Armėnijos sostinės gatves užtvindė protestuotojai: režimas vis dar nepasiduoda

Nauji protestai Jerevane (Armėnija)
Nauji protestai Jerevane (Armėnija)
  © SCANPIX
BNS | Alfa.lt
2018-04-25 10:17

Armėnijos opozicijos šalininkai trečiadienį dar kartą išėjo į gatves, paaiškėjus, kad net ir po premjero Seržo Sargsiano pasitraukimo valdantieji neketina nusileisti iškeltiems reikalavimams. Prie jų prisijungė antra pagal mandatų skaičių parlamentinė partija.

Opozicinio Išeities aljanso (YELQ) lyderis Nikolas Pašinianas iš pradžių vėl sukvietė protestuotojus rinktis Jerevano Respublikos aikštėje, kad būtų įtvirtinta „aksominės liaudies revoliucijos“ pergalė, o tada išvedė juos žygiuoti miesto gatvėmis, demonstruojant ryžtą nepasiduoti.

reklama

Laikinai vyriausybei vadovaujantis Karenas Karapetianas trečiadienį pagaliau sutiko rengti priešlaikinius rinkimus, tačiau savo jėgą jaučiantis N. Pašinianas jau faktiškai reikalauja besąlygiškos režimo kapituliacijos. 

Opozicija siekia, kad rinkimai vyktų jau po to, kai valdžioje neliks Respublikonų partijos, o priešingu atveju grasina juos „aktyviai boikotuoti“.

Tiesioginėje transliacijoje iš Jerevano centro matomos ne vien gausios protestuotojų gretos, bet ir daugybė policijos pareigūnų bei šarvuotoji technika.

reklama

„Negalime leisti Respublikonų partijai toliau valdyti šalies, – N. Pašinianas pareiškė antradienį vakare per tiesioginį vaizdo kreipimąsi. – Problema yra ne vien S. Sargsianas, bet ir visa Respublikonų partija.“

K. Karapetianas patvirtino, kad planuotos derybos yra atšauktos, ir apkaltino protestų lyderį keliant „naujus reikalavimus“.

„Tai ne derybos, dialogas, o paprasčiausia jo paties programos reklama“, – sakoma K. Karapetiano pareiškime.

Laikinasis premjeras kreipėsi į prezidentą Armeną Sargsianą, kuris nėra S. Sargsiano giminaitis, padėti organizuoti derybas „dalyvaujant platesniam tiek parlamentinių, tiek neparlamentinių jėgų spektrui“.

Kaip skelbia armėnų leidinys „EVN Report“, trečiadienio rytą N. Pašinianas iškėlė tris pagrindinius reikalavimus: paskirti liaudies kandidatą į laikinojo premjero postą, sudaryti laikinąją vyriausybę ir organizuoti priešlaikinius parlamento rinkimus.Nuo ryto daugelyje Jerevano aukštųjų mokyklų prasidėjo studentų streikas – jaunimas išėjo į gatves.


Apie vidurdienį paskelbta, kad iš pareigų traukiasi Armėnijos sporto ministras Hračia Rostomianas.

Valdantieji persigalvojo po susitikimo su turtingiausiu armėnu

Premjeras S. Sargsianas, kurio pasitraukimo buvo reikalaujama 11 dienų trukusiuose protestuose, atsistatydino šį pirmadienį, pripažinęs, kad „Pašinianas buvo teisus“, ir užsiminęs, kad nenori kraujo praliejimo.

Laikinai vyriausybės vadovo pareigas perėmęs vicepremjeras K. Karapetianas, ilgus metus šalyje atstovavęs Rusijos dujų milžinės „Gazprom“ interesams, sutiko trečiadienį susitikti su N. Pašinianu. Tačiau antradienį vakare po armėnų tautos genocido aukų atminimui skirtų renginių paskelbta, kad planuotas susitikimas atšauktas, nepavykus sutarti dėl išankstinių sąlygų.

„Susitikimas neįvyks, kadangi N. Pašinianas vienašališkai iškėlė naujus reikalavimus, įskaitant dėl susitikimo formato, darbotvarkės ir nušvietimo žiniasklaidoje... Tai nėra derybos ar dialogas, tai savos darbotvarkės ir požiūrio primetimas“, – K. Karapetiano žodžius cituoja BBC.

Spėjama, kad sugriežtėjusią laikinojo Armėnijos vyriausybės vadovo poziciją galėjo lemti susitikimas su į Jerevaną atskridusiu turtingiausiu pasaulio armėnu, Rusijos piliečiu Samvelu Karapetianu.

Turtingiausio Armėnijos gyventojo, oligarcho Gagiko Carukiano partija „Klestinti Armėnija“ trečiadienį ryte dar kartą stojo į N. Pašiniano pusę ir paragino šalininkus išeiti į gatves. Prie jos netrukus prisidėjo ir kitos mažesnės partijos.

JAV ragina užtikrinti taikų valdžios perdavimą

JAV Valstybės departamentas paragino vidaus politinio konflikto Armėnijoje šalis užimti konstruktyvią poziciją ir užtikrinti taikų valdžios perdavimą, kuris vyktų vadovaujantis šalies Konstitucija.

„Armėnijos žmonės ir jų išrinkti lyderiai turi istorinę progą artimiausiomis dienomis pradėti naujos vyriausybės formavimo procesą. Raginame šalis laikytis konstruktyvios pozicijos ir įgyvendinti taikų valdžios perdavimą vadovaujantis Konstitucija ir įstatymo viršenybės principu“, – sakė Valstybės departamento atstovė Heather Nauert.

„Tikimės glaudaus bendradarbiavimo su nauja vyriausybe, grindžiamo bendrais Armėnijos ir JAV interesais, įvairiose srityse ir įvairiomis kryptimis. Kaip Armėnijos draugai ir partneriai raginame šios šalies žmones vesti dialogą, kad jų suvereni šalis eitų demokratijos ir taikos keliu“, – pažymėjo ji.

Rusijos pareigūnai iki šiol pabrėžtinai laikėsi pozicijos, kad neketina kištis į Armėnijos vidaus reikalus. Ekspertų teigimu, dėl sudėtingos saugumo padėties bet kokiai Armėnijos valdžiai būtų sunku išsiversti be Maskvos paramos.

Armėnijos sostinės gatves užtvindė protestuotojai: režimas vis dar nepasiduoda

Nauji protestai Jerevane (Armėnija)
+8