellinas, kuris specializuojasi JAV politikos srityje, pastebėjo „subtilų, bet augantį #Trumpo globėjiškumą prezidento #Macrono atžvilgiu“ ir, galiausiai, prezidento pastangų užmegzti ryšį su Jungtinėmis Valstijomis nesėkmę.

Stebėtojai iškart palygino situaciją su George’o W. Busho ir buvusio britų ministro pirmininko Tony Blairo santykiais. T. Blairas pelnė Kambarinio šuniuko pravardę už pastangas patraukti savo pusėn nepopuliarų Amerikos lyderį.


George'as W. Bushas ir Tony Blairas© SCANPIX

Žurnalas „The New Yorker“ teigė, kad tiek daug kitų valstybininkų atstūmęs D. Trumpas „vieną pasaulio lyderių, kuris gali pasiekti sutarimą tarp jų tam tikrais klausimais, parodo esant ne kambariniu šuniuku, o veikiau dramblio tramdytoju“.

Tačiau E. Macronui tai didelis lošimas, nes jei galiausiai tikslas nebus pasiektas, Prancūzijos lyderis rizikuos atrodyti labiau ne kaip dramblio tramdytojas, o kaip tramdomas gyvūnas.


E. Macrono vizitas JAV© SCANPIX

Paskutinę dieną – griežtesnis tonas

Tikrasis šios strategijos išbandymas, C. Sellino nuomone, bus D. Trumpo gegužės 12-osios sprendimas, ar pasitraukti iš 2015 m. susitarimo su Iranu dėl jo branduolinės programos. E. Macronas ragino Vašingtoną iš susitarimo nesitraukti.

„Jeigu po valandos, kurią praleidome drauge, Jungtinės Valstijos būtų pasakiusios, kad sugriauna susitarimą, kai Prancūzija norėjo jį ginti, tuomet mūsų draugystė neduotų naudos“, – antradienį Baltuosiuose rūmuose pareiškė E. Macronas.

„Tačiau radome būdą plėtoti, atsižvelgti į tai, kas svarbu abiem mūsų šalims“, – pridūrė jis.


E. Macronas JAV Kongrese© SCANPIX

Paskutinę savo vizito dieną, prancūzų spaudai abejojant jo strategija D. Trumpo atžvilgiu, E. Macronas atrodė ištaisęs padėtį.

Trečiadienį kreipdamasis į JAV Kongresą jis ginčijo daugelį D. Trumpo užsienio politika lemiančio principo „Pirmiausia – Amerika“ aspektų ir atmetė izoliacionizmą, agresyvią prekybos taktiką ir neveiklumą dėl klimato kaitos, ragino Jungtines Valstijas padėti „iš naujo atrasti daugiašališkumą“.

E. Macrono kalbą gyrė D. Trumpo kritikai – ir demokratai, ir respublikonai. Be to, kalba neabejotinai tam tikru mastu nuramins prancūzus dėl jo ir D. Trumpo nuomonių skirtumų – ar tai būtų pasaulinis atšilimas, ar „per didelio nacionalizmo“ grėsmė.

Kaip bebūtų, E. Macronas paveikė JAV politinės komedijos žanrą, tačiau vis dar neaišku, kokią įtaką prancūzas padarė tolimesnei šalies politikai.

reklama

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

Nuotraukose – E. Macrono vizitas JAV: žlugusi prancūzo „žavesio politika“ ir gluminantis D. Trumpo glaustymasis

E. Macrono vizitas JAV
+15