Nauja ekstremizmo forma: po žudynių Toronte – pagiriamieji žodžiai internete

Toronte furgonas rėžėsi į žmonių minią
Toronte furgonas rėžėsi į žmonių minią
© SCANPIX
Alfa.lt
2018-04-26 09:18

Kruviniausias masines žudynes Kanadoje pirmadienį surengęs užpuolikas greitai tapo kraštutinių pažiūrų interneto bendruomenių žvaigžde. Daugelis apie jas iki šiol nieko nebuvo girdėję.

Nors vis dar nėra aišku, ar 10 žmonių, daugiausia moterų, automobiliu pražudęs 25-erių Alekas Minassianas pats parašė įrašą feisbuke, kuriame skelbiama apie prasidėjusį „incelų sukilimą“, nukreiptą prieš „čadus ir steises“, kaip rodo „NBC News“ atliktas tyrimas, tamsiojoje interneto pusėje į šiuos žodžius pažvelgta rimtai.

reklama

Socialinių tinklų „incelų“ (nuo žodžių „nesavanoriškas celibatas“) bendruomenėse A. Minassianas jau šlovinamas ir net vadinamas kankiniu.

„Tikiuosi, kad šis vaikinas parašė manifestą, nes jis gali būti mūsų naujas šventasis“, – rašė vienas Incel.me forumo lankytojų.

„Skleiskite šį vardą, kalbėkite apie jo kankinystę už mus, garbinkite jį, nes jis atidavė savo gyvenimą mūsų ateičiai“, – rašė kitas.

reklama

Kaip rašo „NBC News“, moterų nekenčiančių mizoginistų grupės internete, vartojančios tokias sąvokas kaip „čadai“ (patrauklūs vaikinai) ir „steisės“ (su patraukliais vaikinais bendraujančios merginos), jau anksčiau buvo atkreipusios kovotojų su ekstremizmu dėmesį. Jau anksčiau būta nuogąstavimų, kad neapykantos sklaida pasauliniame tinkle gali skatinti ir realius nusikaltimus.

Pačiam A. Minassianui priskiriamame feisbuko įraše minimas Elliotas Rodgeris, kuris 2014-aisiais nužudė šešis žmones Kalifornijoje (JAV), palikęs manifestą ir vaizdo įrašų, kuriuose pateikė seksualinę frustraciją kaip savo veiksmų motyvą. JAV pastaruoju metu pasitaikė ir daugiau masinių žudynių, kurias tiriant pastebėta sąsajų su jaunų vyrų seksualine frustracija.

Netgi žudynes Parklando (Florida) mokykloje vasario mėnesį surengęs Nikolas Cruzas, be kita ko, jutube yra šlovinęs E. Rodgerį kaip savo pavyzdį.

JAV veikiančio Pietų skurdo įstatymo centro Žvalgybos padalinio projekto direktorė Heidi Beirich teigė jau kurį laiką stebinti „incelų“ bendruomenes „4chan“ ir „Reddit“ forumuose.

„Tai yra jauni frustruoti baltieji vyrai, baigiantys antrąją arba pradedantys trečią dešimtį, kuriems sunkiai sekasi prisitaikyti prie suaugusiojo gyvenimo. Tai tokie patys žmonės, kokių dažnai sutiksi ir tarp baltųjų viršenybės šalininkų, – sakė H. Beirich. – Jie turi nusiskundimų dėl pasaulio, kuriuos nukreipia į moteris ir juodaodžius.“

reklama

Ekspertė išreiškė nusivylimą, kad socialiniai tinklai nesiima veiksmų prieš neapykantos sklaidą, ką turėtų daryti pagal pačių priimtas taisykles. Tiesa, praėjusių metų lapkritį „Reddit“ uždarė kanalą r/incels dėl nederamo turinio, ypač raginimų masiškai prievartauti moteris.

„Jūs būtumėte šokiruoti, jei sužinotumėte, kaip aktyviai jie pasisako už smurtą, seksualinę prievartą, žudymą, išpuolius prieš moteris“, – sakė H. Beirich.

reklama